7 Fapte uimitoare despre husky, câinii mei

Despre Husky pe acest site, am scris deja ceva: Husky siberiana - ce trebuie sa stii despre aceasta rasa O rasa foarte neobisnuita, citeste un alt articol despre Husky. Energetic și hardy husky - cei mai buni câini pentru cei care nu sunt obișnuiți să se așeze la nebunie. Cu siguranță nu vor lăsa proprietarii să se plictisească! Nu numai că ei, este posibil să spunem, sunt primii câini, deci și ei pot vorbi uman.







1. Un strămoș al tuturor câinilor

7 Fapte uimitoare despre husky, câinii mei
Numele "husky" vine de la "huskimos" - așa seamănă marinarii vaselor comerciale englezești numiți aborigeni locali - eschimos.

Paleontologii de la Universitatea Regală belgiană de științe naturale consideră că primii câini au fost cel mai probabil asemănători cu husky-ul siberian, deși au fost puțin mai mari și au apărut - cu puțin sub 32 de mii de ani în urmă.

2. Diferențiați!

7 Fapte uimitoare despre husky, câinii mei

Filisteanul cu greu poate determina cu un zbor care este în fața lui: husky sau husky. Cu toate acestea, fanii Husky știu că preferatele lor sunt mai înclinate, cu picioare scurte, iar coada lor nu se adaugă până la un destul de "ringlet" pe spate, ca un Laika.

Dar principala diferență este că Husky, spre deosebire de câinii de vânătoare, este exclusiv câine de sanie. Ele sunt aproape lipsite de pasiune pentru urmărirea pradă, iar protecția casei nu este cea mai bună pe care o pot încredința coji. Este puțin probabil să latreze, preferând să "cânte limba" chemarea unor strămoși îndepărtați - un urlet de lup.

3. Lana ca indicator

7 Fapte uimitoare despre husky, câinii mei
Eskimosii se chinuie repetat ironic că vor avea nevoie de trei câini în seara asta - numai după ce s-au învelit pe trei laturi cu "încălzitoare live", nu vor îngheța. Structura unică a lânii nu numai că permite "Siberienilor" să lucreze la temperaturi de până la minus 60 de grade, dar și le ameliorează mirosul caracteristic aproape tuturor câinilor.







4. Sentimente de vinovăție

7 Fapte uimitoare despre husky, câinii mei
Proprietarii Husky sunt bine conștienți de faptul că animalele de companie nu ar trebui lăsate singure pentru mult timp. În absența companiei, ei găsesc cu ușurință divertisment: pe stradă - "vânează", extragând provizii pentru alimente, de exemplu, în recipientele pentru gunoi, acasă - "a pune lucrurile în ordine", acționând ca un tocător.

Această pocăință sa reflectat în privirea credincioasă a câinelui, chiar dacă proprietarul însuși ia rupt ziarele și le-a împrăștiat în jurul camerei. Cercetătorul a concluzionat că animalul, mai degrabă, nu se simte vinovat, ci experiențe datorită comportamentului gazdei sale furioase, care urmează conducerii sale greșite. Și nu pare să conteze pentru cine a făcut-o.

5. Heterochromia

7 Fapte uimitoare despre husky, câinii mei
Una dintre trăsăturile deosebite ale husky-ului este culoarea ochilor - albastru deschis. Cu toate acestea, există câini cu ochi galbeni și, de asemenea, cu heterochromie - un fenomen care se manifestă într-o culoare diferită a ochilor.

6. Codul unic

7 Fapte uimitoare despre husky, câinii mei
Se știe că într-o zi, huskii din hamă pot acoperi distanțe de aproximativ 250 de kilometri. Echipa de 6-8 husky poate dezvolta o viteză de 25-35 km / h. Heather Hasson de la Institutul Național de Cercetare al Genomului Uman și Universitatea din Fairbanks din Alaska crede că soții sibieni au un cod genetic unic care a evoluat de-a lungul multor secole.

Dintre toți câinii de sanie, Huskies demonstrează o rezistență sporită, o viteză excelentă și capacitatea de a lucra într-o echipă. Heather continuă să studieze sistemele metabolice care joacă un rol important în recuperarea rapidă a câinilor după cursă. Cercetătorul este sigur că munca sa va ajuta persoanele care au suferit răni grave.

7. Strategia ascunsă

Pentru comparație: un ciclist, care participă la Tour de France, cheltuie jumătate mai mult. Oamenii de știință sugerează că acești câini uimitori au un fel de "comutator" care încetinește ritmul de ardere a caloriilor. După ce am înțeles principiul funcționării sale, este foarte probabil că va fi posibil să-l "includem" în oameni, cel puțin, cel puțin, speranța cercetătorilor americani.

Foto: webdiscover.ru (1) duran-art.com (2) husky.com.ua (3) www.artleo.com (4) animalpace.net (5)

Distribuiți acest link:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: