10 tipuri comune de fraudă cu carduri bancare

Cu ajutorul cardurilor din plastic, rușii plătesc anual bunuri și servicii pentru trilioane de ruble. Dar tehnologia din sfera financiară a învățat să folosească bine și escrocii. Numai anul trecut mai mult de 1,65 miliarde de ruble au fost furate de carduri bancare.







10 tipuri comune de fraudă cu carduri bancare
Când efectuați operațiuni la un bancomat, nu lăsați bani sau carduri în el.

După cum sa menționat în Banca Centrală, cele mai multe ori victimele escrocii sunt persoane cu un nivel scăzut de educație și pensionari. Cu toate acestea, cele mai simple reguli ale securității cibernetice trebuie să fie respectate de toți, fără excepție, deoarece criminalii se bazează pe neatenția, vrăjitoria și frivolitatea. Banca centrală conduce cele mai comune 10 tipuri de fraude cu carduri de plastic și sfătuiește să se protejeze de ele.

1. Furtul de date al cardului la calcul

O adevărată fraudă poate fi, chiar pare, chiar un vânzător simplu și un coafor. Luând o carte bancară pentru calculul de la client, ei pot fotografia sau rescrie datele sale, apoi pot rezolva calm cardul pe Internet. Ca urmare, după un timp puteți găsi o ștergere de bani din contul dvs. Ce ar trebui să fac?

Când calculați, transferând o carte bancară unor străini, nu o pierdeți din vedere. Introduceți codul PIN astfel încât să nu fie vizibil străinilor, nu stocați codul înregistrat al cardului în portofel și lângă card.

2. Dubla tranzacție

Când plătiți cu o cartelă care utilizează un terminal POS, angajatul afirmă brusc că plata dvs. nu a trecut și solicită reintroducerea codului PIN. În acest caz, riscați să plătiți pentru același produs sau serviciu de două ori.

10 tipuri comune de fraudă cu carduri bancare
Bancherii sunt sfătuiți să retragă bani numai de la ATM-uri de încredere. Foto: Natalia GOTSANIUK

3. Furtul banilor din carduri echipate cu tehnologii de plată fără contact

O dată vom spune că această metodă de fraudă nu este încă masivă în Rusia. Cu toate acestea, având în vedere că este foarte comună în Occident, este foarte probabil că în curând va veni în țara noastră.

Deci, să clarificăm: cardurile cu un sistem de plăți fără contact vă permit să efectuați plăți fără a introduce un cod PIN - pur și simplu atingeți terminalul de plată. În același timp, în locurile cu mulțimi mari, un atacator poate fura cu ușurință bani dintr-o astfel de carte, pur și simplu prin înclinarea unui dispozitiv special (cititor) în buzunarele de îmbrăcăminte sau pungi. Înșelătorii pot înregistra, de asemenea, informații primite despre cardurile de clone pentru furturi suplimentare de fonduri din carduri bancare reale.

Pentru a evita să deveniți victima acestui tip de fraudă, păstrați mereu cardurile cu tehnologie de plată fără contact în compartimentele ecranate cu folie de geantă sau pungă.

4. Cumpărător de pe Internet

Pentru a evita înșelăciunea, nu spuneți străinilor detaliile cărții dvs. sub orice pretext.

Pentru a nu deveni victimă, atunci când primiți SMS-uri, încercați să ajungeți la numărul rudelor sau prietenilor de la care au venit. Atunci puteți afla dacă are nevoie de asistență în numerar, de fapt sau nu.

6. Skimming

Acum, în Rusia folosesc cărți echipate cu jetoane, astfel încât relevanța atacurilor de scufundare a scăzut semnificativ. În același timp, Banca Rusiei avertizează că atacatorii studiază și dezvoltă variante de scufundare a echipamentelor care citesc informații de la jetoane. Prin urmare, este destul de posibil ca în curând acest tip de fraudă să câștige din nou impuls.







Încercați să retrageți bani din ATM-uri de încredere în zona protejată. Asigurați-vă cu atenție că nu sunt instalate dispozitive suspecte în ATM-uri. Dacă utilizați încă o cartelă cu o bandă magnetică, este mai bine să o înlocuiți cu o cartelă cu un cip. Se poate face gratuit în filiala băncii dvs.

7. Site-omologii

Esența acestui tip de fraudă este că atacatorii creează site-uri de phishing (site-uri twin). Ei oferă produse și servicii în numele diferitelor organizații, cu același scop de a fura banii.

9. Frauda cu plăți compensatorii către pensionari

În nici un caz nu spune nimănui detaliile cardului bancar, contului de pensie și altor date personale.

10. Tipuri de fraudă care utilizează numele băncii din Rusia: mesaje SMS

Pentru a nu deveni victimă a înșelăciunii, nu trebuie să reacționați în nici un caz la rapoartele presupuselor structuri de stat dacă vi se cere să plătiți.

Ar putea fi suferinzi să fie luați în considerare pentru compensare?

După primirea cererii clientului, banca efectuează o investigație oficială, care, pe baza rezultatelor sale, ia o decizie privind despăgubirea pentru daune. Compensația poate fi calculată dacă titularul cardului nu a încălcat termenii de utilizare a acestuia, inclusiv respectarea măsurilor de securitate și aplicarea imediat la bancă. Țineți minte dacă furtul cardului a fost rezultatul imprudenței dvs. și dacă ați raportat personal datele criminale, banca nu poate în mod legal să returneze banii.

1. Nu puteți să îi spuneți străinilor detaliile cărții dvs. de credit - număr, cod PIN, cod CVV, cuvânt de cod și așa mai departe. Această regulă pare a fi cea mai simplă, dar de cele mai multe ori acestea sunt folosite de escroci. Aceștia oferă unele premii, plăți, compensații, blocarea rapoartelor sau ștergerea banilor și oferă în mod compasiv să ajute la rezolvarea acestei probleme, adesea aparând ca angajați ai structurilor bancare sau ale statului. Mulți proprietari de cărți au încredere în ei și încep să dezvăluie date cu caracter personal.

2. Dacă ați primit un apel în numele Băncii Centrale a Federației Ruse, merită să ne amintim că banca centrală nu funcționează cu cetățenii, adică, fără a lua depozite și nu emite credite, nu conturi bancare deschise sau apropiate și nu blochează cartela nu plătește nicio compensație sau câștiguri , nu trimite mesaje SMS. Adică, dacă ați primit un mesaj în numele Băncii Rusiei, eliminați-l în siguranță.

Simferopol, st. Sergeev-Tsensky, 12/4, precum și prin e-mail: [email protected].

Dacă banii au fost scosi ilegal de pe cardul bancar, ar trebui:

2) să se adreseze sucursalei băncii, să solicite o declarație de cont și să scrie o declarație de neconcordanță cu operațiunea, o copie a cererii cu nota bancară privind acceptarea cererii de păstrare;

3) se aplică agențiilor de aplicare a legii cu o declarație de deturnare de fonduri.

Cererea este considerată de bancă în termen de cel mult 30 de zile de la data primirii acesteia, iar în tranzacțiile internaționale - nu mai mult de 60 de zile.

Am întrebat Crimeanii dacă au încredere în cardurile de plastic și cât de prudent sunt în folosirea lor.

10 tipuri comune de fraudă cu carduri bancare

- Am încredere în cardurile bancare din plastic. În ceea ce privește riscurile, cred că sunt mari, dacă cineva trimite rechizitele etc. În acest caz, ei pot hack.

10 tipuri comune de fraudă cu carduri bancare

Lyubov Ivanovna, în vârstă de 60 de ani:

- Nu, primesc o pensie la oficiul poștal, nu folosesc carduri bancare. Șanse de înșelăciune, da, există.

10 tipuri comune de fraudă cu carduri bancare

- Trebuie să folosesc cărți bancare pentru că sunt nevoiți să transfere bani pe carduri. De asemenea, banii copiilor merg pe carte. Mi se pare mai ușor de folosit banii. Este mai ușor de controlat. Probabilitatea de fraudă a cardului este ridicată. Am auzit despre asta, dar Dumnezeu, așa cum spun ei, cu milă.

10 tipuri comune de fraudă cu carduri bancare

- În general, nu există încredere în ele, în special în Crimeea. Eu însumi din Moscova am încercat să nu folosesc cărți. Uneori bancomatele mănâncă cărți. În general, probabilitatea de înșelăciune este ridicată.

10 tipuri comune de fraudă cu carduri bancare

- Eu folosesc carduri bancare, am încredere în ele. Cel mai adesea, efectuez tranzacții cu bani prin Internet - este convenabil. Probabil că probabilitatea de înșelăciune este, dar nu am întâlnit și nu am auzit de la cunoștințe. Uneori, chips-urile sunt puse pe ATM-uri sau așa ceva. Am auzit despre astfel de situații. Dar nu în Crimeea noastră.

Irina GULIVATE,
Maria Ustinova.

Foto: Anton Wolf,
Vladimir PROSHKIN.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: