5 Killers de creativitate și ce să facă pentru a încuraja creativitatea

5 Killers de creativitate și ce să facă pentru a încuraja creativitatea
Mulți freelanceri îmi pun această întrebare, dar, din păcate, nu există un răspuns clar la aceasta - suntem cu toții diferiți și toți au diferite stiluri de lucru.

Dar pentru cei interesați, am făcut o listă cu cinci ucigași de creativitate și mi-am spus cum reușesc să rămân colectată, productivă și inventivă.







# 1 - Multitasking și distragere

Am observat că în 2 ore de lucru concentrat am timp să fac mai mult de 8 ore de multitasking.

№2 - Lipsa de somn

Lucrul cool despre freelancing este că puteți lucra în timpul liber. Acest lucru este minunat! Dar pentru mulți dintre noi înseamnă lucru în seara și la sfârșit de săptămână și, uneori, un vis rău! Există întotdeauna de făcut și clienții care trebuie să fie atenți.

Notă: Dave Navarro are un program "Cum să devii un lark" și pot spune că mi-a ajutat mult să învăț să mă ridic mai devreme și să fac mai multe lucruri în timpul zilei. Încercați și vedeți dacă vă ajută!







№3 - Teama de refuz

Sunt sigur că, mai devreme sau mai târziu, se întâmplă fiecăruia dintre noi. Nu este amuzant, teama de eșec vă poate ucide creativitatea. Nu poți să-i placi pe toată lumea și atunci când îi arăți clientului un loc de muncă, nu-l poate accepta. Se întâmplă.

№ 4 - insecuritate financiară

Nu este ușor să te concentrezi pe lucrul la un proiect, dacă te gândești doar la contribuția la mașină, la împrumuturi și la angajamente. Acum câțiva ani, când mi-am părăsit slujba, mă gândeam întotdeauna la bani, eram atât de obișnuit cu un salariu stabil la fiecare două săptămâni! În primul an am fost foarte dificil, nu am fost niciodată sigur că aș putea plăti o taxă pentru mașină. Dar apoi mi-am dat seama că, dacă tocmai am ridicat puțin prețul, aș putea să-l scot puțin. Voila!

Sunt un web designer și nu am nici o idee despre salariul mediu pe oră în Canada. Nu-mi pasă. Există întotdeauna cineva dispus să facă un loc de muncă mai ieftin decât mine. Mi se potrivește! Până la sfârșitul zilei, totul se reduce la cât timp sunteți dispus să sacrificați pentru o anumită sumă. Prefer să iau ceva mai mult, să mă concentrez pe mai puține proiecte (care, în final, îmi vor aduce mai mulți bani).

№5 - Control și termene limită

Unii clienți au cereri foarte mari, pot fi înțeleși. Amintiți-vă, ei plătesc pentru asta! Dar poți crea cu adevărat, dacă ești presat tot timpul? Unii nu au probleme cu acest lucru, dar pentru cei care au o astfel de problemă, există o modalitate de a lucra fructuos, fără a fi sub control constant!

Promite mereu mai puțin decât poți face. De exemplu, aveți deja o slujbă de proiectare și știți sigur că vă vor lua 3 săptămâni pentru a termina. Spuneți clientului că munca va dura 4 săptămâni! Creativitate calma, nici o presiune și clienți mereu satisfăcuți!







Trimiteți-le prietenilor: