5 motive pentru a citi un copil noaptea

Copilul vă cere să citiți un basm pentru noapte și sunteți foarte obosit și visezi să vă odihniți? Găsiți 15 minute și urmați cererea copilului. Despre beneficiile unui basm pentru noaptea pe care o vei învăța din articolul nostru.







Timpul petrecut împreună

Ritmul rapid al vieții, al muncii, al televiziunii și al Internetului - acest lucru și mai mult vă îndepărtează de la timpul petrecut împreună cu copilul. Cu vârsta, el însuși va avea nevoie de tine mai puțin și mai puțin. Deocamdată, fii cât mai mult cu copilul tău și faci lectură pentru noaptea bună tradiție. O prăjină va vedea cum îl iubești, pentru că este atât de important! Povestirile vor consolida și mai mult relațiile voastre calde.

Citiți în mod clar, în mod clar și corect pronunțați cuvintele. Pe aceasta depinde de vorbirea viitoare a copilului.

Dezvoltarea discursului

Când citiți cărți, copilul dvs. învață cuvinte noi și înțelege cum puteți utiliza cele deja cunoscute. În același timp, discursul său se dezvoltă. gândirea, abilitatea de a gândi logic - copilul devine mai inteligent. vocabular bogat va ajuta firimiturile să fie mai sociabil si usor cu colegii lor, iar în viitor va face el încrezător și activ în grup.

5 motive pentru a citi un copil noaptea

Dezvoltarea imaginației

Visul copilului: cât ar trebui să fie

Adulții se întreabă rar despre cât de mult trebuie să doarmă, pentru că întotdeauna înțelegem perfect dacă dormim bine sau nu și putem calcula timpul aproximativ când este timpul să ne culcăm pentru a fi veseli dimineața. Și copiii?

Împreună cu tine, miezul trăiește emoțional viețile diverșilor eroi, călătorește în țări diferite, intră în trecut și în viitor. El concentrează cu desăvârșire toate evenimentele și descrierile din imaginația sa, iar apoi îl va aplica cu siguranță în jocurile și desenele sale. Imaginația bogată și imaginația dezvoltă abilitățile creative ale copilului, care vor contribui cu siguranță la succesul său în viață.

Citiți copilul emoțional și cu entuziasm. Lăsați copilul să vadă că cărțile de lectură nu reprezintă o necesitate plictisitoare, ci un eveniment distractiv și interesant.

Dezvoltăm calități morale

În basm, totul este foarte simplu: întotdeauna vezi cine este bun și cine este rău, dar bunul în el întotdeauna învinge răul. Pe exemple atât de simple, copilul învață să fie bun, simpatic, generos și responsabil. Găsiți o poveste unde protagonistul este ca și copilul tău. Apoi copilul va putea să ia o lecție importantă cu el și să adopte exemplul corect de comportament.







5 motive pentru a citi un copil noaptea

Ajustarea la somn

Este foarte important să adormi într-o stare bună și liniștită. În cazul în care copilul este supărat și se trece prin, de exemplu, din cauza o ceartă cu prietenul lui, sa-l o poveste bună, cu un final bun, în cazul în care personajul principal își găsește întotdeauna o cale de ieșire dintr-o situație dificilă. Copilul se va calma și va adormi fericit. Acum, el este sigur de a găsi o cale cum să-l stabilească, pentru că lumea nu este într-adevăr o astfel de ostil, cum părea înainte. Nu uitați să vă sărutați fiul sau fiica înainte de culcare și vă dorește o noapte bună!

Crește copilul tău? Deci, este timpul să-l învățăm independența. Și unul dintre primii pași către maturitate, învățând să te îmbraci.
4

Oamenii tind să fie nostalgic și amintiți-vă că înainte, cum ar fi, și porumbeii au fost mai curat și cerul ... Poor uitat, și bune secole de legende.
11

Mobilier confortabil, afișarea de postere pe pereți, rafturile cu jucării reprezintă componente importante ale confortului. Dar când există un copil în casă, este necesar să se aibă grijă și de siguranță. Mamele experimentate sfătuiesc să exploreze apartamentul pe toate patru, și chiar și în plastunsky: pentru că este de la o astfel de înălțime a miezului vede locuințe. Deci, ce poate fi periculos?
12

5 motive pentru a citi un copil noaptea

5 motive pentru a citi un copil noaptea

Despre mepsi! acest scutece rusesc sunt mult mai ieftine, am cumpara mereu pe actiuni, beneficiul este evident. Soft ca japonez și cu o bandă de cauciuc întinzând din spate. La mine, fiul a trecut pana la 1,5 ani in el sau a existat o alergie nu a fost (pe alte timbre, cu exceptia japonezilor exista o eruptie). Tot ce le sfătuiesc numai, prin modul în care au efectuat comparația, absorb un volum mai mare de lichid decât meris.

Eu, de asemenea, conduc acum un comitet de familie într-o grădiniță. Noi dăm doar bani pentru sărbătorile profesionale. Nu cerem nimic de la nimeni.)

5 motive pentru a citi un copil noaptea

Și am exact contrariul, prietenii mei au copii de un an, nu am (a fost o sarcină, dar totul sa încheiat din nefericire). acum au propriile lor interese, zile de naștere, plimbări etc. și am părăsit cercul, din păcate puțin

5 motive pentru a citi un copil noaptea

Opinia mea - toată lumea decide cât de mult și ce să ia. Și nimeni nu are dreptul să urce în buzunarul celuilalt și să decidă cu privire la livrarea cantității de bani care nu va deveni săracă. Jaf și furt sunt, probabil, comise cu aceleași gânduri.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: