5 Reguli pentru crearea unei echipe eficiente

5 Reguli pentru crearea unei echipe eficiente

Pot subordonații dvs. să funcționeze eficient fără intervenția dvs.? Dacă răspunsul este negativ, este timpul să vă gândiți dacă ați ales echipa potrivită. Stephen Thompson vă va ajuta în acest sens







Din când în când, la conferințe internaționale, întâlnesc prietenii și tovarășii mei - liderii diferitelor organizații, care se plâng că ar trebui să se întoarcă acasă. Motivul pentru aceasta - problemele la locul de muncă, care pot fi cauzate de absența lor. De obicei, dau din cap în înțelegere, dar de fapt este dificil să mă imagin în locul lor.

Uneori nu mă mai întâmplă la birou timp de câteva săptămâni, deși stau în contact prin e-mail. Și nu am impresia că angajații mei mi-e dor de mine. Și sunt foarte mândru de acest fapt.

Principala datorie a liderului este de a strânge o echipă mare. care pot funcționa eficient în beneficiul companiei. Timpul pe care șeful executivului îl cheltuiește pe conducerea actuală trece fără a beneficia de cauză. Responsabilitățile reale ale liderului includ: crearea unui concept de dezvoltare, stabilirea cursului potrivit, oferirea de noi idei, inspirație pentru echipă, reprezentarea organizației din întreaga lume și alte funcții la cel mai înalt nivel.

Dacă dvs., fiind un lider, sunteți forțați din zi cu zi să rezolvați o mulțime de sarcini mici pe cont propriu, problema ar putea fi în alegerea greșită a echipei. Luând acest lucru ca un ghid al acțiunii, angajați-vă să-și facă treaba. Îmi amintesc cum m-am simțit când simțeam o dată vulnerabilitatea echipei mele. Apoi m-am străduit să nu mai simt astfel de sentimente.







Iată câteva principii care garantează încrederea că ați format o echipă de încredere și că va funcționa eficient fără intervenția dvs.:

Puneți fiecare persoană în locul potrivit. Este de la sine înțeles că în cele mai importante poziții doriți să vedeți oameni talentați, de încredere și angajați. De asemenea, este important ca persoanele responsabile să aibă o varietate de aptitudini și perspective utile. Scopul lor este de a crea o atmosferă caldă în echipă bazată pe respect și înțelegere reciprocă și, de asemenea, să provoace o scânteie în oameni.

Chiar dacă toți membrii echipei sunt muncitori remarcabili și extrem de profesioniști, lipsa de manageri pe teren care să le contrabalanseze poate duce la un dezastru natural. Imaginați-vă dacă de fiecare dată când angajații, apărând acest lucru sau acea idee, va fi gata să taie gâtul celuilalt, sau puteți alege să ignore reciproc, sau a găsi aceleași deficiențe și lacune în cunoștințe.

Gestionați prin setarea de sarcini, și nu prin executarea de comenzi. Asigurați-vă că toți angajații se mișcă în direcția corectă. Dreptul de a alege calea care duce la realizarea rezultatului rămâne în mare parte pentru ei. Vă puteți oferi sprijinul direct în rezolvarea problemelor dificile, dar nu oferiți un ghid detaliat al acțiunii, cum să rezolvați sarcinile.

Încredere, dar verificați. Angajații dvs. vor fi jigniți și deranjați dacă întrebați în mod constant alegerea lor, solicitați dovada progresului în activitatea lor și raportați pentru întârzieri sau eșecuri minore. Învățați să aveți încredere - și majoritatea managerilor dvs. vă vor recompensa. Dar încrederea orb nu este, de asemenea, merită. În caz contrar, într-o zi, s-ar putea să fiți surprinși de știri neplăcute sau de probleme neașteptate. Contabilitatea și raportarea nu au fost anulate și trebuie să le primiți în mod regulat pentru a monitoriza procesul, pentru a acorda atenție în timp util problemelor apărute și pentru a monitoriza progresul.

Dezvoltați-vă împreună cu echipa. Liderii nu numai că formează echipe - ci trebuie să fie și deschis echipelor care le formează. Chiar dacă selectați cu atenție și instruiți fiecare angajat din echipa dvs., nu vă puteți aștepta ca acestea să vă sprijine inițiativele. Este foarte bine dacă aveți flexibilitatea de a vă adapta la noile abordări, stiluri și oportunități oferite de echipa dvs. Indiferent de cât de bun este scenariul dvs. de dezvoltare, acesta poate deveni și mai bine. Acordați ocazia echipei dvs. să vă exprime toate gândurile în legătură cu problema sau proiectul care vă interesează. Sunt sigur că compania va beneficia numai de acest lucru.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: