Campionatul de fotbal brazilian (seria a) este

Brazilia este o țară federată. Și acest principiu în țară este clar respectat în sport. și fotbalul nu face excepție. De la începutul secolului al XX-lea, diferite state ale țării au început să conducă propriile campionate, iar relația dintre asociațiile de fotbal ale statelor a fost adesea foarte tensionată, ceea ce a afectat chiar și atunci când sa format echipa națională. Pe baza campionatului de stat se poate aprecia cel puțin faptul că până în 1970 în Brazilia, la acea vreme țara care a câștigat trei campionate mondiale, nu a existat niciun campionat oficial.

Pentru a identifica țara în Cupa Libertadores, a fost necesar un singur turneu unic. În primul rând, acest rol a fost jucat de Cupa Braziliei. care a fost numită în portugheză Taça Brasil. apoi - Cupa Robertao (cea din urmă este extinsă pentru întreaga țară veche Cupa Rio-Sao Paulo).

Din 1971, în Brazilia, în final, a avut loc un campionat oficial. Pentru a satisface interesele politice ale statelor, BSC a schimbat adesea structura turneelor ​​de holding și numărul participanților. Timp de mult, campionatele au fost în mai multe etape, însoțite de multe scandaluri.

Cupa Braziliei (1959-1968)

• Campionatul Braziliei de Fotbal (Seria D). Jesse Russell. Această carte va fi realizată în conformitate cu comanda dvs. privind tehnologia Print-on-Demand. Conținut de înaltă calitate prin articole WIKIPEDIA! Seria D a Campionatului Braziliei este un turneu de fotbal din Brazilia ... Citește mai mult Cumpărați pentru 1125 руб
  • Campionatul de fotbal brazilian (seria B). Jesse Russell. Această carte va fi realizată în conformitate cu comanda dvs. privind tehnologia Print-on-Demand. Conținut de înaltă calitate prin articole WIKIPEDIA! Seria B a campionatului brazilian este un turneu de fotbal ... Citește mai mult Cumpărați pentru 998 руб