10 Semne că te-ai înnebunit, sănătatea oamenilor rusia

Verifică șansele de a zbura peste cuibul cucului.

10 Semne că te-ai înnebunit, sănătatea oamenilor rusia

Strămoșul tău strămoș pentru viață a avut nevoie de un cap în măsura în care a mâncat-o. Altfel, pentru supraviețuire, popularitate la femei și o bună carieră în domeniul vânătorii de mamuți, piatra de temelie a succesului a fost doar un corp solid. Apropo, a primit cele mai multe lovituri de soarta sub forma de lovituri de la aceiași mamuți sau nu mai puțini vagabonzi cu cluburi. Așa a fost înainte.







Potrivit Organizației Mondiale a Sănătății, până la 20-25% din populația lumii suferă de o tulburare mentală sau comportamentală. Și nu credeți că dacă nu aveți un prieten invizibil, nu veți intra în acele liste negre.

În conformitate cu „tulburări de comportament și psihiatrice“ se referă la o varietate de abateri de la norma de plictisitoare - de la ciudățenii inocenți special „cuc“, atunci când vin în dimineața de a lucra în costumul lui Darth Vader și cererea din partea directorului general pentru a transmite baza rebelă sub control.

Iar trucul este că "ciudățenii", dacă nu sunt îngrijiți în timp, pot degenera în cele din urmă în distrugerea totală a persoanei.

Simptom: SETUP ESTE DISABLED

În general, starea ta de spirit este destul de puternică. Apropo, avem de asemenea în minte, îndemnându-vă să fiți fermi până la sfârșit. Dar se întâmplă ca dintr-odată, voi, fără voie, să începeți să începeți, ca o mașină bună, cu o jumătate de tură. Un pic care nu este în opinia dvs. - starea de spirit coboară sub plintă, și nu numai că nu încercați să o ridicați, ci, dimpotrivă, continuați să căutați conflicte și scandal. Și, în general, simți că te comporți ca un prost, dar nu te poți opri. Vă puteți consola cu faptul că acest stres, prin faptul că lucrați ca un lup și totul va trece de la sine. Și puteți să vă uitați la lucruri: aproape sigur aveți o nevroză.

Neuroza este exact ceea ce incepe cu stres constant (probleme in viata ta personala, moartea unui iubit, orice) pe care le purtati stoic unul dupa altul, si conduce la faptul ca de la orice lucru mic sa zboare de pe bobine. Nu veți avea halucinații, dar faptul că tot ce vă înconjoară când vă vedeți isteria va întoarce degetul la templu - este garantat.

nevroză Netratate sunt mai susceptibile de a conduce la o pierdere completă a capacității de muncă și persoanele care doresc să-și petreacă timpul cu tine in afara de munca, in mod clar diminuat. companioni în loc să atacuri de panică, palpitații, tremuraturi ale mainilor, mers inconstant, frica incontrolabilă, transpirație, și probleme cu potenta, presiune si oboseala, care va fi realizat foarte repede. O nevroză neglijată, care este de 10 ani, este dificil de tratat și vei deveni o persoană insuportabilă și adesea nebună.

Simptom: FASHION AGAIN

În cazul în care bolnav mintal a fost uniformă, ar arata bine, foarte elegant: cele mai vii culori și culori și modele incongruente - o pofta pentru astfel de haine spune că o persoană este cel mai probabil, problema nu este de bun gust, și cu capul. Spune, indivizii creativi? Știi, cât de mulți dintre ei sunt oameni cu ciudate (cu alte cuvinte - cu diagnostice).

În plus, este un lucru, dacă un artist de modă se îmbracă ca un copac de Anul Nou și altul, dacă astfel de costume apar brusc în dulapul prietenului tău programator. Aici, poate, vorbim despre schizofrenie, principalele manifestări ale cărora sunt împărțirea personalității și încercările constante de a iesi în evidență în fața mulțimii.

În așa-numita formă simplă de halucinații de schizofrenie și delirium la om încă. Dar ciudat și atipic pentru majoritatea acțiunilor înconjurătoare în comportamentul persoanei adulte, pierderea unor interese anterioare sau neobișnuite pentru vârsta ei, un nou vorbire proastă - un semn suficient al faptului că în capul pacientului se întâmplă ceva. Ce anume? Doctorul ar trebui să înțeleagă. Schizofrenia, ca cea mai frecventă boală mintală, are o mulțime de variații. "Dacă observați boala în timp, o puteți controla, iar oamenii vor trăi și vor lucra în același mod în care sunt sănătoși", a declarat Alexei Karotam, medicul șef al Clinicii Noi.

10 Semne că te-ai înnebunit, sănătatea oamenilor rusia

Simptomul: "PE SANATATE!"

Psihiatrii sunt critici: vă place să beți - totul nu este bine cu voi. "Pentru 15 ani de practică, am văzut doar câțiva alcoolici puri care pur și simplu se bucurau de băut", afirmă Alexei Karotam, medicul șef al Centrului psihoterapeutic "New Clinic". - În toate celelalte cazuri nu a fost o cauză, ci o consecință a altor probleme - de exemplu, nevroze, depresiuni, fobii. O persoană încearcă să înlăture tensiunea internă a alcoolului, dar în cele din urmă agravează numai problema ".

Poți să forțezi o persoană să nu mai bea, dar asta nu te va salva de cauza băutului. Este ca și cum ați încerca să tratați diareea cu holeră.

Chiar mai rău, dacă într-o anumită măsură sunteți agresiv și nu vă puteți controla. Departamentele superioare ale creierului sunt responsabile de autocontrol și evident că nu sunt în ordine.

Simptom: ROOFING

Familiar la multe semne ale unui acoperiș scurs - încercările omului tot timpul să meargă să-i ucidă pe toți. 60 km / h pe rândul din stânga de pe Centura Moscovei și reticența completă de a da drumul - o ocazie de a reflecta. Același motiv poate fi și o suspansă tensionată în spatele volanului, dacă, desigur, o persoană nu a primit doar drepturile și o astfel de aterizare nu este rezultatul incertitudinii. "60% dintre pacienții noi care vin la mine conduc în mod constant, unii cu halucinații", afirmă dr. Karotam. - Este înfricoșător, dar nu avem control asupra stării mentale a conducătorilor auto ca atare. Toate referințele sunt cumpărate. "

Simptom: MASQUARADE

Toate semnele sunt, de asemenea, pe fata - aceasta este deja doar despre schizofrenie. Omul tocmai a fost entuziasmat, dar acum a căzut într-o stupoare, fața lui nu reflectă emoțiile și nu răspunde la replica interlocutorului, rămâne piatră - este un clopot puternic. În același mod ca o voce monotonă, în care nu există intonații, ci doar "bu-bu-bu". Persoanele-măști - un semn clar că în capul lor au o confuzie și o vacanță. Puteți juca în metrou în joc - câte măști în tren. Puteți vedea adesea mai multe într-o mașină.

Un alt semn este ochii bulbucați: dacă o persoană se uită la tine, ca și cum ar avea o boală Graves, atunci fie ai uitat să îți pui pantalonii dimineața, fie că ai uitat de sănătatea mintală.

Simptom: CREȘTEREA PSIHICELOR

Schizofrenia este o boală ereditară și, probabil, știți acest lucru. Luați-vă timpul să vă pictați arborele genealogic și să-l verificați pentru ramuri putrede: cu cât sunt mai multe astfel de persoane (chiar dacă nu sunt rude directe), cu atât sunt mai mari șansele de a te îmbolnăvi de tine. Rețineți că există diferite perioade ale evoluției bolii.







Există un uragan, când pentru câțiva ani o persoană ajunge la demență. Și se întâmplă, o persoană nu ajunge la ea în întreaga sa viață și numai va fi mai ciudat și ciudat la bătrânețe. Oamenii indigeni vor scrie acest lucru pentru quirks senile, de fapt, o persoană va avea o boală progresată netratată. El a observat-o înainte și a primit tratament și ar fi trăit în vârstă într-o minte relativ sobră și sănătate generală.

Dacă aveți rude sau strămoși nebun, pericolul de a ieși din bobină pe fondul stresului, al bețivității, al suprasolicitării și al altor circumstanțe enumerate în acest text este mult mai mult decât restul. Și nu te consolezi cu gândul că deja ai peste 30 de ani, ceea ce înseamnă că schizofrenia te-a ocolit. Este posibil ca boala să fie doar spumoasă și o veți trezi cu o manipulare aspră a psihicului.

10 Semne că te-ai înnebunit, sănătatea oamenilor rusia

Simptomul: PACIENTUL DUMNEZEU

Parul ne-spălat, hainele nespălate, mirosul învechit - o persoană bolnavă se oprește să se uite la el însuși, iar acesta este un semn al oricărei tulburări mintale, chiar schizofrenie simplă, chiar depresie, chiar nevroză. Omul este mai departe de realitate și de normele acceptate în ea.

Simptom: WORK - WOLF

Un semn alarmant - dacă munca devine pentru dvs. principala sursă de emoții. Nu puteți scăpa de gânduri despre ea chiar și la sfârșit de săptămână, și nu percepeți odihna ca un timp pentru viața personală, ci ca o lipsă de inocență, încercând să o ocupați cu fapte de lucru. În afara muncii, esti doar inconfortabil, nu ai prea multe de comunicat și de multe ori te ascunzi în scaunul tău de lucru din alte aspecte ale vieții. Aceasta se numește scăpare din realitate. Lucrătorii pot servi drept simptom al problemelor mentale și motivul dezvoltării lor ulterioare.

Crezi că salariul, premiul și scaunul înalt vor fi recompensa ta? Poate, dar în cele din urmă vei deveni un alt șef nervos, peste capriciile cărora toată lumea râde. Și de ce râde, dacă partea leului de nervi, un om ucis pe drumul spre vârf și acum el nu trebuie să meargă la întâlniri, ci la o consultare.

Regimul "workaholic" pentru orice persoană este calea spre dezvoltarea tulburărilor mentale deja existente. Muncitorul lucrează astfel încât corpul începe să eșueze. Are nevoie de odihnă, dar pentru a obține emoții pozitive fără munca sa principală de droguri - o astfel de persoană nu poate. În același timp, funcționează la fel de bine ca și înainte, din cauza oboselii, el nu iese și încearcă să compenseze acest lucru, petrecând mai mult timp la lucru. Organismul nu se confruntă cu încărcătura, persoana cu muncă, este concediat. Pacientul este lipsit de bucuria principală, în timp ce este necesar să se caute un loc de muncă nou și nici puterea, nici nervii nu sunt acolo. Modul descendent și încărcarea excesivă provoacă leziuni organice ale creierului. "Aerobatica" unui muncogol - sindromul Karosha, o obsesie care duce la moarte de la oboseala la locul de munca.

Simptom: FILOSOFER CHRONIC

Lucrările filosofice în număr mare au lovit într-o capăt, au învins psihicul și, desigur, nu vă ajută să rămâneți în mintea voastră. Prin urmare, printre filozofi, atât de mulți ciudați. Nu vă îngrijiți prea mult de o astfel de literatură, dacă nu doriți, ca și Nietzsche, spre sfârșitul vieții (la începutul lui) să vă pierdeți în cele din urmă forma umană. Este deosebit de dăunător să fii izolat în tine, limitându-ți viața la astfel de citiri și reflecții asupra esenței lucrurilor. O supradoză a filozofiei este numită, apropo, de intoxicare metafizică și este la fel de dăunătoare ca orice altă intoxicare.

Aici este posibilă o relație inversă. Deoarece filozofia poate conduce nebun, astfel încât filosofia poate fi un semn de nebunie. De exemplu, una dintre varietățile de schizofrenie simplă este "filosofică": o persoană se rostogolește în mod constant pe raționamente lungi, obscure despre sensul vieții și alte lucruri neimpozitate. El este sumbru și nesportiv. Consiliul este încă la fel - verificați până când boala a trecut într-o formă mai complexă. Nu are nici un sens să aștepți un atac - schizofrenia nu se oprește niciodată

Simptom: RITUALS

Am uitat fierul și m-am întors acasă. Fierul este în ordine, dar acum trebuie să ne uităm în oglindă și apoi să trecem printr-un anumit "traseu fericit", pentru ca ziua să fie stabilită, să observe și alte câteva ritualuri - și atunci totul va fi bine.

Stările obsesive și ritualurile pot fi semne ale diferitelor boli mintale, dar mai des decât nu - un simptom al unei nevroze. "Neurozii sunt dinamici, se schimbă - o astfel de persoană, în orice caz, nu va supraviețui și nu se va rupe", este de părere psihiatrul Karotam. - Nu este nimic pentru neuroșticii care au primit un handicap în URSS - la vârful bolii o persoană nu poate lucra ".

"Nu există oameni sănătoși - nu sunt pre-examinați". Dar acum dacă cineva este numit bolnav, nebun - te poți referi la articol)

Pfff, și ce e în neregulă cu asta. este atât de distractiv, nu-i așa?

Schizofrenia este lentă - aceasta este durerea noastră pentru întreaga omenire. Toată lumea este de fapt bolnavă - simptomele sunt complet diferite. Și sub acest diagnostic, se potrivește orice deviere de la standardul comportamental stabilit de dragul moralității moderne. Ce acum 100-200 de ani ar putea fi considerat normal - acum un semn de debilicism. Mulți medici de la cap în această mână și cald. Deși mecanismul bolii este explicat, în măsura în care știu, nimeni nu poate fi corect.

Comunicate cu medicii - chiar au diagnosticat epilepsia la întâmplare. De fapt, aceasta poate fi o listă întreagă de boli. Până la intestine

Am bănuit-o de mult timp. Am venit la fel de mult ca 3 puncte!
Și amintirea din ultima vreme, ceva nu reușește. M-am futut. 0! M-am purtat în mod constant ca toți ceilalți și nu este într-un mod bun. Am auzit atât de mulți oameni spunând că într-o zi, profesorul meu de științe sociale ma prins pe măsură ce desenam o lecție și o luam, apoi ma sunat și mi-a spus ce naiba a fost. Spune că are o suspiciune de schizofrenie și că am scăpat cumva spunând că nu are nimic de făcut.
Pe scurt, sunt nebun, căpitane
Dracu ', căpitanul a plecat. Am totul: cu

Suntem toți un bucătar! Dar dacă acest lucru este grav, este mai bine să mergeți mai repede la spitalul de psihiatrie.

Se pare că am schizofrenie filozofică și nevroză. Ei bine, bine, o să lucrez încă două ore peste diplomă și odihnă. sau nu?

Primul simptom, mi-am dat seama imediat cine am dat - cu cât mai mult o persoană a primit o grămadă de tremurând același creier, dar un fel și așa a fost tratată de specialiști. și atât de complet normal. atunci mi-am dat seama - uneori sunt beat beat, dar la fericirea mea beau atât de rar că nu am fost încă legat :) bine, astfel încât alte simptome pot fi împrăștiate în jurul prietenilor. dacă toți cei care se află în tratament sunt trimisi - deci cine va lucra și va fi suficient pentru toate locurile din spitale :) ori atunci în zilele noastre nu sunt foarte calm - furie nervoasă. Ei bine, să sperăm pentru cele mai bune și mai bune sanse ale Ministerului Sănătății :)

Din păcate, mulți vor avea simptome similare. și foarte puțini oameni se adresează specialiștilor. Cumva nu l-am acceptat, nu "la modă" ..
Am găsit câteva din simptomele descrise, dar nu am învățat nimic nou despre mine. în timp ce eu par destul de adecvat, pe fundalul unor subiecte. Ei bine, un pic închis și evita comunicarea, dar e bine, o femeie ar trebui să fie modest.
Muncitorul bine terminat și acest lucru este binevenit în societatea noastră.
Da, prefer cărți, în general, ca și mulți citesc în mod aleatoriu care, de asemenea, se înțelege că are aprobarea altora, deși unii rad. Ei bine, ca o mușcătură și un ciorap albastru.
Da, este obsedat de curățenie. dar există o scuză - o alergie la praf.
Și depresia se întâmplă, dar foarte puțini oameni știu despre asta și, cel mai important, nu deranjează pe nimeni, cu excepția mea, bineînțeles.
Și deci, absolut normal cu un fel de persoană este proprietarul mai multor simptome descrise.
Și restul.
mi se pare că nu sunt normale. Ei bine, poate undeva într-un sat îndepărtat și puteți găsi astfel.

O selecție interesantă, într-adevăr, toate aceste semne pot fi semnale de nefericire mentală. Este deosebit de regretabil faptul că, în acest caz, nu avem o parte semnificativă a populației în sine. Doar ieși în stradă și prindeți imediat toate aceste imense aunties în legănări leopard. Bărbați spirituali care nu au auzit niciodată de duri și deodorante. Nu copii activi activi lovind un câine domestic. Din păcate, toate astea.

Aveți niște informații greșite. De obicei, împreună cu terapia medicamentoasă, se bazează și psihoterapia. Există multe soiuri care s-au dezvoltat nu doar așa și sunt selectate pentru fiecare pacient în parte și în funcție de preferințele terapeutului.
Cu toate acestea, pot exista cazuri în care tratamentul poate fi doar psihoterapie sau doar pastile (în cazul în care este aproape imposibil să ajungă la pacient înaintea pacientului).

ai dreptate, pentru toate medicamentele nu vă voi spune, judecând doar de oamenii din jurul meu, care au o astfel de nenorocire sa întâmplat și care au fost rezultatele tratamentului.

Da, amuzant, dar nu în siguranță. Totuși, mi se pare periculos doar în acele cazuri când există deja o anumită predispoziție.
Aceasta este, filozofia nu este interesată de nimeni. Pentru un om obișnuit pe stradă este totul de neînțeles. inventat pentru tortura elevilor de anul I din universități))))
Puteți vorbi și despre pericolul potențial al matematicienilor. sau fizicieni. Millet pentru că printre matematicieni și fizicieni, de asemenea, nu puțini. Înțelegi. totul este rimutat.

Așa e, trebuie să cureți din programul institutului, pulați fiecare dintre ei a fost învățat, apoi a încercat să treacă două săptămâni, întregul creier este pufos din el și toți obosiți au mers)) a fost un timp teribil)

Nu-ți face griji, Igor. Cred că majoritatea oamenilor de aici nu se pot lăuda că nu au simțit nici măcar simptomele menționate în articol.
Deși, dacă vă gândiți bine, atunci aceleași simptome pot fi o manifestare a bolilor complet diferite. de exemplu, unele glitches în sistemul hormonal pot produce focare de agresiune necontrolată.
Cred că dacă vă gândiți bine, există alte motive pentru alte simptome descrise aici, cu excepția problemelor globale cu psihicul.

Da, aici în fiecare persoană de pe planetă într-una dintre aceste criterii precise trece, tot poporul nebun și acest lucru, în opinia mea doar încă este norma, mulți oameni nu doresc să fie la fel ca unul de altul și acest lucru este bine, în caz contrar ar fi chiar un pic plictisitor de a trăi în astfel de circumstanțe







Trimiteți-le prietenilor: