5 Lucruri pe care bona copilului tău nu le știe

Iti lasi in grija ei cel mai dragut ca esti in intregul Univers. Vă imaginați cât de mult este responsabilitatea dădacei față de copilul dumneavoastră. Dar este atât de bine știi, care sunt responsabilitățile tale față de ea și responsabilitățile ei față de tine? La ce se gândește, la urma urmei? De ce trebuie să știi asta? Apoi, pentru a nu exista neînțelegeri care ar putea să nu fie cel mai bun mod de a afecta îngrijirea copilului. Iată problemele pe care bonașul le împărtășește pe forumurile de pe Internet, și asta ți-ar spune (dacă ar avea curajul).







E o dădacă, nu o doamnă de curățenie

O casă în care există copii mici este foarte dificil de menținut în ordine perfectă. Nu vă așteptați de la o dădacă că va susține o astfel de comandă. În cele din urmă, timpul alocat pentru curățenie, ea ar trebui să-și petreacă, având grijă de copilul tău. De fapt, pentru ea, de asemenea, să plătească. Desigur, dacă te întorci acasă, iar bucătăria e în cartofi, este prea mult. Dar când doar jucăriile sunt împrăștiate pe podea sau hainele nu sunt îndepărtate în dulap, asistenta poate fi iertată. Și iată ce spune Nanny Elena: "Vroiam să cumpăr un copil înainte de a merge la culcare și baia arăta ca o turmă de porci se afla în ea înainte!" Eu însumi nu m-aș spăla, să nu mai scot bebelușul. trebuia să fac în această situație? cea mai pură baie sau să abandoneze copilul să înoate? cred că părinții ar trebui să aibă grijă cu privire la condițiile în care există copilul lor. inclusiv puritatea mediului său. eu sunt asistenta, nu doamna de curățare Trebuie să am grijă de copil și să-l educ și să nu-l spăl și să-l curăț. m. "

Amintiți-vă, de asemenea, că cu cât banana va petrece mai mult timp curățarea sau curățarea, cu atât mai puțină atenție va primi copilul dumneavoastră. Desigur, este posibil, din când în când solicita asistenta pentru o plimbare pentru a ajunge la magazin să cumpere lapte, sau chiar de mers cu copilul dumneavoastră este, de asemenea, un câine, dar nu scrie la lista ei lungă de comenzi, forțat să se spele sau găti pentru întreaga familie dacă ea angajează o bonă, dar nu un servitor.

Ar vrea să te întorci când ai spus

Crezi că timpul de babysitting este mai puțin valoros decât al tău? Nu? Dar aceasta este ceea ce demonstrați când întârziați o jumătate de oră sau o oră, scuzați ocazional întârzierea. „O jumătate de oră se pare ca o eternitate atunci când așteaptă sfârșitul zilei, - se plânge asistentul medical Tatiana -. Aș vrea să văd acest lucru a fost întotdeauna mama cu întârziere, în cazul în care ea a fost forțată în fiecare zi să stați la locul de muncă timp de 20-30 de minute, sau dacă mă în fiecare dimineață. târziu pentru copilul lor. am, de fapt, are propria sa familie, în care seara am timp sa ma plictisesc și că am nevoie să se hrănească, în cina plus. Dar nu știi niciodată ce sunt planurile tale pentru seara mica am! " Așadar, amintiți-vă că timpul de lucru al dădacelui ar trebui să fie determinat la fel de clar ca și ziua dvs. de lucru. Nu te lăsa târziu. Dar, dacă întârzieți chiar și pentru încă 15 minute, nu vă este greu să sunați la o bunică pentru ao avertiza și a-mi cere scuze. Nu interfera, de asemenea, și sfaturi suplimentare ca o taxă pentru a fi târziu.







În cazul în care babysitter regulat pentru copilul stabilește unele reguli (cum ar fi „Nu bomboane înainte de cină“), nu-l rupe la bunul ei plac, indiferent dacă asistenta se află în apropiere sau nu. Făcând acest lucru, subminezi respectul copilului pentru dădacă și provoacă neascultare. La urma urmei, probabil că ați stabilit niște reguli pentru bona și solicitați împlinirea lor. De asemenea, este de dorit să vă cel puțin copilul comunicat cu bona nu este condescendent, ca un servitor, și un picior de egalitate, ambele cu o bunică, de exemplu, sau cum ar comunica cu profesorul într-o grădiniță. „Nanimatelnitsa meu vorbind cu mine ca un străin care nu a văzut copiii și nu știe în ochii lui, cum să se apropie de ei. Edifice fiecare detaliu, până la modul în care să poarte în mod corespunzător un scutec și dacă este necesar, pe timp de noapte pentru a planta copil . în oala, dar am o experiență mare, eu iubesc copiii si sa le trateze ca pe propriile sale nepoții din fericire, în ciuda atitudinii mamei sale, copiii fac parte, de asemenea, pentru mine, ca bunica, și nu ca o slugă“. - spune asistenta Irina Vasilyevna.

Este incomod să vă contacteze despre bani

Orice persoană este rușine să ceară bani. Când activați creșterile salariale, care lucrează într-o firmă mare, nu transporta o astfel de natură personală, cum ar fi cererea de creștere salarială asistent medical, mai ales în cazul în care ea a fost de lucru în familie și cu adevărat legat de copil, astfel că se consideră mai mult o bunică , și nu un angajat. Multe femei spun că nu li sa oferit niciodată să-și ridice salariile, chiar și după mai mulți ani de serviciu impecabil în familie. Aproximativ jumătate din patronii angajatorilor nu plătesc niciodată bonusuri sau stimulente pentru ore suplimentare și nu oferă cadouri pentru sărbători. Multe femei sunt chiar mai ușor să găsească un loc de muncă mai bine plătit decât să ceară o creștere de la angajatorul actual. Svetlana, directorul uneia dintre agențiile care recrutează asistente medicale, spune: „Dacă nu aveți contract pe termen lung a ocupării forței de muncă, cu o taxă fixă, are sens să crească ușor salariul asistent medical o dată sau de două ori pe an, chiar și în cazul în care placa este fixă, uneori plătește bonusuri asistentă medicală, de exemplu. , sub formă de cadouri pentru sărbători. ar trebui să aloce, de asemenea, o sumă săptămânală mică de bani de buzunar pentru copil si asistenta. După mersul pe jos, copilul cere de multe ori să-l cumpere suc, ciocolată sau chiar unele lucruri mici, și babysitting sunt rareori atât de inima împietrită să-l aceasta este să refuze. "

Și ea trebuie să mănânce

Nu orice persoană se va urca fără frică în frigider și nu va lua de acolo produse care îi aparțin (deși printre niște băieți sunt de asemenea asemenea). Dar majoritatea oamenilor se simt jenati să ia alimentele altor oameni. Multe furie mărturisesc că au nevoie de o invitație clară, pentru ca ei să îndrăznească să ia mâncare pentru propria lor masă sau să pregătească o astfel de cină pentru copil să mănânce suficient pentru ea. Există băieți care, fără a primi o astfel de invitație, aduc sandwich-uri de acasă cu ei! Nu uitați să spuneți dădacei care vine să lucreze că este permis să folosească frigiderul sau că poate mânca împreună cu copilul.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: