5 Moduri de a fi mereu în prezența lui Dumnezeu

5 Moduri de a fi mereu în prezența lui Dumnezeu

B e în mod constant inimile oamenilor și oamenii doresc revărsarea Duhului. Aș dori să discut despre strategii pentru a conduce oamenii în prezența glorioasă a lui Dumnezeu. Nu vreau să spun că aceste strategii sunt unice. Sunt sigur că există o mulțime de strategii eficiente, dar am constatat că aceste concepte mi-au ajutat.







1. Distrugeți focalizarea orientată pe persoană în viață și cultivați focalizarea centrată pe Dumnezeu.

"Evanghelia lui Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu" (Marcu 1: 1)

Prea mulți creștini doresc să construiască Împărăția lui Dumnezeu, satisfăcând în același timp propriile nevoi. Singura melodie pe care doresc să o cânte este un vechi cântec de evanghelie care cântă: "Când a fost pe cruce, sa gândit la mine". Trebuie să ne reamintim și pe alții că Evanghelia este, în primul rând, nu despre noi. Este vorba despre Domnul și scopurile Lui. Dacă ne-am fi concentrat cu adevărat asupra Lui, lucrarea noastră se va schimba.

2. Depășiți limitele timpului și culturii.

"Aveți nevoie de răbdare pentru ca, dacă ați făcut voia lui Dumnezeu, veți primi făgăduința" (Evrei 10:36)

3. Nu face totul. Decideți ce este cel mai necesar și faceți-o.

"Și mă rog ca iubirea voastră să crească din ce în ce mai mult în cunoaștere și în toate sentimentele ..." (Filipeni 1: 9)

Am observat că multe biserici pe care le vizitează încearcă să facă totul imediat. Au mese pentru cei fără adăpost, weekend-uri pentru mame, baseball pentru bărbați și băieți și multe alte servicii și activități. Nu spun că este rău pentru biserici să facă multe lucruri diferite, dar este adesea mai eficient să se concentreze pe câteva tipuri specifice de slujire. Cred că bisericile ar trebui să renunțe la întrebarea "ce trebuie să facem?" În schimb, ei ar trebui să întrebe: "Care este cel mai important lucru pe care ar trebui să-l facem?". Când începem să ne concentrăm asupra unor lucruri mai puternice și mai semnificative, vom experimenta o manifestare mai mare a gloriei lui Dumnezeu.







5 Moduri de a fi mereu în prezența lui Dumnezeu

4. Luați toate ajustările necesare pentru a stabili atmosfera cerului.

"După aceea, am auzit o voce puternică pe cer ca un numeroș popor, care a spus: Alleluia! mântuirea și slava, cinstea și puterea Domnului nostru, căci judecățile Lui sunt adevărate și drepte! "(Apocalipsa 19: 1-2)

Cum arata cerul? Trebuie să luăm în considerare și să depunem eforturi pentru a vedea cum se manifestă acest lucru în viața noastră. În cer nu există trădare. În cer nu există nici o defăimare. Nimeni nu spune că nu vrea să cânte sau să ridice mâinile. În ceruri fiecare creatură este în supunere completă față de Dumnezeu. Dacă poporul lui Dumnezeu a devenit ca și cel din cer, vom vedea schimbări imediate în ministerele noastre.

5. Faceți toate eforturile pentru a restabili onoarea lui Dumnezeu.

"De aceea, spuneți casei lui Israel:" Așa vorbește Domnul Dumnezeu: Nu voi face aceasta pentru voi, casa lui Israel, ci pentru Numele Meu cel sfânt "(Ezechiel 36:22)

Mulți dintre noi nu mai ținem să cinstim. Nasterele extramaritale si familiile ruinate acopera peisajul american. Singurii oameni care ne interesează sunt noi înșine. Am uitat că am fost creați pentru a da slavă lui Dumnezeu. Dacă l-am fi dat doar lui Dumnezeu toată gloria, s-ar schimba totul. Când adunarea aduce toată slava și cinstea lui Dumnezeu, prezența glorioasă a lui Dumnezeu acoperă încăperea.

Portalul nostru Facebook:

Cred că aceste strategii sunt foarte importante. Dacă noi, poporul lui Dumnezeu, ne-am focalizat atenția asupra lui Dumnezeu și am făcut schimbările necesare, am avea un loc pe care Dumnezeu vrea să îl viziteze. Toată lumea îi place să vorbească despre prezența lui Dumnezeu, dar cât de puțini sunt dispuși să pună în practică cerințele necesare pentru ca prezența lui Dumnezeu să se manifeste printre noi.

Mă rog să profitați de aceste strategii, atât individual cât și colectiv, ca o comunitate. Dacă faceți acest lucru, cred că veți observa schimbări remarcabile în lucrarea voastră.

Abonați-vă la canalul nostru în Telegramă - @ieshuaorg







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: