6 Jocuri în care poți să te joci fără să ieși din pat - copiii din oraș

Elena Chernovol, mama a doi copii, cronicarul nostru, împărtășește experiența ei, cum să-și prelungească momentele dulci de somn dimineața, chiar și atunci când copilul tău iubit sa trezit într-o dispoziție absolut viguroasă.







Dimineața. Nu vrei să ieși din pat. Un copil, dimpotrivă, vrea să joace și să vorbească. Ce trebuie să faceți, trimiteți-l la computer? Sau ezită să se joace cu el fără nici o dispoziție?

Nu! Vom juca fără să ieșim din pat.

Pentru acest joc veți avea nevoie de câteva jucării mici, care se potrivesc cu perfectă cifre din surprize de bunătate. Atâta timp cât copilul spune că numără (cum ar fi în adevăratul ascunzător), poți să ascunzi figurile sub patura, sub pernă, pe noptiera și așa mai departe. Condiția principală: jocul este pe pat sau la lungimea brațului de la ea. În timp ce fidgetul caută jucării, poți să-ți faci un pui de somn. Dacă dai copilului o lanternă, căutarea jucăriilor sub pătură va deveni și mai interesantă și nici nu poți să aprinzi lumina.

6 Jocuri în care poți să te joci fără să ieși din pat - copiii din oraș

O pisică lentă de grăsime se culcă pe pat, un pui mic lângă el. Pisicul poate fi urcat prin pisică, atinge ușor pisica cu laba, trage și mânca melodiile, urcă în tuneluri (pivniță) sub pătură. căutați un șoarece pe pat și așa mai departe. Crede-mă, pisoiul va găsi ceva de făcut. O pisica de dormit doar ocazional deschide ochii să se trateze cu un șoarece, să-și scarpine burta, ceva de poșetă.

6 Jocuri în care poți să te joci fără să ieși din pat - copiii din oraș

E timpul să învățăm puțin. Plecăm la școală. Înapoi (la rândul său: dvs., apoi copilul) va deveni un consiliu de scriere și desen. Pe spate poți scrie litere, numere, pentru copii cuvinte și exemple mai vechi, desenează forme geometrice și imagini simple. Purtătorul "bordului" trebuie să înțeleagă că au scris, au citit cuvântul, au sunat cifra. Pe cine să-ți alegi. Cel mai probabil, vă place să dormiți.







6 Jocuri în care poți să te joci fără să ieși din pat - copiii din oraș

TRIMITERE LA TOUR

Întoarceți patul cu perne în mașină (vapor, rachetă).

Sau pune copilul pe stomac, pe picioarele îndoite. Mută, imită traficul. În mâini puteți lua o placă de hârtie, aceasta va fi roata.

Acum puteți merge oriunde. Mașina transportă un călător prin junglă (grădină zoologică, litoral, studio de film, în curte sau stradă, într-o țară de basm). Copilul joacă rolul de ghid: gândește ce vede în jur.

Uite, pe copac este o maimuță, cu coada îndoită. În mâinile unei banane și pe spatele unui copil. Uite, șarpele se târăsc. Să mergem în jur.

Dacă copilul este mic, puteți să vă gândiți împreună.

6 Jocuri în care poți să te joci fără să ieși din pat - copiii din oraș

TREASURE CĂUTARE PENTRU NEVOIE

Pentru joc, veți avea nevoie de o pălărie, pe care o puteți trage cu ochii sau o eșarfă de la costumele orbilor. Adulții ar trebui, după ce au examinat o cameră, să aleagă orice obiect pe care copilul îl poate aduce. De asemenea, trebuie să evaluați siguranța rutei pentru acest subiect.

Copilul își închide ochii cu o pălărie, iar adulții ghidează vânătorul de comori la comoară cu ajutorul instrucțiunilor. Pasul spre dreapta, 3 pași înainte, stai jos, întinde-ți mâna, scoate sertarul, ia-o. Acum ne deschidem ochii și vedem ce fel de comoară am găsit. Ei bine, chiar și fără a ieși din pat, ți-ai luat tricoul.

6 Jocuri în care poți să te joci fără să ieși din pat - copiii din oraș

Am jucat și ne-am distrat. Chiar și cea mai leneșă pisică voia să se miște și să facă ceva util. Desigur, înainte de a se ridica și de a face exercițiile de dimineață, cazul nu a ajuns încă. Dar putem face gimnastică letargică fără a ieși din pat.

Turnul capului, ridicarea mâinilor și a picioarelor, rotirea mâinilor, picioarelor, nasilor, urechilor. Și, în sfârșit, ridică trunchiul.

Ne-am sculat din pat. În dimineața devreme am reușit să facem multe. Și toată lumea are o dispoziție excelentă!

Părinții copiilor doresc întotdeauna copiii lor să arate frumos și apoi →

Adler - cea mai populară stațiune din Rusia, situată la marginea următoare →

Activitatea principală pentru un copil de 2-3 ani este un joc. Prin Următorul →

6 Jocuri în care poți să te joci fără să ieși din pat - copiii din oraș

288 de întrebări pe zi sunt adresate de copii mamei lor British Scientists Next →







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: