10 cele mai comune erori contabile

Adesea primim scrisori de la contabili, care ne spun despre diferite incidente și greșeli la locul de muncă care apar din cauza viciii echipamentului informatic. Pe baza mesajelor dvs., am compilat o listă cu cele mai des întâlnite dintre ele.







Ce lucruri enervante

În primul rând, se poate pune pe bună dreptate consecințele unei astfel de circumstanțe de forță majoră ca o oprire neașteptată a electricității. Nici computerul, nici măcar contabilul în această situație nu este complet vinovat, dar acest lucru nu este mai ușor. Lumina într-o clădire sau într-un birou separat poate fi oprită din mai multe motive, de exemplu, în timpul lucrărilor de reparații sau întreținere. Ca rezultat, dosarul pe care ați lucrat va rămâne doar parțial sau poate să dispară cu totul.

Locul al doilea a fost ocupat de un astfel de incident ca un sistem informatic suspendat. Motivele pentru acest lucru pot fi diferite - de la un conflict de echipamente sau de la o gravă eroare de sistem la greșeli elementare și, prin urmare, chiar mai enervante ale utilizatorului. A apăsat butonul greșit, a deschis prea multe ferestre, nu știi niciodată ce.

Locul al treilea a fost ocupat de o greșeală, care ne-a fost spusă de contabilul companiei mici de călătorie "Calea Lactee" Elena Tagashova. "Am lucrat la raportul de impozitare când am observat că computerul meu a început să atârne periodic. Avem o companie mică și a trebuit să sunăm un administrator de sistem care a spus că sistemul trebuie să fie reinstalat urgent, deoarece este infectat cu un virus. Toate documentele de mai sus, am aruncat pe unitatea flash USB, și raportul - pe o dischetă obișnuită, pentru că era doar să-l ducă la taxă. N-am avut timp să tipăresc materialul, dar am luat-o acasă în floppy să facă ceva. Care a fost surpriza mea când nici unul dintre computerele disponibile nu putea citi informațiile din ea! Se pare că se întâmplă - m-am dus acasă la metrou și acolo discurile pot fi demagnetizate. Ca rezultat, compania a întârziat cu termenul limită de livrare și a fost nevoită să plătească o amendă funcționarilor fiscali. Acum este mai ușor - floppies-urile sunt aproape inutilizabile, au fost înlocuite cu carduri flash fiabile, deși mulți angajați ai contului continuă să utilizeze dischetele din obișnuință sau din economie.

neatenție

A patra eroare cea mai frecventă sau mai degrabă o inconvenientă a fost spusă de contabilul unui mic hotel Nadezhda Lapina, care lucrează în domeniul contabilității de aproape treizeci de ani. „Calculatoarele au facilitat în mare măsură viața, dar când am umple nenumărate lucrări lor de mână, de fapt, controlat întregul proces. Și aici, uneori, o cifră introdusă incorect duce la faptul că toate acțiunile ulterioare din program, respectiv, se dovedesc incorecte. Și observați asta, de regulă, chiar la sfârșitul lucrării.

În al cincilea rând, există și o eroare cauzată de lipsa de atenție elementară. Svetlana Seregina. contabil de „Encore Plus“ din Novgorod, a declarat că una în grabă reținută mecanic un document destul de important sub numele pe care le-a dat sistemul, nu acordând o atenție la ceea ce este acum salvat documentul. Haste sa referit la faptul că Seregin mai târziu nu a putut să-l găsească mult timp nici în fișiere, nici pe desktop. A fost imposibil să se facă acest lucru cu ajutorul sistemului de căutare a fișierelor, deoarece Svetlana Nikolaevna nu și-a amintit numele.







De aceea, trebuie să alegeți întotdeauna folderul pentru salvarea documentului și să îi dați un nume clar și distinct.

De regulă, multe greșeli provin din lipsa de atenție a contabilului. Lucrul la un calculator necesită o anumită concentrare.

Luați în considerare lucrurile mici

Dar Alena Ushakova, contabil șef al Contens-Plus LLC, este convinsă că computerul a făcut-o mai ușoară și mai plăcută. Dar din cauza acestei simplități, se întâmplă uneori greșeli și cele elementare. "Completând lucrările, pot confunda numerele punctului de control și numărul contribuabilului - când te uiți la monitor, e mai greu să controlați astfel de lucruri. Am uitat să schimb numerele din plăți sau, uneori, să deschid vechea comandă de plată și să încep să mănânc datele din ea. Modific o parte din date, dar unele nu. Cu modelul, în general, problema: cel puțin o figură, dar veți mizeria sau nu va schimba, după toate vizual, se pare că datele sunt deja aduse. Contabil locuri de muncă necesită cea mai mare grijă ca aparatul este în mod natural mult mai mare, dar elementul uman nu a fost anulat. Mai ales la sfârșitul zilei de lucru, când te obosesc și atenția este disipată. " Incidente similare au avut loc pe locul șase. Este mai bine să începeți să introduceți date nu în plățile anterioare, ci să creați un nou document. Această metodă pare mai complicată, dar vă va salva de greșeli și corecții ulterioare, ceea ce va dura mult mai mult după ce banca va returna documente nesigure.

Despre cea de-a șaptea problemă comună a fost spusă de Natalia Vodoleeva. contabilul companiei "Eugenia Travel": "M-am gândit că pot să țin cont de toate greșelile mele, am fost întotdeauna foarte atent la ceea ce făceam, am păstrat fișierele și am verificat documentele tipărite de mai multe ori. Dar sa dovedit că totul nu poate fi prevăzut. Programul nu se actualizează întotdeauna automat. În plus, întreruperile periodice în activitatea internetului nu sunt neobișnuite. Așa că sa dovedit că nu știam despre actualizările importante ale formularelor timp de două săptămâni întregi. Acum sunt, de asemenea, atent la acest lucru. "

În al optulea rând, există o eroare care este permisă cu rotunjirea cifrelor. De exemplu, 1C răsfoiește până la a suta, adică, contează un bănuț, dar Excel, în care se produc calculele de bază, este de până la o zecime. Ca rezultat, se pierd copecii și sumele nu converg.

Locul al IX-lea este o astfel de neplăceri ca perturbările serverele care stochează informații financiare sau declarații. Programatorii pot avea probleme: trebuie doar să apăsați virusul sau o eroare de sistem neașteptată, astfel încât serverul să nu mai funcționeze. În consecință, toate folderele și documentele stocate pe aceasta dispar. În cazul în care compania este mare, administratorii le arhivează și le stochează pe alte surse de rezervă, pe care ulterior le pot restaura. În cazul companiilor mai mici, este mai dificil - deseori totul dispare fără urmă.

Și se întâmplă!

Dar în al zecelea loc a fost un incident atât de ridicol, la prima vedere, ca un buton eronat apăsat pe tastatură. Contabil de Natalia Mikhailova Novgorod ne-a spus că a lucrat toată ziua pe un raport că cineva din personalul cel mai probabil, nu intenționat, se apropie de ea și ceva a făcut clic. Tot ce a făcut a fost șters. Cum sa întâmplat acest lucru este un mister, dar acest caz este departe de unul izolat. Bineînțeles, aici vorbim de software-ul vechi de contabilitate, dar totuși merită să fii atent să nu le permiteți colegilor să atingă calculatorul la astfel de momente cruciale.

Aparent, utilizarea unui computer ascunde o mulțime de surprize și surprize - care, cu toate acestea, este puțin probabil să forțeze lucrătorii de birou să renunțe la ea. La urma urmei, cele mai multe ori greșelile se întâmplă din cauza lipsei de atenție și a uitării elementare. Prin urmare, cel mai important lucru aici este atenția și controlul de sine. Ca, totuși, în orice lucrare.

Enciclopedie practică a contabilului







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: