49 Repararea generatorului denso


Analizând prima dată cu generatorul, după ce am citit unitatea de frezat, am încercat să desurubesc piulița scripeții cu o cheie de chei, ținând scripetele în cap. Dar doar a lins marginile de pe scripete. M-am dus la centrul de îngrijire a mașinilor și acolo, în acel moment, am deșurubat această piuliță cu un pistol de aer. În cea de-a doua reparație, am luat deja generatorul pentru a deșuruba piulița în cea mai apropiată armătură a anvelopei - au și un pneumo-rapel. În acel moment, ei au cumpărat din nou porumbul, al cărui piulițe au trecut la 22 de grade și am deșurubat piulița, chiar fără a schimba capul. piulița de pe scripete este, de asemenea, de 22 mm. ;-)))






Și când am strâns piulița după înlocuirea rulmenților, am încercat să nu port o genă oriunde, ci să fac cu unelte improvizate. Banii pentru desurubarea piuliței în serviciul de mașini sau la magazinul de anvelope nu au luat, dar pierzi timpul pe drum.

A fost foarte posibil să strângeți scripetele de prindere într-un viciu cu o centură veche de unități montate:


Cureaua a fost bătrână, încă să o înlocuiască, deci nu-i deranjează să o pună pe cheltuiala:


Pentru a dezasambla carcasa generatorului și a scoate lagărul din arbore, am folosit un dispozitiv de tragere, cel din stânga de pe fotografie:


Mai multe capete va avea nevoie de 8 mm și 10 mm, precum și un Phillips bună șurubelniță în locul pe care l-am folosit de înaltă calitate forței de lilieci și de biți răsucite Extensie degajarii cheie fixă:


Corpul genelor trebuie să fie tras în sus de către puller, astfel încât să nu deterioreze, ca în cazul încercărilor de a bate un ciocan sau scoate, șurubelniță poddevaya:


Am dezasamblat ambele lagăre pe axul rotorului:


Acestea sunt felurile de perii după ce au trecut puțin sub 220 de kilometri - o mică rezervă era încă acolo, dar am făcut-o pentru un motiv întemeiat:


Perii noi și vechi, originalul nu este deloc costisitor, dar periile sunt lipite:


Acestea sunt usor lipite, principalul lucru fiind ca sunt disponibile unelte de lipit si unelte de lipit:


Acum așa vor ieși din suport:


Am scos cu ușurință lagărele cu dispozitivul de tragere menționat mai sus. În original au fost Koyo:







Cu ușurință pentru a nu deteriora anterele au deschis rulmenții și le-au spălat cu benzină:


Cilindrul era încă dotat cu lagărul de întindere a centurilor de siguranță al unităților articulate, care după aceea au murit în siguranță după 1.500 km din cauza blocării și supraîncălzirii.

Lagărele au adăugat cantitatea potrivită de lubrifiant. Am folosit lubrifiantul intern MS-1000, testat cu mulți ani în urmă în rulmenți pentru patine cu role. Și a adăugat Suprotec:

Ei bine, acum, și la începutul iernii genei hummed și a oprit emiterea de tensiune, sau invers, mai întâi sistat eliberarea, apoi a fredonat ... Dar acest lucru nu este sare, si ca un electrician, eu încă că, pentru mine și a avut nici o idee că gena poate buzzing nu este mecanic, ci despre electric (așa cum sa dovedit la sfârșitul reparației).
Am cumpărat un înlocuitor pentru rulmenți, spatele în loc de 90099-10216 a luat NSK 6202DDUCM:

Vechi și nou. Dimensiuni 15x35x11 mm


, și partea din față în loc de 90099-10199 cumpărat HC-CARGO 140 239 cu dimensiuni 15h46h14 mm, dar, de fapt, am primit un rulment WTW 6302RS:


Numai aici 6302 are de obicei o dimensiune puțin mai mică (15x42x13 mm), în timp ce generatorul are nevoie de o dimensiune destul de rară a rulmentului frontal (15x46x14 mm).
Am înlocuit rulmenții, am asamblat generatorul, am pus-o pe mașină, am început și am fost surprinsă - nimic nu sa schimbat, nu a fost în rulmenți ...
O_O
Am căutat rețeaua pentru un centru de service din apropiere pentru generatoare, a găsit compania AGS. Acolo, timp de o jumătate de oră, sa identificat o funcționare defectuoasă, sa dovedit că podul diod ars, un alt pod a fost instalat într-o jumătate de oră și gena a fost colectată. Și generatorul asamblat era încă bâzâit ... Din nou, o jumătate de oră de așteptare și zgomotul a fost învins de canelura rotorului. Înlocuirea podului de diodă cu asamblarea și dezasamblarea și eliminarea buzzerului costului de origine electrică 2 t. Acceptarea inspectorul a răspuns la întrebarea cu privire la originea podului dioda, acest tip de set Europa, dar nu prea leneș pentru a scoate capacul din spate al generatorului, am găsit cel mai pur China Unipoint REC-638:


Podul este proiectat pentru generatoare de 80 amperi, iar eu am o gena pentru 70 A. Nu stiu daca e bine sau rau - este un stoc sau nu?
Puntea de diodă originală este atașată la carcasa generatorului, inclusiv. pe pervaz, care interferează cu podul de diode chinezesc. Găsit în raportul de la forum, ca un tip tăiat metal pe o punte diodă și în compania AGS altfel, tăiau metal pe corpul genelor:


Și un pic mai mult rupt izolatorul terminalului pozitiv, tk. este, de asemenea, ușor diferită de terminalul de pe podul diod original:


Si restul s-au descurcat bine.


Generatorul funcționează din nou și produce o tensiune de 13,7 până la 14,2 volți. Gena actualizată, sper, nu mă va deranja încă câțiva ani ;-)))
Toate bune!

Osmitsa, 39 Beylut, Lyto 7522

Odometru: 245507 km







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: