Cum se va dezvolta sportul Magnitogorsk?

Magnitogorsk cetățenii au posibilitatea de a studia în șaisprezece instituții municipale de educație fizică

- În acest an, salariul mediu în domeniul culturii fizice și sportului a ajuns la 20,7 mii de ruble, inclusiv formatori-cadre didactice - 31,5 mii, - a spus șeful departamentului Andrei Polyakov. - De asemenea, atrageți fonduri din surse non-bugetare. În prima jumătate a anului, instituțiile subordonate conducerii au primit 44,9 milioane de ruble. În limitele alocațiilor bugetare alocate în opt școli sportive de management sunt organizate cursuri gratuite pentru 7055 de copii și adolescenți.

Cu cât e mai bine

Ca rezultat, 1613 juniori și 796 de categorii de masă au fost acordate sportivilor din Magnitogorsk. 91 de persoane au devenit candidați pentru stagiul de sport. Patru au acordat titlul de Maestru de Sport al Rusiei.

Insigna TRP pe piept

Magnitogorsk sportivi timp de o jumătate de an a adus la trezorerie a orașului multe premii. Victoria Sokolova a devenit medalia de bronz a Cupei Europene de Judo. A șasea în freestyle al Cupei Mondiale - Anastasia Chircova. În finala Campionatului European în canotaj, a plecat Ekaterina Kurochkina. Studenții MSTU au câștigat medalii de argint și bronz la Campionatul European de Tenis de Masă. La campionatele din Rusia sportivii din Magnitogorsk au câștigat o medalie de aur, două argint și trei bronzuri. Atleții tineri au câștigat nouă medalii de campionat rusesc. În mod tradițional, sportivii noștri cu dizabilități au rezultate bune. Au câștigat zece medalii de campionat rus, 16 - campionate rusești.

Ea merită o atenție specială premiul de bronz al doilea campionat divizie a Rusiei Magnitogorsk echipei de baschet „Dinamo-Magnitogorsk“, care, în ultimii ani, a trecut un drum dificil, cu înlocuirea antrenor, compoziția și schimbarea în doar un sezon, de la divizia a treia la câștigătorii locurilor de premii a doua divizie.