100 de aromă, pe care toată lumea, indiferent de parfumerie, ar trebui să încerce

100 de aromă, pe care toată lumea, indiferent de parfumerie, ar trebui să încerce

Unele arome sunt incluse în lista noastră, pentru că este etern, alții - pentru că ei sunt atât de populare, ar fi greșit dacă nu știi nimic despre ele. Mai multe arome aici doar pentru că ei sunt atât de neobișnuite și fascinant, nu merită să fie observat, și câteva - pentru simplul motiv că eu doar le iubesc, și cred că cei mai mulți se confruntă cu aceleași sentimente, totuși, mulți dintre mele favoritele nu sunt incluse în listă.







Ca toate aceste liste, este pur subiectivă, astfel încât pentru fiecare produs puteți adăuga expresia "în opinia mea umilă". Există mai multe parfumuri care nu ridică nici măcar îndoieli cu privire la necesitatea de a le găsi pe această listă (Chanel nr.5, Guerlain Shalimar), dar cele mai multe sunt încă dezbătute. Unele arome nu au fost incluse în listă doar pentru că nu le-am încercat sau nu le-am apreciat în mod corespunzător.

Acestea includ mai multe parfumuri pentru bărbați, dar numai câteva, deoarece de fapt aceasta este o listă de parfumuri pentru femei sau potrivită pentru ambele sexe.

Aromele sunt aranjate în ordine alfabetică după numele parfumurilor:

1. Cepes Aftelier tuberoză

Parfumeria naturală este o zonă tot mai populară. Indiferent dacă vă obiectați să utilizați materiale sintetice sau nu (și, evident, nu sunt), este interesant să aflați ce se poate întâmpla atunci când utilizați numai ingrediente naturale. Aftelier este una dintre cele mai vechi și cele mai renumite branduri de parfumuri. Shiso, Fig și Pink Lotus sunt cele mai bine vândute, dar preferatul meu este un Cepes întunecat, ușor nepoliticos și sexy Tuberoza. Au multe mostre disponibile, dar dacă nu ați încercat niciodată ceva complet natural, pregătiți-vă pentru șocul prețului pe care l-ați văzut: ingredientele naturale nu sunt ieftine. Pentru o abordare distinctă completă a parfumeriei naturale, încercați următoarele parfumuri:

2. Annick Goutal Eau d'Hadrien
3. Annick Goutal Eau de Camille
4. Annick Goutal Songes

Eau d'Hadrien a intrat pe listă pentru că am vrut să văd cel puțin un parfum citrus vrednic pe listă. arome de citrice au rareori un semn de „Best Of“, dar mi se pare că interpretarea lor perfectă nu este numai foarte interesant, dar, de asemenea, destul de dificil de a crea parfumuri orientale ca perfecte. Hadrie - o alegere destul de bună pentru începerea studiului nostru: este foarte iubit, desi eu prefer ceva un pic mai interesant, cum ar fi Eau du Sud. Celelalte două linii de parfum sunt și unități demne.







5. Florile lui Antonia Tiempe Passate

Bijuterie uitat. Am fost surprins să văd două mențiuni despre acest parfum într-un articol despre "Parfumurile subevaluate ale anului trecut".

6. Zahăr Aquolina roz

Mirosește maiestuos decât numele său. În lista celor mai bine vândute, Sephora Aquolina Pink Sugar a fost aproape întotdeauna (cel puțin în ultimii ani, dar pentru parfum e aproape eternitatea). Chiar dacă nu ați întâlnit în mod direct acest miros, ar fi trebuit să îl simțiți pe străzile orașului dvs.

7. Bond nu 9 Chinatown

Cel mai bun din această linie, care sa stabilit foarte repede ca un jucător pe piața parfumurilor, deși marca Andy Warhol Silver Factory ar putea înceta să mai existe.

8. Borsari Violetta di Parma

Nu pot să spun prea multe despre acest parfum, cred că merită să fiu pe lista noastră.

9. Britney Spears Fantasy

Aromele celebrităților sunt, după părerea mea, un lucru care nu poate fi ignorat. Britney's Fantasy este un exemplu demn de acest gen. Dacă preferați un tânăr parfum dulce,, Fantasy-ar putea ca, în cazul în care nu, ca o contragreutate pentru ea, încercați Cumming Fragrance (destul de probabil singura aroma de faimoasa umoristică) sau Lovely și Covet (în opinia mea, Sarah Sarah Jessica Parker Jessica Parker - singura celebritate care sa angajat în parfum, înainte de a-și elibera parfumul).

10. Bvlgari Negru
11. Bvlgari Eau Parfum # 233; e au Th # 233; Vert

Din casele de bijuterii care se "răsfățaseră" cu parfumuri, Bvlgari a făcut probabil cea mai distractivă lucrare. Bulgari negru este inclus în lista mea, pentru că este foarte neobișnuit pentru normele general acceptate (hei, miroase, este delicios!), Si apa parfum # 233; e (de asemenea, cunoscut sub numele de ceai verde), pentru că el este, într-un cuvânt , perfectă, și nici unul dintre imitatori nu a venit aproape de el.

12. Calvin Klein ck unul
13. Calvin Klein Obsession

Nu sunt un mare fan al aromelor liniei Calvin Klein, dar au reușit să producă câteva lucruri iconice. Dacă sunteți de vârstă mijlocie, probabil că ați folosit vreodată unul sau Obsession. Dacă doriți să știți ce înseamnă Calvin Klein în acest moment, încercați Euphoria sau ck in2u.

14. Caron Farnesiana
15. Caron Tabac Blonde
16. Caron Narcisse Noir

Dacă este posibil, încercați apoi toate aromele lui Caron, dar numai aceste trei, create la gloria lor de zenit, produc o impresie foarte bună. Preferatul meu este Alpona, adesea mai puțin profundă. Cel mai bun moment al timpului modern, după părerea mea, ar putea fi numai L'Anarchiste.

18. Chanel nr. 5
19. Chanel nr. 19
20. Chanel nr. 22
21. Chanel Coco Mademoiselle
22. Chanel Bois des Iles

Nu sunt un fan al primelor trei parfumuri, dar ele sunt spiritele care au făcut reputația Chanel ca o casă de parfum și, desigur, ar trebui să le cunoașteți. Dacă aveți timp și dorință, încercați întregul trio: în opinia mea, acestea sunt capodopere!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: