22 mai - ziua Sf. Nicolae Lucrătorul Minunilor - Sărbători ortodoxe

22 mai - Ziua Sf. Nicolae


22 mai - ziua Sf. Nicolae Lucrătorul Minunilor - Sărbători ortodoxe

Sfântul Nicolae (Nicholas Ugodnik, Nicholas, cca 270 - cca 345 ..) - saint Christian, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei (Bizanț). Sfântul Nicolae este venerat ca un lucrător minunat, este considerat patronul călătorilor, marinarilor, comercianților și copiilor. În folclorul european, prototipul lui Moș Crăciun.







Sfântul Nicolae, Arhiepiscop de Lycia, lucrătorul miracol a devenit faimos ca marele sfânt al lui Dumnezeu. El a fost născut într-o familie aristocrată bogată de 250 de ani de la nașterea lui Isus Hristos la marginea Imperiului Bizantin, în orașul de pe litoral Patara Lichiei (în prezent pe teritoriul Turciei). Părinții lui, Theophanes și Nonna, erau oameni pioși, nobili și bogați. Apoi, familia sa sa mutat în orașul port din Myra. Aici sfântul și-a petrecut toată viața.

De la naștere, el a surprins părinții lui pios: cristelniță a stat la 3:00, dându-i onoarea Sfintei Treimi; miercuri și vineri, a refuzat laptele de dragul zilelor de post. În creștere, el se grăbea din ce în ce mai mult la Dumnezeu, petrecând mult timp în rugăciune.

După moartea părinților săi, Nicholas a primit o moștenire mare și a început să-l dea săracilor. Dar el a ajutat oamenii în secret, așa că nu știau cine le-a dat și nu i-au mulțumit.

Din copilărie, Nikolai a reușit să studieze Sfintele Scripturi. În timpul zilei, el nu a părăsit templul, dar în timpul nopții sa rugat și a citit cărți. În chestiuni de credință el era ca un bătrân. O astfel de slujire lui Dumnezeu nu putea trece neobservată. După moartea arhiepiscopului Ioan de Myra, sa ridicat întrebarea: cine va lua locul lui? Și unul dintre episcopi a văzut într-un vis că trebuie să aleagă pe tânărul care va fi primul care va intra dimineața în templu - numele lui ar trebui să fie Nicolae. În zori, prima ușă a bisericii a fost deschisă de către Nicholasul fericit de Dumnezeu, mai târziu a fost numit miraculos lucrător miraculos.

Făcând un pelerinaj la Ierusalim, Nicolae Lucrătorul de Minuni, la cererea călătorilor disperați, a liniștit râsul cu rugăciune. Păstrând sabia călăului, Sfântul Nicolae a salvat de la moarte cei trei soți care au fost condamnați nevinovat de liderul gubernatorial care se interesează de sine.

Creștinii cred că și astăzi face multe minuni pentru ai ajuta pe cei care se roagă.

Lui i s-au arătat nu numai credincioși, ci și păgâni, iar sfântul a răspuns cu ajutorul lui invariabil și miraculos tuturor celor care l-au căutat. El a salvat remușcarea pentru păcatele sale și dorința de a-și corecta viața.







În timpul vieții sale pământești, el a făcut atât de multe lucruri bune pentru slava lui Dumnezeu, că ei nu lista, dar printre ele există una care este una dintre virtuțile, și care a servit ca bază de comision lor, care sa mutat sfântul la fapta - credința lui, minunat, puternic, plin de zel.

Sfântul Nicolae a murit la mijlocul secolului al IV-lea, în vârstă adâncă. Potrivit legendei bisericești, relicvele sfântului s-au păstrat nepieritoare și au evacuat un miracol minunat, din care au fost vindecați mulți oameni. În 1087, relicvele lui Nicolae Mântuitorul au fost transferate în orașul italian Bar (Bari). unde sunt încă în cripta bazilicii Sf. Nicolae. Moaștele Sfântului Nicolae se țin în Veneția (insula Lido) și în muzeul arheologic al orașului Antalya.

Nicolae Wonderworker este venerat de Biserica occidentală și de lumea ortodoxă. Dar în Rusia chiar și oamenii departe de biserică îl cunosc pe Nikolai Păcătoși ca pe cel mai venerat de poporul rus. În plus față de dedicarea sărbătorilor sale speciale, amintirea Sfântului Nicolae Wonderworker este sărbătorită în fiecare joi. Sfântul Nicolae este adesea comemorat în slujbele divine și în alte zile ale săptămânii.

Sfântul Nicolae a arătat milă chiar și la persoana care a comis un păcat teribil, dacă el a cerut scuze profund și sincer. Deci, el a iertat guvernatorul cetății, pentru o mită condamnat nevinovat, și nu se plâng de el la împărat. Și, de asemenea, ar putea fi neașteptat de dură: la Sinodul Ecumenic de la Niceea (325 de ani), indignată obstinație eretic Arius, el a lovit-l pe obraz, pentru care episcopii adunați au decis să lipsească Sfântul Sf. Nicolae demnitatea (Bishop). Conform legendei, el a fost chiar închis. Dar un semn că episcopii au primit într-un vis, i-au convins să se întoarcă la Sf. Libertate. Sensul acțiunii sale pentru credincioși să nu permisivitatea, dar opoziția activă la orice nelegiuire: claritatea sfântului a fost cauzată de același sentiment, care odată ce l-a determinat să scoate sabia din mâna călăului.

Sfântul Nicolae este celebrat ca un facator de minuni și: prin rugăciunile sale au loc vindecări miraculoase și chiar învierea morților, furtuna a murit în mare, iar vântul a purtat nava acolo unde era nevoie sfantului. Biserica cunoaște, de asemenea, o mulțime de cazuri când rugăciunile credincioșilor la Sf. Nicolae și după moartea sa au făcut minuni.

ajutor rapid și plin de îndurare de suferinzi, și binefăcătorul dezinteresat, receptiv la probleme și durerea oamenilor; stricte pastor-mentor, înțepat de orice minciună și puternic răzvrătiți împotriva ei - în ceea ce privește Sf. Nicolae ortodoxe nu văd controversate, și martor la plinătatea vie a sfințeniei sale.

Imaginea miraculoasă a Sf. Nicolae este situat la Catedrala Bobotează în Yelokhovo (m. „Bauman“).

Te înălțăm, Sfântul Părinte Nicolae, și ne onorează memoria ta sfântă, te rogi pentru noi pe Hristos, Dumnezeul nostru.

Rugăciunea Sfântului Nicolae Lucrătorul de Minuni

Despre All-Sf Nicolae, ugodniche preizryadny Doamne, cald Mijlocitorul nostru, și peste tot în durere pomoschniche repede! Pomozov E, păcătoasă și plictisitoare, în viața de familie, cerșind Dumnezeu darovati remisia mi toate păcatele mele, am pacatuit Elika din tinerețea mea, în întreaga viață a mea, faptă, cuvânt, gând, și toate simțurile mele; și în cele din urmă sufletul meu Pomozov E, nenorocit, cerșitul Domnul Dumnezeul întregii creații Sodetelya, poate livra aer pe mine vechnago chin și suferință, dar slăvească întotdeauna pe Tatăl și al Fiului și al Sfântului Duh și mijlocirea plin de îndurare, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: