5 Lucruri care se întâmplă cu corpul tău când uiți să-ți schimbi îmbrăcămintea sport

În cazul în care ziua este pictat de minut și trebuie să facă totul - de lucru, întâlniri de afaceri, mai multe clase de fitness, de multe ori am încerca pentru a economisi timp: un set de uzură sport câteva programe de antrenament într-un rând și să ia un duș acasă, mai degrabă decât imediat după un antrenament.







5 Lucruri care se întâmplă cu corpul tău când uiți să-ți schimbi îmbrăcămintea sport
5 Lucruri care se întâmplă cu corpul tău când uiți să-ți schimbi îmbrăcămintea sport

Când transpiri în timpul unui antrenament pe corp acumula praf și murdărie, porii înfunda și celulele moarte ale pielii care rămân în haine strâmte, ceea ce duce la inflamatie. Legăturile pot fi cauza principală a acneei pe fese.

Cât de des să spălați jambierele și pantalonii sportivi. Dacă nu ați exercitat foarte activ, atunci puteți să le spălați după celelalte șosete. După un antrenament de șoc - de fiecare dată.

2. Conjunctivită

5 Lucruri care se întâmplă cu corpul tău când uiți să-ți schimbi îmbrăcămintea sport
5 Lucruri care se întâmplă cu corpul tău când uiți să-ți schimbi îmbrăcămintea sport

Dacă vii vreodată acasă de la sala de sport cu ochii injectati, sau trezit cu o pleoapa umflată în ziua următoare, este posibil ca motivul pentru care a fost un prosop pe care îl utilizați în sala de sport (de exemplu, a pus-o pe simulator, iar apoi își șterse sudoarea de pe față) de asemenea, virusul poate fi prins prin atingerea mașinilor și frecarea ochilor.

Cât de des să spălați un prosop. Este mai bine să folosiți un prosop personal și să îl spălați de fiecare dată după antrenament.

3. Infecții bacteriene

5 Lucruri care se întâmplă cu corpul tău când uiți să-ți schimbi îmbrăcămintea sport






5 Lucruri care se întâmplă cu corpul tău când uiți să-ți schimbi îmbrăcămintea sport

Îmbrăcămintea umedă și caldă după antrenament devine un teren de reproducere ideal pentru diferite bacterii. De exemplu, stafilococul poate fi periculos dacă aveți o vătămare minoră deschisă (utilizați un bandaj și un unguent antibacterian înainte de antrenament).

4. Infecții fungice

5 Lucruri care se întâmplă cu corpul tău când uiți să-ți schimbi îmbrăcămintea sport
5 Lucruri care se întâmplă cu corpul tău când uiți să-ți schimbi îmbrăcămintea sport

Cât de des pentru a spăla pantaloni scurți. Dacă pantalonii scurți sunt slăbiți, atunci puteți purta câteva antrenamente, dar dacă sunt făcuți din spandex, trebuie să spălați după fiecare șosete.

5. Mirosul neplăcut

5 Lucruri care se întâmplă cu corpul tău când uiți să-ți schimbi îmbrăcămintea sport
5 Lucruri care se întâmplă cu corpul tău când uiți să-ți schimbi îmbrăcămintea sport

Zonele care transpiră cel mai mult (axile, picioarele) reprezintă baza principală pentru bacterii. La îmbrăcămintea sintetică un miros neplăcut va rămâne chiar și după ce îmbrăcămintea sa uscat. Adidații sunt, de asemenea, un mediu ideal pentru dezvoltarea ciupercii și a bacteriilor și sunt capabili să mențină un miros neplăcut, chiar dacă nu le-ați purtat de câteva zile.

Cât de des să spălați adidașii. Utilizați spray-ul antibacterian sau antifungic după antrenament.

Pavel Borisovici Peskov profesionist
  • Activitate: 33k
  • Reputație: 760

Pavel Borysovich Peskov Professional acum 3 luni

Doar în caz (după ce am crescut) nu mi-a plăcut niciodată băi, săli de sport, etc. - comercianții de orice fel de contagiune. Voi fi răbdător până în vară (dacă sunt prea leneș să merg în timpul iernii) - la dacha - acolo o să-mi fac baie în cadă! Și fierul poate fi tras într-un mod mai igienic!

+5 Răspundeți Închideți

Pavel Borisovici Peskov profesionist
  • Activitate: 33k
  • Reputație: 760

Pavel Borysovich Peskov Professional acum 3 luni

Doar în caz (după ce am crescut) nu mi-a plăcut niciodată băi, săli de sport, etc. - comercianții de orice fel de contagiune. Voi fi răbdător până în vară (dacă sunt prea leneș să merg în timpul iernii) - la dacha - acolo o să-mi fac baie în cadă! Și fierul poate fi tras într-un mod mai igienic!

Tasha *** student
  • Activitate curentă: 1148
  • Reputație: 0
  • Sex: Femeie

Tasha *** student Pavel Borysovich Peskov Acum 3 luni







Trimiteți-le prietenilor: