7 Arhiva păcatelor mortale - Clubul de discuții

În ceea ce îmi amintesc, sunt 7 muritori, pentru că cu oricare dintre ei nu vei ajunge niciodată în Paradis. Și se pare că nu există iertare de la nh.

În general, există multe interpretări diferite despre motivul pentru care păcatul muritor se numește muritor. Unul dintre ei - păcatele muritoare sunt acele păcate care sunt supuse carnei muritoare (dar acest lucru nu se potrivește "mâniei"), celălalt - păcatele cele mai grave etc. Există un aviz (îmi place cel mai mult), șapte păcate de moarte, este principalele păcate grele care creează un alt - mândrie (tschestlavie) generează neascultare, aroganță; invidia și aceeași mândrie - ura, uciderea, furtul. Etc.







De fapt, muritor (greu), cu excepția acestor șapte păcate de bază, este orice păcat intenționat. Pot împinge accidental o piatră care va provoca un colaps, va copleși satul și va duce la marea vieții umane. Și pot săd în mod deliberat această piatră pe cap. Pot invidia involuntar persoana care mi-a trecut de la livrare în lanțul de aur greu și pot face această invidie aproape întreaga bază a vieții mele viitoare.

În ceea ce privește păcatul, care niciodată nu ajunge în Rai, există doar un singur astfel de păcat: „De aceea vă spun că, orice păcat și orice hulă vor fi iertate oamenilor, dar hula împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertat dacă cineva spune un cuvânt împotriva Fiului omului, va fi iertat; dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertat nici în această lume, nici în viitor „(Matei 12:. 31-32)

P.S. o descriere amuzantă a celor șapte păcate mortale ale lui Charles de Coster, "Legenda Eulenspiegului":

„Dintr-o data Nele Eulenspiegel și a luat o mână uriașă și să femeie uriașă arunca-le ca o minge, să prindem, împinge, stoarce, arunca într-o baltă între dealuri și buruienile încurcate, scoate lumina zilei <.> Dintr-o dată, giantessul a fost transformat - a pierdut în greutate, a devenit chiar mai înalt și mai scund. Într-o mână purta o sceptrie, în cealaltă avea o sabie. Numele ei era Pride.
Aruncând Nele și Eulenspiegel la pământ, ea a spus:
- Sunt o zeita.
Dar asta e lângă ea a apărut călare pe o capră bagrovolitsaya, Quick-to fată în rochie descheiată, cu pieptul dezgolit. Numele ei era Lust. Apoi a venit un vechi evreu, pentru a selecta o coajă de ou - numele a fost avar - și vorace călugăr Gourmand, devorându, cârnați, hot dog Tuck tot timpul pentru a mesteca, ca un porc, pe care a plecat, - era Lăcomie. În spatele lui, abia în mișcare picioare, palid și umflat, cu ochii stinși, târât Lenea și înțepătura terminatii a condus furia lui, Lenea gemu în durere și în lacrimi, epuizat, a căzut în genunchi. In spatele lor se târî Invidia subțire, cu un cap de șarpe cu dinți schuchimi și biți lene, pentru că este prea complace, Anger - pentru că era prea impetuos, Gluttony - pentru că este prea razdobrelo, pofta - pentru ce este prea mult fard de obraz, Miser - pentru ridicarea cochilii. Pride - pentru că capotul violet și o coroană "

Apropo! Am aruncat apoi MHKaichka o idee destul de rezonabilă „Iertarea este totul și toate, mai devreme sau mai târziu, va merge în paradis Imaginați-vă, voi, părinților, creșterea copiilor lor, iubit holili, prețuite, și aici ei sogreshili..I .... le tu ONCE și într-o tigaie! Și du-te în continuare, pronunțând "aah. pui "Ei bine, tatăl nu poate face asta cu copiii lui!"
Cred că are dreptate. Iadul este locul unde "lucrările corective" se vor ține pe aceste foarte 7 păcate.

Noi toți, probabil, suntem supuși tuturor celor șapte, în funcție de situație: D Dar persoana este în esență păcătoasă și de aici nu puteți scăpa. Noi toți invidia uneori, și sunt leneși și supărați, ne arată pofta, lăcomia și agitația. Ei bine, nu e nimic de făcut. Dar personal sunt supus celor mai populare păreri (conform rezultatelor sondajului nostru): este mândrie și lenevie. Mai ales lenea. Puteam face mult mai mult decât acum, dacă nu ar fi fost lenea. Și mândria mă împiedică să trăiesc. Deci, putem presupune că mă pedepsesc pentru păcatele mele: D

Noi toți, probabil, suntem susceptibili la toate cele șapte, în funcție de situație. Dar omul este, în esență, păcătos și acest lucru nu poate fi evitat. Noi toți invidia uneori, și sunt leneși și supărați, ne arată pofta, lăcomia și agitația. Ei bine, nu e nimic de făcut. Dar personal sunt supus celor mai populare păreri (conform rezultatelor sondajului nostru): este mândrie și lenevie. Mai ales lenea. Puteam face mult mai mult decât acum, dacă nu ar fi fost lenea. Și mândria mă împiedică să trăiesc. Deci, putem presupune că mă pedepsesc pentru păcatele mele






dar nu credeți că fondatorii creștinismului au profitat de acest lucru, pentru ca oamenii credincioși să meargă la biserică și să le doneze bani?

Am fost cam mândru și supărat, leneș și gelos. rolleyes:
Despre pofta - așa că sunt încă devreme: iubito. Se pare că nu am mâncat prea mult, deși nu-mi amintesc. Și lacomie. Sunt generos, dar economic. da:

yyy. cum eu sunt un păcătos, arde-mă în iad))

Nu pot, indiferent cât de greu încerc, să o iau în serios.
Eu însumi mă judec, și nu pe cineva acolo. (Dacă cineva a atins, îmi pare rău).
Sunt de acord că acțiunile sunt într-un fel rău, dar din cauza unor astfel de stupidități ajung în iad sau paradis, într-o existență pe care mă îndoiesc foarte mult - este prostie.

Deseori pierd inima, cu și fără motiv. Doar din cauza vremii nefavorabile sau din cauza faptului că m-am ridicat pe un picior gresit. De asemenea, îmi place să mănânc gustos și să mănânc foarte mult, dar poate fi considerat ca un păcat? Nu cred: nu: Ei bine, pofta. Ummm, ea este prezentă în viața mea, cum este fără ea?

Vapsche serios, cred că este mult mai dificil, nu există nici un pur alb-negru, lumea este format din jumătate de tone, iar cineva care este un păcătos drept sunt termeni relativi, și este decis să nu pe lista păcatelor. Atunci ar fi prea ușor. lumea este un lucru complex, conceptele de moralitate și conștiință sunt și mai complicate, ele nu pot fi măsurate cu simple concepte. vot.
ZY: pentru mine, păcatul este mai rău decât omorul și nu există nici o sinucidere!

Doar că sunt teribil de leneș. Universal Laziness este oarecum. Furie, de asemenea, sunt foarte popular. Eu rămân tăcut despre mândrie, în cazul meu este vorba despre megalomanie și aroganță. Ei bine, măcar că am observat toate astea.

Și de ce muritorii? Am 2 opțiuni - pentru că ați fost supuși uneia dintre păcate, veți merge în iad. Sau, deoarece toți muritorii sunt supuși acestor păcate. Care este mai corect?

Știi 7 păcate mortale? Nici măcar nu știu cum să scriu - dacă le-ai supus? Și care este atitudinea față de ei?

Pentru a începe, mass-media are 7 păcate de moarte:

1. Nefericirea
2. Binge eating
3. Mânia
4. Lăcomia
5. Envy
6. Mândria
7. Lustul

Îmi pare rău, nu am nimic împotriva acestor șapte păcate, dar vreau să adaug încă o dată, din "Mărturisirea mărturisirii!" :

1. În general, omuciderea intenționată (avort), în special parricid (fratricid și regicid).
2. Păcatul lui Sodoma.
3. Înapoierea zadarnică a văduvei nefericite, fără apărare, fără apărare și a orfanilor tineri.
4. Respingerea de la un muncitor nenorocit a unei plăți bine meritate pentru ei.
5. Retragerea unei persoane, sau cel puțin poziția sa, ultima bucată de pâine sau o ultimă acarieni, care sunt apoi extrase și sângele lor, precum și atribuirea violentă sau secret, ca atare, la prizonieri în temnițele pomană, alimente, căldură, sau îmbrăcăminte pe care le-a identificat, și, în general, asuprirea lor.
6. Tristețea și resentimentele părinților la bataile lor brutale.

Aici se spune că acestea sunt păcatele care strălucesc cerului despre răzbunarea pentru ei.

Iar acum, dacă mă veți permite, vreau să subliniez pe scurt conceptul fiecărui păcat, din cele șapte listate la deschiderea acestui subiect:

1. Mândria, disprețuind pe toți, cerând de la sine o altă servilitate, gata să meargă în ceruri și să devină mândria voinței Vyshnemu înainte de auto-înșelăciune.
2. Sufletul neașteptat, sau Iuda, lăcomia pentru bani, legată în cea mai mare parte de achiziții nedrepte, neavând o persoană să se gândească la lucruri spirituale.
3. Frăția sau viața rea ​​a fiului risipitor, care și-a risipit toată averea paternă pentru o astfel de viață.
4. Invidia, care duce la fiecare faptă rea posibilă pentru aproapele.
5. Lăcomie sau plotougodie, nu știe nici de posturi care sunt conectate cu un atașament pasionat de o varietate de distracții, de exemplu, Evanghelia omului bogat, care s-au distrat pe toate zilele de lumină.
6. Furia este non-stop și îndrăznește să distrugă teribil. după exemplul lui Irod, care în mânia lui a bătut bebelușii din Betleem.
7. Nefericirea sau perfecțiunea despre neatenția sufletului, neglijarea pocăinței până în ultimele zile ale vieții, cum ar fi. de exemplu, în zilele lui Noe.

Există o părere (mai presus de toate că îmi place) că cele șapte păcate mortale sunt principalele păcate grele care dau naștere altora - mândria (creatura) generează neascultare, bâjbâi; invidia și aceeași mândrie - ura, uciderea, furtul. Etc.
Acesta este același avort, "bătăile părinților" - toate acestea sunt manifestări private ale păcatelor muritoare.
Și, din nou,

Da, desigur, nu am citit toate răspunsurile, am doar atât aici întrebam ce-mi place într-un desen animat pe cineva skazal6 „Un Berry ia pe un alt aspect, premechayu a treia și a patra visez!“ Vreau să merg peste tot și să fac totul și din acest motiv, uneori răspunsurile mele au fost deja scrise de cineva înaintea mea!
În numele unei descrieri succinte a păcatelor-șapte, nu sunt eu, atunci am vrut să mărturisesc, apoi lumanarea din templu a oferit o mică carte: "Pentru ai ajuta pe penitenți". I-am dat-o unei femei, așa că locuiește acolo și apoi am primit-o la Rostov. "Ritul de mărturisire!". aici cu ea am scris totul! Nu am crescut încă, ca să spun așa cum am descris șapte păcate.

Mândria, lenea și lăcomia (mă lupt în mod activ). Atunci furie, apoi voluptate. Invidia și lăcomia - nu credeți - deloc.

Mi se pare că, dacă au venit cu o religie, atunci într-un fel ar fi trebuit să se adapteze puțin la realitățile vieții.

Ce fel de persoană va fi fără mândrie, cine are nevoie de ea? Consider că acest lucru nu este un păcat, ci, dimpotrivă, o calitate necesară a unei persoane.

Și dacă urmăm canoanele bisericești, într-o lume ideală, toate cele șapte păcate trebuie eliminate.

Și ce se întâmplă: aceiași îngeri roz cu aripi, nu fi deprimat la pierderea celor dragi, aservită doar sentimente platonice, risipește bani inutil în vânt? Da, ei trebuie să lucreze, dar ceea ce este vorba despre aripi, ei nu vor interfera.

Ce fel de persoană va fi fără mândrie, cine are nevoie de ea? Consider că acest lucru nu este un păcat, ci, dimpotrivă, o calitate necesară a unei persoane.

Mândria și mândria sunt lucruri puțin diferite, IMHO.

Mândria este un sentiment de respect față de sine, de respect față de sine și de mândrie sunt mândrie în pătrați, opinie prea înaltă despre sine etc.

Și ce se întâmplă: aceiași îngeri mici cu aripi roz, nu pierdeți inima cu pierderea celor dragi, supuși numai sentimentelor platonice, risipind bani inuți pentru vânt? Da, ei trebuie să lucreze, dar ceea ce este vorba despre aripi, ei nu vor interfera.

ei vor muri, pentru că nu vor avea nimic altceva decât sentimente platonice)))







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: