33 - Curățarea injectoarelor de combustibil cu mâinile lor, cu îndepărtarea acestora (metoda - tubul din filtrul de curățare

Dar motivul principal al muncii este o cheltuială foarte mare.

Una dintre cele mai ușoare căi de curățare a injectorului este să-l conectați la tubul din filtrul de curățare a carburatorului.







Eliberați presiunea din sistemul de alimentare cu combustibil: - scoateți siguranța lanțului pompei de benzină nr. 12 din blocul de asamblare sub capotă; - Rotiți starterul de 3-4 secunde de câteva ori, astfel încât combustibilul rămas să dispară.

Îndepărtează borna negativă din baterie

Pentru confort, scoateți duza din filtrul de aer. El se ține de cele două cleme.

- Deconectați senzorul de poziție a clapetei de accelerație (DPDZ) de corpul DZ; - Scoatem corpul clapetei și o luăm deoparte, îl puteți pune pe baterie. Se sprijină pe patru șuruburi.

Îndepărtăm conducta de ramificație a ventilației carterului

Deconectați carcasa sursei de alimentare din plastic a injectorilor. Este ținută de capse metalice. Această bandă trebuie mai întâi să fie apăsată în direcția cabinei și ridicată, efectuați astfel operația pe toate cele patru duze.

Necesitatea de la șina de combustibil pentru a deconecta un furtun de alimentare directă de combustibil (montaj alb) și retur, respectiv golirea combustibilului (conector roșu). Când luați alimentarea cu combustibil, înveliți în cazul în care locul o conexiune cârpă, deoarece unele de combustibil rămâne încă în tub și poate da chiar și presiunea în ochi. Am făcut această procedură, dar nu a existat presiune. Doar puțin benzină scursă.

Datorită imensului percifal pentru astfel de informații care a fost furnizat în acest articol.

Deșurubați cele două șuruburi care fixează șurubul la motor. Rampa însăși era foarte strânsă pe scaunele duzei. Așa că am pulverizat VD-40 în puțuri. Și iarăși a început să o întindă puțin câte puțin. Tot nu a mers. Apoi a luat o cheie mare și a pus-o între rampă și capacul supapei. Ne da un pic de efort prin aplicarea pârghiei și de rampă a apărut la primul loc în al 4-lea cilindru, apoi, în același mod și în ceilalți cilindri.







Nu uitați să scoateți furtunul de joasă presiune din partea inferioară a regulatorului de presiune al combustibilului.

Conform cărții, rezistența duzei ar trebui să se situeze între 12-13 ohmi. Am obținut următoarele date (injector 1-2-3-4-a cilindru): 13,6, 13,5, 13,5, 13,5. Dacă valorile sunt diferite de 12-13 ohmi, atunci injectorii trebuie înlocuiți - așa cum se menționează în cartea de la "Conducerea".
De aceea încă nu pot să-mi dau seama ce glumă este. Dacă duza nu este originală, este mort sau moartă, deoarece astfel de inconsecvențe se obțin cu valoarea rezistenței.

Luăm furtunul rezistent la ulei și benzină (caracteristicile din fotografie). Am cumpărat o pereche de metri în rezervă la magazinul de piese de schimb VAZ.

Colectăm aici această construcție: - conectăm duza la un capăt al furtunului prin jug; - pe tubul din cilindrul carburator curățitor duct banda sfârșim sus, atâta timp cât bordura rezultată nu se potrivește ferm perfect în furtun; - am pus un tub cu o bandă izolatoare pe celălalt capăt al furtunului printr-un guler. Ca rezultat, avem o construcție foarte strânsă.

Deoarece duza nu poate fi alimentată cu 12V (dacă considerați o conexiune simplă de la baterie), am luat vechiul adaptor 2-12.0 V pentru a amplifica antena TV. Am ajustat regulatorul la 9.0 V, am tăiat excesul, lăsat firele cu câte un centimetru fiecare. Așa că am obținut sursa de energie electrică pentru duza =)

Conectați construcția "tubul injectorului-tubul din instalația de curățare" la dispozitivul de curățare a carburatorului. În cazul în care fabrica de tub, este seturi foarte strâns în sticla cu pulverizator și chiar de înaltă presiune niciodată nu va apărea nicăieri, dacă nu merge prea mult, desigur.

Poate că veți spune că acesta este motivul pentru care cheltuielile sunt așa. Nu știu, pentru că, ieri, de asemenea, diagnosticat și întregul sistem de combustibil (regulator de presiune), și a constatat că, în sistemul de constantă presiune de 3,0 bari, care este XX (ar trebui să fie 2,1, plus sau minus 0,2), iar presiunea motorului reduce la tacere cade imediat 0 (după 5 minute de funcționare nu mai puțin de 1,8 bari). Prin urmare, vinovatul este un regulator de presiune a combustibilului mort. Voi încerca să-l reînviem astăzi. Toate aceste rapoarte vor fi emise în curând sub formă de posturi 34 și 35.

Apoi, verificați injectorii pentru a menține presiunea.

Luăm duza obișnuită de pompare a anvelopei și o ștergem până când se poate monta dens în furtunul mollobenzostok.







Trimiteți-le prietenilor: