3 moduri de a ascunde tuburile în baie frumos

Noțiunea de mediu confortabil include nu numai disponibilitatea mobilierului funcțional și a echipamentului sanitar, ci și estetica generală a băii. Și dacă în clădirile noi se utilizează cel mai adesea conducte de canalizare și de apă de tip închis, conductele vizibile din clădirile vechi nu adaugă estetică și necesită mascare.







Țevi în perete

O astfel de metodă face posibilă mascarea conductelor de cupru brazate, a îmbinărilor sudate ale țevilor de oțel și a pieselor de presare pentru polietilena reticulată. De asemenea, este permisă utilizarea acestei metode pentru fitinguri de compresie de fixare prin presare pe țevi din plastic metalic care sunt comprimate prin intermediul unor cleme de construcție. Condiția principală - fitinguri de calitate, produse de producătorii dovediți.

3 moduri de a ascunde tuburile în baie frumos

Pentru montarea conductelor, este necesar să pereți peretele. Cu toate acestea, trebuie reținut faptul că îngroparea orizontală a pereților de panouri este strict interzisă de standardele de siguranță.

Pentru montarea conductelor, este necesar să pereți peretele. Cu toate acestea, trebuie reținut faptul că îngroparea orizontală a pereților de panouri este strict interzisă de standardele de siguranță. În plus, este imposibil să mascați țevi prin metoda de shtrobleniya în pereți de caramida, a căror grosime este mai mică de 120 mm.

Brăzdarele pe structuri portante nu trebuie să fie mai adânci decât o treime din grosimea peretelui, iar în cazul pereților monolitici este necesar să se acopere fără a ajunge la armătura de legătură.

  • un creion de construcție pentru marcarea brazelor;
  • un bulgar sau shtroborez pentru tăierea a două canale paralele;
  • un pumn sau daltă pentru a elimina decalajul dintre caneluri.

Prin așezarea conductelor, trebuie să umpleți cu grijă brazdele cu mortar de nisip și ciment fără a crea goluri.

Țevi în șapă

Metoda de mascare a țevilor în șapă este cea mai practică și facilitează instalarea de potrivire a apei de-a lungul rutei celei mai optime. Cu toate acestea, este necesar să se ia în considerare grosimea șapei, care nu numai că trebuie să găzduiască conductele, ci și o anumită marjă necesară pentru a alinia suprafața podelei. În cazul în care planificarea podelelor calde este planificată. atunci instalarea țevilor este necesară doar pe perimetrul încăperii.

3 moduri de a ascunde tuburile în baie frumos

Metoda de mascare a țevilor în șapă este cea mai practică și facilitează instalarea de potrivire a apei de-a lungul rutei celei mai optime. Cu toate acestea, este necesar să se ia în considerare grosimea șapei, care nu numai că trebuie să găzduiască conductele, ci și o anumită marjă necesară pentru a alinia suprafața podelei.

Pentru a menține mobilitatea necesară a conductelor în timpul procesului de dilatare termică, se utilizează o ondulatură calitativă. O atenție deosebită trebuie acordată regimului de temperatură în timpul întăririi șapei - este interzisă utilizarea apei calde până când pasta de ciment se usucă complet. Neglijarea acestei reguli poate provoca formarea de crăpături și rupturi ale stratului de ciment în locurile de montare a conductelor de apă.







Țevi dintr-o cutie de carton de gips

Tehnologia și simplitatea fac ca această metodă să fie una dintre cele mai populare și mai solicitate. Folosirea cartonului din gips carton rezistent la umiditate permite mascarea calitativă nu numai a conductelor de apă, ci și a sistemului de canalizare. Dezavantajul cel mai important al acestei metode este o pierdere semnificativă a suprafeței utile a încăperii. Despre deghizarea țevilor din toaletă cu ajutorul GKL, am scris aici.

În plus, structura plăcilor de ipsos rezistente la umiditate poate fi înlocuită cu material plastic sau orice alt material care este preferat în fiecare caz particular. Este imposibil să nu menționăm cea mai mare opțiune bugetară, care permite deghizarea conductelor în baie - utilizarea cutiilor din plastic.

3 moduri de a ascunde tuburile în baie frumos

Crearea unei cutii de ghips este cel mai scump. Dezavantajul cel mai important al acestei metode este o pierdere semnificativă a suprafeței utile a încăperii.

Indiferent de materialul selectat și de metoda care vă permite să ascundeți conductele de apă, amintiți-vă că numărul de conexiuni trebuie să fie minim de competență. În plus, este de dorit să se mascheze mici secțiuni de rutare a țevilor, ceea ce va face necesară minimizarea operațiunilor de dezmembrare în situații de urgență.

Sfaturi și trucuri

Alegerea opțiunii de instalare ascunse a conductelor de apă potabilă depinde de mai multe circumstanțe:

  • Striuri pentru utilizarea in pereti semipermanente sau șape țevi din polipropilenă cu racorduri realizate prin lipire face posibilă obținerea nu sunt supuse la coroziune și sistem scurgere care păstrează caracteristicile operaționale revendicate de cincizeci de ani;
  • având în vedere riscul de scurgere bruscă, nu se recomandă să se așeze țevi metalo-plastic sau fontă în șuruburi și șape, care sunt echipate cu orice îmbinare cu filet;
  • Pentru a reduce probabilitatea de condensare a conductelor de apă și a proteja sistemul de acumularea de condens, este necesar să înfășurați orice material izolant calitativ;
  • asigurați-vă că aveți acces liber la șanțuri, supape de oprire, precum și contoare de apă, reductoare de presiune și pieptene de distribuție;
  • o soluție populară pentru mascarea țevilor este utilizarea de cutii de gips-carton rezistente la umiditate sau panouri din plastic, cu adăugarea unui profil metalic și a șinelor din lemn. Este necesar să se echipeze un panou detașabil sau o hală de inspecție specială pentru accesul la șinele de apă.

Capacitatea de a utiliza o orizontală sau verticală de mascare false pereți, legături, podium sau jaluzea sanitare, permite alegerea cea mai bună opțiune în fiecare caz, luând în considerare baie imagini și buget.

Vizitatorul. Harababură. Este necesar să se descrie tehnologia și apoi să se explice cu ilustrații. Și aici sunt imaginile care sunt folosite pentru a descrie tehnologia, în timp ce descrierea imaginilor nu este corectă.

Dmitry. Pentru o lungă perioadă de timp am plănuit să fac un tavan întins, dar am vrut cu izolație fonică de înaltă calitate. Am ales plăci din sintepon. M-am dus la diferite companii. Undeva plăcile sunt verzui, uneori bolnave, altele au o densitate mică. Am vrut ca compoziția să nu fie fenol. Am ales MaxForte EcoAcoustic. Materialul a îndeplinit toate cerințele. Plăci de culoare albă, inodor, densitate optimă. La plafon EkoAkustik fixa totul pe diblul ciupercilor. Instalarea este simplă: plăcile nu praf și nu provoacă mancarimi în contrast cu vata minerală. Stăpânul a tras apoi tavanul. Rezultatul este satisfăcut, a primit un plafon stretch frumos, cu excelenta și principala izolare fonică ecologică.

Elena. Un manual foarte detaliat a fost util, unele dintre piese deja puse, este grozav, acum este o chestiune de tehnologie, după cum spun ei, mulțumesc.

oxana. Multumesc pentru articol! Recomandări destul de simple și utile. Prima dată când am decis să umple singur plafonul. Sa dovedit destul de bine. În general, îmi place acest site. Aici aveți toate articolele minunate! O voi recomanda prietenilor și cunoștințelor mele.

apelsonn. Nu am reușit să ridicăm pereții pe cont propriu și a trebuit să angajăm muncitori. Trebuie să spun că plăcerea nu este ieftină. Și acum citesc și văd că nu se întâmplă nimic deosebit. Ar fi fost necesar să găsiți un articol atât de detaliat și citit mai devreme, ar fi posibil să economisiți bani pentru reparații.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: