7 zile în Sankt Petersburg fără nopți albe și canale cât de mult este o excursie independentă

Recent am mers pe jos de-a lungul canalului Griboedov spre Mariinsky, copii de aproximativ 10 se grăbesc în fața mea.

Unul țipă la altul, învață viața. Al doilea împinge a treia în perete. Este imposibil să te plimbi pe o cale îngustă la fel ca asta, devenind involuntar un participant în viața fiecărui trecut. Că o umbrelă vă veți atinge de cel de sus, dimpotrivă vă veți acoperi de o ploaie a celui mai scăzut. Al treilea a spus un cuvânt care nu este decent pentru a scrie, dar el a spus-o cu accent greșit și a pus câteva sufixe, astfel încât cuvântul ma interesat. În timp ce a preluat copiii întrebat ce înseamnă neologism, iar unul dintre ei a râs, își scoase pălăria, a plecat și a spus: „Nu contează, prietene, pur și simplu inculți!“ Aceștia sunt copiii aici.







Pentru prima dată în capitala culturală, am intrat într-un an nou de un anumit an. Așa că Andrew a decis să vină în vacanță în St. Petersburg iarna. Nu sunt nopți și canale albe. M-am scufundat în treburile mele, mi-a sugerat să-și aleagă propriul traseu. În acest proces sa dovedit că Cabinetul de Curiozități este închis în zilele de marți, gheața din Neva se dizolvă frumos în particule, Schitul este dificil de ocolit ziua. I-am cerut lui Andrei să calculeze cât costă să mergi prin Sankt Petersburg către muzee, cafenele și alte locuri din sezonul de iarnă.

Deci, Peter însuși, 7 zile, ia notă călătorului Andrew.

"Excursie de iarnă la Sankt Petersburg. Punct de plecare: districtul Leninsky, Chelyabinsk

Ziua, sâmbătă: 5845 ruble

Cel mai ieftin taxi către aeroport este de 300 de ruble.
Am aruncat un taxi pe cei care plâng - 300 de ruble.
Bilet la St. Petersburg - 3750 de ruble.
a sosit
Autobuz de la Pulkovo la metroul Moscova - 30 r.
Tariful din metrou este de 35 de ruble.
M-am dus la magazinul alimentar - 750 de ruble.
M-am plimbat, tocmai am mers
Am cumparat un magnet 1 buc. 150 r. krasivenky
Toaletele din Sankt Petersburg costă 30 de ruble.
El a mâncat într-un Saba, a băut o bere în același loc - 500 r.

7 zile în Sankt Petersburg fără nopți albe și canale cât de mult este o excursie independentă

Ziua 2, Duminica: 1235 r.

Stație de metrou - 35 r.
M-am dus la grădina botanică pe o reducere de vacanță - 200 r. (de obicei mai scumpe)
Am avut o muscatura in Killfish + am tratat cafea acolo - 500 r.
Club "Kamchatka" - intrare 100 de ruble. (prețurile de intrare de la 100 la 350), băut bere 400 freca.

7 zile în Sankt Petersburg fără nopți albe și canale cât de mult este o excursie independentă

Ziua 3, luni: 1635 r.

Sf. Isaac Colonadă - 150 (Vă recomandăm tuturor!)
Catedrala - 250 r. (Vă recomandăm tuturor!)
Am cumpărat suveniruri în catedrală - 750 de ruble.
Sub și cafea - 250 r.
Castelul Mikhailovsky - 200 r. (pentru cei care doresc să privească chipurile regilor, împăraților și alți băieți și fete clare)
Stație de metrou - 35 r.

7 zile în Sankt Petersburg fără nopți albe și canale cât de mult este o excursie independentă






Kunstkamera: "închis", și m-am dus să cânt în "Pianobar Niko"
Metro o dată sau de două ori - 70 de ruble.
Produsele - 500 de ruble.

7 zile în Sankt Petersburg fără nopți albe și canale cât de mult este o excursie independentă

7 zile în Sankt Petersburg fără nopți albe și canale cât de mult este o excursie independentă
Gheața sa mutat la Neva

Ziua 6, joi: 1300 r.

Un cap este deja bun
Kunstkamera 250 fre. (Vă recomandăm tuturor!)
Magnetică - 300 r.
Cetatea lui Petru și Pavel - 450 r.
A vizitat catedrala și închisoarea. La biletul pentru acest preț se anexează încă două expoziții - istoria cetății și a muzeului de astronautică.
Am cumparat produse - 300 de ruble.

7 zile în Sankt Petersburg fără nopți albe și canale cât de mult este o excursie independentă

Ziua 7, vineri: 1360 r.

Schitul - 400 r. (Ticket include o vizită la clădirea principală a Hermitage, în colaborare cu Palatul Iarnă (este aceeași clădire) și șeful Statului Major, care este peste drum. Există un bilet mai scump, 600 p. Ca ​​și, cu acest bilet poti vizita mai multe Palatul Menșikov la Universitatea și Fabrica de porțelan.
Am luat 7 ore pentru a vizita Hermitage (clădirea principală împreună cu palatul de iarnă). Acest lucru am încercat încă. Odată ce am făcut o mușcătură în cafeneaua Hermitage. Despre ceea ce nu poate transporta alimente, nimic nu este scris. Dar nu poți purta saci mari și rucsaci. Rucsacul meu nu poate fi transportat nici măcar în castelul Mikhailovsky, dar poate e vorba de personal, deoarece am văzut oameni cu rucsacuri și serviete. Adevărat, nu atât de mult. Vă sfătuiesc să vă luați mâncare. Sunt niște Buters acolo. Din moment ce este posibil să dați încă 400 de ruble pentru o gustare normală în această cafenea. Am dat 260 de ruble. Sandwich și ceai. Totuși, vă sfătuiesc să veniți devreme. Și alegeți să vizitați Schitul miercuri sau vineri - în aceste zile se desfășoară până la ora 21.00.

7 zile în Sankt Petersburg fără nopți albe și canale cât de mult este o excursie independentă

În general, cel mai bun sfat înainte de a merge în orice loc este de a vedea cel puțin pe Internet cu unde veți merge. Uită-te la prețuri, pentru reguli scurte. Dacă veniți, de exemplu, la Schitul în pantofi cu stilettos, cel mai probabil nu vi se va permite. Dacă doriți să studiați cu atenție Schitul, atunci un bilet pentru 600 de ruble. nu aveți nevoie să cumpărați, deoarece pur și simplu nu veți avea timp să vizitați alte locuri incluse în prețul biletului. Dacă este un muzeu, aflați ce exponate sunt alocate un loc special, în caz contrar puteți cheltui bani pe ceva ce nu ați vrea să cheltuiți deloc.

Shaverma - în fața sediului central - 150 de ruble. N-am reușit să ajung la sediu timp de 1,5 ore.
Cina la restaurantul korean Koreana - 700 r.

7 zile în Sankt Petersburg fără nopți albe și canale cât de mult este o excursie independentă

Ziua 8, sâmbătă: 3930 r.

De mers pe jos în Vaska înainte de aeroport gratuit
GO! L-am dus pe Shavermu pe drumul celor 150 de ruble.
Stația de metrou 35 r. autobuz 30 r.
Biletul de întoarcere - 3750 de ruble. "

Linia de fund: pentru a petrece o săptămână în Sankt Petersburg, în medie, va dura 16.000 de ruble, fără a lua în considerare închirierea de locuințe. Pentru a căuta și a închiria apartamente în St. Petersburg, puteți folosi site-ul airbnb.ru. Pentru a planifica întreaga călătorie pe Peter sau orice alt oraș, atenție la pagina link-uri utile. ea a ajutat deja mulți oameni să-și îndeplinească visul!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: