8 modalități de a strica publicitatea contextuală și de a determina agenția să sufere

8 modalități de a strica publicitatea contextuală și de a determina agenția să sufere

Colegii de la i-Media despre cum să facă agenția să sufere și să nu obțină rezultate.

1. Faceți schimbări pe site și nu spuneți nimănui nimic.

2. Stabiliți sarcini ciudate. Multe sarcini ciudate!

Nu vă limitați imaginația, permiteți managerilor să devină maeștri ai tuturor meseriilor.







3. Solicitați toate simultan, chiar acum și, de preferință, fără pâine

4. Înțelegeți cât de mult posibil

5. Fii imprevizibil

Da, am fost de acord cu dosarul acum două săptămâni, dar acum am decis că trebuie încă să fie schimbată.

Îți place reconcilierea, nu-i așa? Uneori se pare că managerii trimit în mod special fișiere "lente" pentru a trage timpul înainte de lansare. Înțelegeți dosarul și, după un timp, îl priviți cu ochi diferiți și spuneți: "Nu am putut aproba acest lucru". Și lăsați managerul să arate scrisori care confirmă cât de mult dorește - cuvântul tău va fi ultima.







6. Faceți-vă ceva cu campania

Da, am schimbat numele campaniilor, deoarece era incomod să colectezi statistici despre ele. Dimineața am corectat textele pentru promovare. Sunt doar pentru o zi, deci schimba-le înapoi seara.

Dacă doriți să faceți bine, faceți-o singură. Managerii agenției nu vă vor înțelege niciodată afacerea. Da, ei pun intotdeauna cateva intrebari, dar de fapt nu le pasa. Nu sunt banii lor. Prin urmare, întotdeauna trebuie să faceți ceea ce credeți că este necesar.

Părea că semantica unei campanii este prea mare? Eliminați! Imaginea nu se potrivește cu adevărat textului? Eliminați! Ai citit un horoscop proaspăt, iar acum textele par prea agresive? Schimbă-l! Pisica neagra a alergat pe drum? Opriți toate campaniile! Ei bine, doar pentru caz. Se pare că textele nu sunt de vânzare? Simțiți-vă liber să rescrieți!

Și nu uitați să păstrați tăcerea ca partizani în timpul interogatoriului. Cui îi pasă de aceste schimbări? Știi adevărul.

7. Nu recunoașteți greșelile

Client: Colegii, avem foarte puține vânzări. Nu suntem foarte mulțumiți de context.
Manager: Dar există o mulțime de apeluri. Poate că există o problemă pe partea voastră?
Client: Nu ne pacali, mai bine faceti o campanie normala!

Nu lăsați niciodată o agenție să vă arate greșelile. Desigur, se întâmplă că un operator leneș de call-center nu pune întrebări clientului. Desigur, trebuie să fie adus în gât. Dar să recunoști agenției că problema e de partea ta, nu poți. Ei vor simți imediat un loc slab acolo! Și acest lucru este plin de recomandări, optimizări și audituri pe mai multe pagini, care vor dura mult timp și, ce este bine, vă vor forța să schimbați ceva în munca voastră.

8. Fii leneș







Trimiteți-le prietenilor: