5 Unde este salariul meu 6 dacă știu răspunsurile la toate întrebările, de ce ar trebui să mă gândesc la pagina documentului

Robert T. Kiosaki și Sharon L. Lechter

"Dacă vrei să fii bogat și fericit, nu merg la școală"

Garanție de viață sigură pentru dvs. și copiii dvs.

intrare
1 A pregăti un nou curs






2 Principala eroare a educației
3 Cine vrei sa fii cand cresti?
4 Copilul meu face bine
5 Unde este salariul meu?
6 Dacă știu răspunsurile la toate întrebările, de ce ar trebui să mă gândesc?
7 Banii sunt răi
8 Ce este securitatea financiară?
Cine a numit femeile un sex slab?
10 Învățați oamenii să fie papagali fără grijă
11 Pentru a avea dreptate, greșeală
12 Nu Dumnezeu a creat oameni proști, au fost creați de sistemul nostru educațional
13 De ce moartea majorității oamenilor?
14 Cât de bogați pot fi săraci
15 Când 1 + 1 nu înseamnă întotdeauna 2
16 Ei nu sunt învățători
17 Curajul necesar schimbării
18 Factorul Wapakununq
19 Cum să deveniți bogat cu un buget mic?
20 Merit să fiu promovat
21 Cine este vina pentru sărăcie?
22 Ieșiți din vechile lecții care vă trag în jos
23 Dacă aș putea schimba școli
24 Trebuie să-mi trimit copilul la școală?
25 Ce să spun copiilor
26 Învățați să vă acceptați geniul

"După ce am citit cartea, tot ce am văzut și am simțit în viața mea profesională a răspuns - în sfârșit!" Robert mi-a dat speranță și mi-am trezit spiritul la acțiune. Acesta este un cocktail de spălare a creierului și vreau un alt "
hidrogeolog

"În cele din urmă, cineva a expus sistemul educațional existent." Când va fi publicată următoarea carte?
student

„Ca un părinte de patru ani copil vechi și un profesor de clase elementare, nu pot să cred în adevărul unei astfel de declarație și doar mă întreb de ce nu văd tot ce se spune aici -.. S-ar putea fi cel mai mare produs al sistemului“
Profesor școlar

„Citind această carte, am fost furios, am fost încântat și supărat, și în cele din urmă am lăsat-o mare dorinta de a afla mai multe.“
Proprietarul unei afaceri mici

"O întruchipare strălucită a o mare parte din experiența mea de predare de 30 de ani."
Retailer / Profesor

"Foarte iluminat și în concordanță cu gândurile și experiența noastră din ultimii ani asupra tuturor aspectelor prezentate."
Căsătorit părinte căsătorit

Legile și metodele se schimbă adesea de la stat la altul, iar dacă aveți nevoie de ajutor legal sau de altă natură, trebuie să vă adresați serviciilor unui profesionist.

Deși cartea se bazează pe istorie adevărată, unele evenimente din carte au fost schimbate pentru educație.

INTRAREA

Pentru societatea noastră în ansamblu și, în special, pentru sistemul nostru educațional, este timpul să nu mai jucăm în câștigători și învinși cu creierul, inima și viitorul nostru pentru copii.

În timpul școlarizării sale cele mai multe dintre noi nu au urmărit sistemul de învățământ, precum și un sistem de dezangajare - iar această situație, din păcate, a rămas până în ziua de azi.

În schimb, pentru a ajuta la dezvoltarea în noi cele mai bune de tot, sistemul ne obligă să se confrunte reciproc, într-o luptă aprigă în care supraviețuiesc doar cei care sunt recunoscute ca fiind cele mai potrivite, în acest sistem, cel puțin 15% dintre noi pot fi recunoscute ca câștigători. Restul experimentează un sentiment de auto-valoare în continuă diminuare.

În schimb încrederea că abilitățile dobândite vor ajuta să reușească în viață, prea mulți dintre noi ies din pereții școlii schilodit și epuizat. Și ceea ce este mai rău, majoritatea nu sunt deloc gata pentru studiile vieții. Chiar dorim să perpetuăm un astfel de model de comportament pentru copiii noștri și pentru generațiile viitoare.

În acest joc de învingători și învinși, în care toți cei implicați în mod inevitabil, chiar și așa-numitele câștigători fiasco, având în vedere faptul că ei trăiesc într-o societate în care a vândut doar o mică parte din potențialul lor uman. Plata pentru aceste presupuse victorii este incomensurabil de mare și se exprimă în aspecte atât de tristă ale realității noastre, cum ar fi presiunea financiară, productivitatea scăzută, crima, stresul emoțional și deprecierea continuă a satisfacției personale.

Sistemul, care se supune în mod repetat experimentelor militare, este, fără îndoială, distructiv. În cartea lui James Clieri "War Art", tradusă de Sun Tzu, citim:

Când trebuie să omori multe,
Sînteți după aceea,
Dacă ați câștigat războiul.
Durează-ți concediul
Nu va umbri.

De-a lungul generațiilor am făcut doar asta - dar vremurile se schimbă. Schimbarea trebuie să înceapă cu fiecare dintre noi. Trebuie să uităm modul de gândire anterior, bazat pe auto-înșelăciune, care ne distruge destinul. În acest proces, vom deveni mai de succes și vom oferi tinerilor noștri modele care îi vor ajuta să reușească la vârsta adultă.

Negocierile noastre crescânde asupra a ceea ce noi reprezentăm ca individ și prin ceea ce vom trebui să trecem, pentru a elimina consecințele unui sistem educațional defectuos, vor fi în cele din urmă eliminate de societatea noastră. Dacă nu facem nimic, cel puțin putem influența lumea prin depășirea propriilor noastre probleme. Succesul care va veni în cele din urmă la noi va avea, fără îndoială, un impact asupra societății în ansamblu și asupra sistemului nostru educațional, în special.

Scopul acestei cărți este de a arăta lumina. modul în care sistemul de învățământ afectează individualitățile noastre și cum afectează tinerii de astăzi. Este necesar să se clarifice de ce acest lucru pare o sarcină dificilă schimbă sistemul de învățământ și pe noi înșine, și că putem face în această direcție, chiar și la cel mai mic efort din partea tuturor.

Accentul acestei cărți, după cum puteți vedea, este banii. Iar acest centru este fundamental, în societatea noastră cunoașterea a ceea ce este banii este absolut necesară. Fără aceste cunoștințe de bază, tot ceea ce învățăm în școală nu poate fi aplicat în viață. Oferind structura societății moderne, lipsa acestor informații este comparabilă cu lipsa de informații despre competențele agricole într-o țară exclusiv agrară,

Sunt convins că datoria primară a societății noastre este de a educa oamenii despre abilitățile de bază ale succesului, prosperității și bunăstării. Judecând după materialele pe care le-am cercetat, sistemul nostru educațional are o cale lungă și dificilă, pe care va trebui să o treacă înainte de a trece testul de fitness. În multe școli, studenții primesc cel mai mare scor, terminând un curs de douăsprezece ani, șaisprezece ani sau mai mulți, fără ideea principalului factor de supraviețuire și prosperitate în societatea noastră. Mai mult, ei nu au abilitățile de cooperare și de bună cooperare de care avem nevoie dacă vrem să creăm o societate mai perfectă.

Înainte de lumea adulților se află acum două obiective: în primul rând, pentru a depăși consecințele dezastruoase ale sistemului de învățământ, care este încă reflectată în viața noastră, și, pe de altă parte, să facă tot posibilul pentru a schimba sistemul existent de educație pentru tânăra generație. Cred că toți merităm succes în viață și copiii mai fericiți care ne înconjoară. Cred că merităm crearea unei noi societăți capabile să învățăm tot timpul. Sunt în favoarea fiecăruia dintre noi care ne dezvăluie cel mai mare potențial. Sunt pentru prosperitatea economică a tuturor, nu a mai multor. Eu sunt pentru eradicarea criminalității și a sărăciei. Sunt pentru păstrarea purității mediului. Sunt pentru pace. Aceste idealuri sunt îndeplinite de sarcinile acestei cărți, sarcini care încep cu formarea propriei noastre generații și generațiilor următoare.







Să începem. Să începem acum și vom reuși.

1. PUBLICAREA UNUI NOU CURS

"Toată lumea este în general hipnotizată de infantilismul culturii cultivării lor. Dizpoziția acestui mit și iluminare sunt principalele sarcini ale maturității".
William Harman și Howard Reinhold

Să ne imaginăm pentru un moment că călătorim în timp și ne găsim în viitor, cu 200 de ani înaintea timpului nostru. Așa că am ajuns la forum, unde o întâlnire respectabilă a oamenilor de știință discută perioada de istorie cunoscută de noi ca secolul al XX-lea. Acest timp pare pentru acești oameni învățați doar uimitor.

- Ce nu înțelegi? întreabă președintele.

„Poate fi într-adevăr adevărat că concluzie, pe care am făcut-o în urma examinării tuturor datelor disponibile. Cu siguranță, în anii de turbulențe economice în 90 de ani, sistemul de învățământ nu a fost pus înainte de necesitatea urgentă de schimbare, deoarece cerințele de bază ale timpului? La urma urmei, nu a efectua care trebuie să le îndeplinească pentru a justifica existența lor în societate - și anume, aceasta nu trebuie să ofere oamenilor cunoștințele și aptitudinile necesare pentru a face față provocărilor timpului ".

Oamenii de știință dau din cap în tăcere. Primul savant continuă: „Societatea lor nu a reușit să învețe pe oameni principiile existenței banilor, întrucât aceste principii acestea sunt esențiale pentru supraviețuirea sistemului au învățat numai oamenii lor la anumite profesii, care în curând au devenit caduce și inutile De ce, se pare ca o vânătoare primitiv !. și colectarea plantelor, atunci când societatea nu învață oamenii în cazul în care pentru a găsi plante pentru produse alimentare sau vâneze păsări și alte animale care le-ar oferi cu carne ".

Oamenii de știință din nou, în tăcere, dau din cap: "Dacă sistemul educațional nu le-a predat oamenilor finanțarea, creditul și investițiile, atunci cine?"

Al doilea om de știință, care a studiat această problemă în detaliu, a răspuns fără ezitare: "Bancile și toate instituțiile financiare disponibile îndeplinesc acest rol".

Primul om de știință își zguduie capul neîncrezător: "Vrei să spui că organizațiile care profită de greșelile și ignoranța lor și sunt în cele din urmă responsabile pentru prăbușirea economiei erau profesorii lor?"

"Este ca și cum ai trimite oaie la abator." - Observă unul dintre cei prezenți.

"Sau ca și cum orbul îl conduce pe orb", observă doamna care stă lângă el.

Oamenii de știință chicotează, găsind amuzant și în același timp conștienți de semnificația tragică a acestor descoperiri.

După o pauză lungă, primul om de știință aruncă o privire confuză asupra întregului grup. „Ceea ce rămâne pentru mine cel mai de neînțeles este faptul că profesorii în timp ce pedepsirea copiilor pentru eroarea. Și masele nu este resimțită. Nu știu că acestea ar putea fi că în acest fel, ei vor decide fundamentele și principiile învățării?“

A fost o tăcere profundă. Toată lumea știa prea bine că asta se întâmpla. Pedepsind copiii pentru greșeli oneste, care însoțesc în mod inevitabil procesul de învățare, au închis ușa pentru auto-afirmare, jefuind speranța pentru o viață viitoare, de succes și fericită. Tăcerea, agățată de publicul venerabil, a mărturisit acordul alarmant al tuturor celor prezenți.

"Dumnezeule, erau barbari foarte reali!" - a spus cineva, exprimând sentimentele tuturor celor care stau în hol.

Această parabolă scurtă din viitor ilustrează realitatea tristă a lumii moderne. Prezintă adevărul cu care tu și eu și fiecare dintre cei dragi ne confruntăm acum.

Toți aceia care simt inferioritatea propriei lor vieți sunt participanți la acest coșmar, care este dedus din alegorie în pildă. Acest coșmar de zi cu zi nu este în niciun caz consecința inferiorității noastre, este produsul sistemului nostru educațional, cu sprijinul societății în ansamblul său, învățând nu cum să reușească, ci cum să nu reușească.

Trebuie să spun că aceasta este o imagine foarte tristă. Dar am schițat-o în mod deliberat în tonuri atât de sumbre pentru a te trezi în mintea unei anxietate justificate și pentru a da șansa acum trezitelor să înceapă să schimbe cursul istoriei, începând cu ei înșiși.

Acum, că știți vestea proastă, permiteți-mi să vă spun bine. Vestea bună este că citiți această carte și permițând principiile pe care le găsiți în ea să vă conducă viața, veți putea corecta eșecurile care vă urmează. Pe aceste pagini veți găsi ceea ce mi-au descoperit deja mii de oameni: puteți crea viața pe care o doriți și despre care ați visat pentru voi și pentru cei dragi.

Această carte îndepărtează voalul de la unele dogme învechite despre viața noastră. În aceste pagini veți afla de ce multe restricții pe care le-ați simțit ca proprietăți ale vieții nu sunt. Veți descoperi că cauzele dezamăgirilor și frustrărilor nu sunt în neajunsurile noastre, ci în deficiențele educației care au promis că vă vor oferi un ghid pentru o viață de succes, dar a dat și contrariul.

Desigur, nu ar trebui să luați această carte ca un ghid pentru un ratat. Scopul meu este complet diferit. Veți găsi aici un nou ghid modern, care nu vă călăuzește printr-un labirint cu sfârșituri nesfârșite, dar pe un drum normal, spre prosperitate și fericire pe care nu puteați decât să visezi.

Semințele de eșec în capul copiilor, semănate de noi.

Semințele de eșec sunt semănate în creierul nostru de la o vârstă fragedă. Cel mai adesea acestea constau în fraze, pe care le folosim în mod constant: "Fii bun". "Fă ce ți se spune", "Nu, greșești", "Acesta este răspunsul potrivit", "Nu faci greșeli", "Dacă studiezi bine, atunci succesul te așteaptă în viață".

Fiind un copil mic, dorind să vă rog și vă rog, ați făcut totul perfect. Dar adânc în inima semințelor noastre fertile arc ascunse moștenite de la naștere și să includă tot potențialul dvs. personal. Ei așteaptă soarele și ploaia și un grădinar care-i îngrijește, dar ei vor da lăstari. Dar, după treizeci de ani, se pare că doar câteva dintre ele au înflorit. Mulți dintre ei au rămas înfundați și au crescut în adânc și au dat naștere doar mâniei, uimii și durerii. Și viața sa transformat într-o tortură sumbră într-o serie de ani inutili.

De ce? Pentru că te-ai concentrat numai pe ceea ce ai învățat, doar pe ce ți-au fost cerute. Bunul simț ar trebui să vă spună că aceasta nu este o parte atât de importantă a cunoașterii și, deseori, nu cea mai importantă.

Mult mai târziu, descoperim că unele dintre aceste lăstari timpurii au fost transformate în viruși ale căror simptome patogene s-au încurcat toată viața noastră. Suntem condamnați să umblăm pentru totdeauna în ceața ciumei de auto-înșelăciune, dacă nu ne trezim și nu vom învăța să ne salvăm.

Ne place să credem că educația ne ușurează viața. Pentru unii dintre noi, chiar este. Dar pentru majoritate - nu. Suntem obișnuiți cu faptul că, dacă o persoană este bună la școală, atunci în viață totul va fi la fel de bun. Și ironia amară este ascunsă în faptul că studiul la școală împiedică abilitatea noastră internă de a obține bunăstarea financiară și fericirea.

În societatea noastră există un număr tot mai mare de oameni care câștigă mai puțin, ajungând mai mici și desfigurați în căutarea fericirii, nu pentru că ei au studiat, ci pentru că erau elevi buni. Sistemul nostru de învățământ îi învață pe oameni să fie învinși în viață, iar eșecul, ca și ciuma, afectează chiar și cei care au absolvit școala dintre cei mai buni dintre cei mai buni.

Știu că acest lucru contrazice opinia general acceptată. Mulți ar putea întreba cum poate reuși acest succes în școală un eșec în viață. Este foarte simplu: influența a ceea ce ne învață în școală nu se manifestă în viața unei persoane până la treizeci și cinci de ani. Nu contează dacă erați un student excelent sau ați rămas în urma studiilor, ați studiat la o școală privată sau publică. Și nu contează dacă ați abandonat școala sau ați susținut teza de doctorat la cea mai prestigioasă universitate. Virușii tăiați, insidioși ai educației moderne afectează aproape toate aspectele vieții tale, mult timp după școală.

Impactul negativ al sistemului de învățământ afectează persoanele de vârstă mijlocie, numit Alvin Toffler "Primul val". Sistemul vechi este bun pentru o societate stabilă, neschimbabilă, în care speranța medie de viață a fost de 40 de ani. Dar nu este absolut potrivit pentru o viață dinamică modernă, unde speranța medie de viață sa dublat aproape. Sistemul general de educație generală a avut ca scop satisfacerea nevoilor familiilor de ferme. Formarea a avut loc în prima jumătate a zilei, astfel încât copiii să își poată ajuta părinții în gospodărie. Iar atunci când vârful muncii din fermă a venit în vară, școala a fost închisă pentru lunile de vară. Faptul că școlile noastre continuă să respecte programul când copiii se întorc acasă de la școală cu câteva ore înainte de sfârșitul muncii părinților lor și copiii merg în concediu în vară, când nu există aproape nici o supraveghere a adulților. Ca rezultat, am primit o societate de egali, în care copiii cresc copii. Ei nu au cea mai mare înțelepciune și experiență, prin care o persoană se poate dezvolta și deveni cu adevărat adultă.

Aceasta este doar o privire rapidă asupra "defectului" educației publice. Această lume sa schimbat dramatic de la începutul secolului al XIX-lea, dar nu numai un sistem educațional.

Documente conexe:







Trimiteți-le prietenilor: