40 Secretele despre cum să crească roșiile vindecătoare

40 Secretele despre cum să crească roșiile vindecătoare

Dacă numărul de note este derivat, cea mai populară floare de pe pământ este un trandafir. Este urmată de tomate - cea mai populară legume din omenire.







Secret 1. Este imposibil ca un amator să țină pasul cu noutățile și să nu caute un soi de miracol. Doar să te distrezi, să cumperi în fiecare an articole noi pe care prietenii și cărțile tale te-au sfătuit

încercați-le, bucurați-vă că crescătorii lucrează pentru hobby-ul dvs., oferiți mai multe soiuri delicioase, mai mari, mai devreme, mai productive în fiecare an.

Secretul 2. Tomate este util pentru sanatatea ta, pentru că vă place să crească, o ai fara pesticide, este mai ieftin decât în ​​magazin, are un gust mai bun decât supermarket, acesta conține o mulțime de licopen, care protejeaza impotriva bolilor de comprimate mai bune.

Secretul 3 este experiența mea personală. Grădinile devin din ce în ce mai amuzante și mai puțin laborioase dacă stăpâniți metodele biologice de protejare a roșiilor de boli și dăunători și începeți să aplicați metode organice de lucru cu solul.

Secret 10. Tomatele nu sunt castraveți și nici măcar ardeii. Tomatele provin din teren cu pământuri sărace și sărace. Supraalimentarea materie organică la începutul vegetației bogate în azot conduce la creșterea de frunze și nu este corect în vara scurt de nord, și în același timp, fără materie organică, fără descărcarea de protozoare, care dă numai Live Earth fără „chimia“ vindecarea delicioase nu cresc roșii. Acest lucru este discutat mai detaliat mai jos.

Locuiesc și cresc tomate în regiunea Novgorod timp de 40 de ani. Pentru mine este cea mai ucită cultură. Oricare ar fi fost vara, se maturizează anual pe teren deschis, tocmai am încetat să fac greșeli tipice, subliniate în secret 4 - 9. Acum, când cresc în primăvară, îmi amintesc că tomatele sunt un hobby și ar trebui să se bucure de testarea noilor tehnologii și tehnologii agricole. Obțineți o experiență nouă. Verificați roada pentru vitalitate în noile condiții, faceți noi greșeli și aflați cum să le corectați.

Secret 11. Hibrizii din masă sunt mai productivi, mai rezistenți la boli, mai receptivi la pansamentele minerale. Dar mai puțin gustos.

Secret 12. Cele mai delicioase roșii cresc în stepele sudice de pe malurile Volgăi. Nu pot să țin pasul cu ei la un cost pentru piață. Dar să crească mai mari, cele mai dulci, roșii sale foarte clare și a oferit familiar, lăcrimarea o rosie mare, cu o ramură, cu o greutate pe un echilibru pentru toți - ne vom bucura de nu mai puțin de vizita Astrakhan. Prin urmare, sfătuiesc pe toată lumea să colecteze pentru ei înșiși o colecție de soiuri de semințe mari. (Fără hibrizi).

Secret 15. În acest an vreau să cresc giganți înalți de trei metri și să-i testez într-o seră din policarbonat și, pentru comparație, într-un foișor de lumină acoperit cu o grilă de umbrire. Experimentați cu o nutriție separată a rădăcinilor. O parte din rădăcini de irigare prin picurare cu apă aerată, o parte din Vechiul Peregnoe Viu. O variantă a bioponicii, o încercare de a combina gustul și recolta. Mă trage în fiecare an pentru a testa noile tehnologii.

Secret 17. N-am niciodatat semințe. Anterior barbotat în peroxid de hidrogen, în ultimii ani, adăugând o jumătate de litru de apă este de 5% sau vermicompost compost vechi (organisme aerobe utile), 0,5% melasa dulce (melasa) a fost plasată în pungi semnate de semințe și zi dor compresor aer acvariu. Toți agenții patogeni de suprafață sunt spălate și eat multiplicarea organismelor exponențial benefice din sol, embrionul seminței incepe sa se dezvolte rapid, simțind primăvară. După solul cu prima ploaie de primăvară, umiditate oxigenate microorganisme bine trezire și trezirea dormit stimulează sămânță. Plantați semințele - turnați imediat acest AKC.

Secret 18. Am plantat semințele într-un recipient cu o rezervă. Se pare întotdeauna cu o alegere. Când cresc, trage afară și aruncă toți cei întârziate, așa că scapă de viruși. Eu scot afară și toate susținerile cresc mai presus de toate. Deci, aceasta este o sortare.

Secret 19. Calitatea solului. Nu folosesc niciodată o achiziție ocazională și niciodată nu adaug un teren de grădină. Doar un substrat de turbă pură, pregătit pentru import, cu NPK. Azotul este mai mic, potasiul este mai mult. Înainte de a alege, eu doar aprind AAC pe baza biohumus. Și uneori corect, uita la rata de creștere de 0.1% cristal pentru răsadurile de roșii. Numai solul steril și semințele sterile, urmată de introducerea microbilor din AHC, salvează răsadurile din piciorul negru și stimulează creșterea maximă posibilă.

Secret 20. Trei pericole se află în varză în prima săptămână de creștere.

1. Când nu există săruri de fosfor disponibile într-un sol aleatoriu. Șapte zile după apariția germenilor pe soluri sărace în fosfor și bogate în fosfor, ele diferă semnificativ în aparență. În primul caz, ambele pliante lanceolate ale germenilor sunt îndreptate în sus la un unghi ascuțit, iar primele două pliante adevărate sunt presate una de cealaltă și au dimensiuni mici. Toate plăcile de pe partea inferioară sunt violet-roșu, cu culoarea superioară - normală. Cu o bună alimentare cu fosfor, frunzele lanceolate (cotiledoane) sunt situate orizontal sau în jos. Latura lor inferioară are o culoare verde obișnuită. Prima pereche de frunze reale este deschisă. Dacă nu udi răsadurile deodată, atunci în viitor nu va da o recoltă bună.







2. A doua arsură a problemei provoacă exces de apă minerală, care este puțin amestecată cu solul. Varza se transformă în galben și se pierde.

3. O nenorocire teribilă este putregaiul fungic în solul infectat.

Secret 22. Cele mai bune răsaduri pentru aterizare în pământ - stocky nu mai vechi de 35-40 de zile. Deci, planificați-i creșterea.

Secret 23. Divează răsadurile în faza acestei frunze în saci de material nețesut moale (spunbond). Volumul de sol este de aproximativ un litru. Am pus-o pe palet și i-am turnat din fund, o hrănesc de sus. Aerarea este superbă, în pahare de plastic, se toarnă, apoi se usucă. Dar amintiți-vă că substratul din pungi datorat vaporizării este cu câteva grade mai rece decât aerul, paletele mele sunt întotdeauna încălzite, în cazul în care pragurile sunt reci. Când l-am pus într-o seră, le-am pus pe un patch cald.

Secret 24. Semințe pentru material săditor Am selectat cu o atenție deosebită. Baza este un substrat de turbă importat, dar îl modific. Adăugați amenzi argilă expandată înmuiate în lut (zeolit ​​de gunoi pisica.) Tomate place capacitatea de umiditate a acestor pietricele de lut, atât acasă, pante stâncoase din America de Sud. Și adaug lucruri organice, de obicei folosesc compost vechi, în vrac, cu carbon peste azot. Apuc cu regularitate AKC-ul. Și de câteva ori cu o soluție slabă de cristal pentru tomate. Astfel, pentru răsaduri este sterilitate importantă, căldură, lumină și fosfor disponibil, dar răsadurile tinere ar trebui să fie obișnuiți cu materia și sol biotei organice, urmați accesul aerului la rădăcini.

Secret 26. Nu credeți că secretul principal este în varietatea și pansamentul de top. Lumina principală și căldura de pe ferestrele tale. La primul soare puternic, totul va arde. Cu vremea tulbure - fără a se întinde iluminarea. La o temperatură ridicată, va crește, va slăbi, când va fi rece, va deveni acru și putrezit. Urmați, organizați. Nu ingrosati pervazul, mai putin adesea - inseamna a fi camuflaj.

Secret 28. Dacă răsadurile sunt în vase plastice opace, verificați umiditatea la adâncime, dacă este mai degrabă uscată, trebuie să o udați dimineața, altfel vântul va usca solul și va distruge răsadurile. Și invers, răsadurile transfuzate vor putrezi în frig pe pervazul ferestrei. În dimineața am turnat apă în tavă, saci cu pământ suge treptat.

Secret 29. Ai plantat răsadurile într-o seră sau pe pământ. Observați creșterea frunzelor superioare tinere într-o săptămână. Dacă frunzele superioare sunt grase și fragile, aceasta este cea mai gravă. Acest lucru este suprasolicitat cu azot. Este bine să aruncați pământul, să spălați nitrații, să adăugați sulfat de potasiu într-o normă dublă și să acoperiți 5 cm cu un strat de rumeguș proaspăt. Ei vor lua azot suplimentar. După câteva săptămâni, curățați rumegușul. În cazul în care azotul în exces nu este îndepărtat la începutul înfloririi, periile nu vor deveni legate și fructul se va muta înapoi timp de o jumătate de lună. La fel - după 3 săptămâni.

Secretul a 31 de deficiențe de potasiu și micronutrienți înainte de înflorire nu are loc, de obicei. Acesta va fi atunci când fructele coapte, dar lipsa de fosfor este necesară recunoașterea - planta devine purpurie (partea inferioara a frunzelor, tulpini, venele de pe frunze), odată ce este necesar pentru a alimenta orice îngrășăminte fosfat lichid. Îmi plac cristalele, unde fosforul este de până la 20%. Nu vă fie teamă de a utiliza o soluție slabă de îngrășăminte minerale, la începutul creșterii plantelor de înaltă calitate. Asta e atunci când fructul va fi turnat, apoi sfaturi pentru a înserat apa minerală din sol, să fie atent.

Secret 32 ​​Nu folosesc îngrășăminte lichide complexe moderne cu aminoacizi și stimulanți. (un breksil, maestrul, etc.) Să facă serele chinezești acest lucru.
În solul meu cu vechea compostă de stimulente vărsate, care dau rădăcinilor mai mult decât biota suficientă.

Secret 33. Lipsa de calciu. Acesta este, de obicei, combinat cu azot suprasolicitat și lipsă de potasiu, fructele se toarnă rapid și apare putregaiul vertexului. Tratamentul este unul. Rădăcini de îngrășăminte de magneziu și potasiu și fructe și frunze de câteva ori pentru a stropi cu azotat de calciu.

Secret 35. Întârzierea cu îndepărtarea copiilor vitregi este foarte dăunătoare culturii. în timp ce frații formează ramuri puternice laterale, pe care se consumă o mulțime de substanțe nutritive. Bush începe să se ramifica și să rămână în urmă cu creșterea și dezvoltarea mugurilor fetale. Stephens trebuie să fie îndepărtate atunci când acestea cresc la 3-4 cm, lăsând nici o cânepă. Nu ascultați sfătuitorii că vameșii inferiori trebuie să fie înclinați să se rădăcească. Nu suntem Kuban. Suntem limitați de o vară scurtă. Rezerva noastră principală este stocul de material săditor stocat și formarea plantelor pe 3-5 perii din sol sau până la 7 perii din seră. Și plantem răsadurile întotdeauna cu o pensulă înflorită.

Secret 37. Pentru sere. Soiurile semi-determinante pot fi cultivate în 2-3 tulpini, lăsând primul vitreg sub prima perie de flori și încă unul - puțin mai sus, sub a doua pensulă de flori. Este necesar să se uite la calitatea de viori, care este mai gros - cea pe care o lași, restul pe toți - ștergeți. La urma urmei, uneori jumătate de cifre sunt pervertite (în loc de frunze în partea de sus crește o perie) peste a treia perie, și veți continua cilindru de la stepchildren stânga jos.

Soiuri nedeterminante, eu conduc doar la un trunchi, uneori la începutul primei perii trunchiul este împărțit și eu conduc în două trunchiuri. Nu permiteți niciun joc și milă pentru copiii mei vitregi din seră, în caz contrar indetsul nu-și va arăta potențialul de randament.

Secret 38. De asemenea, șterg frunzele inutile. O foaie sănătoasă, verde și bine luminată este un asistent. Dar el are propriul său timp, vârsta lui. Old adesea frunze rândul său, galben, sunt acoperite de locuri diferite, slăbi, iar aceste frunze servi ca un teren propice pentru boala. Prin urmare, frunzele vechi, îngălbenite și colorate trebuie îndepărtate mai întâi. De obicei, odată cu începutul maturării primelor perii, șterg totul de mai jos. Chiar și sănătoasă. Lumina și aerul sunt mai importante.

Principala regulă, dacă toate fructele de padure nu sunt deja fixate în perie, atunci majoritatea frunzelor ar trebui să fie întregul de deasupra periei. Și invers - dacă toate roșiile sunt deja fixate în perie, atunci puteți îndepărta în siguranță toate frunzele de sub această perie.

Dacă această predicție am suficient de mare, se măsoară temperatura solului la o adâncime de 5 cm și 15 cm. Stratul superior trebuie să fie mai mare de 15 de grade deasupra fundului 10. Dacă nu, atunci este necesar să se planteze o pour movile vrac strat organic cald de sol de 10 cm. În cazul în care o zi insorita - solul în timpul zilei acoperite cu un film transparent, pe timp de noapte - materiale nețesute, și se încălzește și oxigen trece de biota.

Secret 40. Încălzirea solului în biota solului. Planuiesc paturile pentru tomate din toamna. Predecesoare de orice culturi, cu excepția cartofilor. Nu este de dorit după castraveți, în cazul în care există o mulțime de materie organică.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: