66 Mireasa iepurelui - Povestirile fraților Grimm

Nu cu mult timp în urmă, o mamă cu o fiică a trăit într-o grădină cu o grădină de varză; M-am obișnuit să alerg în acest iepuraș în grădină și în timpul iernii am mâncat toată varza. Și mama ia spus fiicei sale: "Du-te în grădină și conduce iepurașul". Fiica mea ia spus iepurelui: "Dracu ', rade, iepure! Veți mânca tot varza noastră! "Iar iepurașul a răspuns:" Vino aici, fată, stai pe coada iepurelui meu și mergi la casa mea de iepure. "







Și fata nu vrea.

În dimineața următoare un iepure intră în grădină și mănâncă varză; Deci, mama spune fiicei sale: "Du-te în grădină și conduce iepurașul". Fiica mea ia spus iepurelui: "Dracu ', rade, iepuraș! Veți mânca tot varza noastră! "Iar iepurașul către ea:" Vino aici, fată, stai pe coada iepurelui meu și mergi împreună la casa mea de iepure. "

Și fata nu vrea.

În a treia zi, iepurele vine din nou în grădină pentru a mânca varză. Mama spune fiicei sale: "Du-te în grădină și conduce iepurașul". Fiica mea ia spus iepurelui: "Dracu ', rade, iepure! Veți mânca tot varza noastră. Iar iepurașul pentru ea: "Vino aici, fată, stai jos pe coada iepurelui meu, vom merge împreună la casa mea de iepure."

Apoi fata a luat-o și sa așezat pe coada iepurelui, iar iepurașul la dus departe, în casa lui de iepure și a spus: "Păi, gătești varză și linte, o să merg și să invit oaspeții la nunta noastră". A sunat toți oaspeții.







Chiar vrei să știi ce fel de oaspeți au fost? Vă pot spune cum am auzit de la ceilalți: erau toți iepurii, au avut o cioară ca pastor și o vulpe ca preot paroh și au trebuit să joace nunta în aer liber sub curcubeu.

Iar fata se simțea brusc tristă că iepurașul o lăsase singură în casă. Aici vine și spune: "Deschideți, deschideți ușa, oaspeții au venit la nuntă veselă".

Mireasa nu răspunde și vărsa lacrimi.

Iepurașul ieșise și se întoarse și spuse: "Deschideți ușa, deschideți-o, oaspeții sunt înfometați".

Mireasa din nou nu spune un cuvânt și totul plânge.

Iepurașul a plecat și sa întors și a spus: "Deschideți ușa, deschideți-o, oaspeții așteaptă".

Mireasa nu spune un alt cuvânt, iar iepurașul a dispărut din nou.

Mireasa a făcut o sperietoare din paie, a îmbrăcat-o în haine, a dat o bucată de sperietoare în mâinile ei, a plantat-o ​​într-un cazan cu linte și sa dus la mama ei.

Iepurașul a venit din nou și a spus: "Deschideți-l, deschideți repede", și în cele din urmă a intrat în ușă și cum îi va da o sperietoare deasupra capului, astfel încât capota a căzut de pe el.

Numai atunci a văzut iepurașul că nu era logodnica lui, și a plecat și a devenit trist ...


66 Mireasa iepurelui - Povestirile fraților Grimm







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: