5 Miracolele reale ale creierului, descrise în cartea "Alice in Țara Minunilor" - factum

5 Miracolele reale ale creierului, descrise în cartea

Până acum, povestea umilă a lui Carroll a constituit baza multor filme, picturi și chiar balete.

Dar puțini știu că această carte reflectă modurile în care creierul formează o idee despre realitate. Memoria, limbajul și conștiința ... Cu mult înainte de a avea tehnologia pentru a afișa zona minunată a creierului nostru, Carroll a subliniat deja contururile acestei țări cu ajutorul experimentelor sale mentale comice.







Fiecare dintre noi poate învăța ceva nou despre noi înșine din "Alice in Țara Minunilor", dar pentru asta trebuie să știți unde să arătați. Factum îți va spune direcția.

"Drink Me"

Ei bine, eu o voi mânca ", a spus Alice," și dacă mă lasă să mă cultivă, pot ajunge la cheie; dacă mă face să fiu mai mic, pot să plec sub ușă; într-un fel sau altul voi intra în grădină și nu-mi pasă ce se întâmplă!
În prima sa aventură, Alice găsește un flacon cu eticheta „Drink Me“ pe etichetă, care se reduce la 10 inch. Efectul plăcintă magică este opusul - a devenit atât de mare încât capul sa odihnit de tavan. Aceste scene sunt cele mai memorabile, atât în ​​cartea cât și în versiunile ulterioare ale ecranului Disney. Iar aceste scene au atras atenția oamenilor de știință.

O tulburare deranjată cunoscută sub numele de "sindromul Alice în Țara Minunilor". cel mai frecvent la copii.

„Am auzit copiii spun că lucrurile par să-i întors cu susul în jos, și chiar dacă mama lor se află la celălalt capăt al camerei, părea să-i că ea a fost acolo“ - spune Grant Lew, un neurolog de la Universitatea din Pennsylvania din Philadelphia, care a studiat acest fenomen .

Cartile lui Carroll arată că a suferit de o migrenă, care este capabilă să provoace acest sindrom. Deci, unii oameni cred că atunci când a scris cartea, el a fost inspirat din propria sa experiență. Liu consideră că sindromul poate fi asociat cu activitatea anormală a lobului parietal, care este doar responsabil pentru percepția spațială și un sentiment de distanță și de perspectivă.

Dar, în ciuda faptului că toate acestea arată înfricoșător, toate aceste iluzii, ca regulă, sunt inofensive.

"Cele mai multe iluzii sunt sigure, și avem doar o garanție că pacientul nostru nu este nebun, pentru că alți oameni se confruntă cu lucruri similare", spune Lew.

Astăzi, neurologii încearcă să provoace astfel de iluzii la oamenii sănătoși. Aceasta, după părerea lor, poate arunca o lumină asupra modului în care creăm sensul nostru de ceea ce se întâmplă aici și acum.

5 Miracolele reale ale creierului, descrise în cartea

Ducesa și Cheshire Cat

De data aceasta nu putea fi o greșeală: era un porc, nici mai mult, nici mai puțin, și ea simțea că este destul de absurdă să o țină.
În Țara Minunilor, o mulțime de personaje de genul cel mai bizar, există și o ducesă grotescă cu copilul ei plângând. De îndată ce Alice îl ia în brațe, nasul copilului este ridicat, ochii mei mutat la nas, și apoi el începe să grunt. Și înainte ca Alice să-și dea seama ce era, copilul sa transformat într-un porc.

În altă parte a cărții, Alice joacă crocket folosind un flamingo ca un club și întâlnește o zâmbitoare Cheshire Cat, al cărui zâmbet rămâne chiar după ce pisica în sine dispare.

Visele sunt adesea găsite obiecte care se transforma in alte obiecte, iar acest proces nu este nimic mai mult decât un vis al minții noastre, care este prezentat foarte precis în aventurile lui Alice.

Neurologii cred că fenomenele enumerate mai sus sunt încercări ale creierului de a dormi pentru a uni amintirile.

Pentru a face amintirile mai puternice, creierul construiește conexiuni între diferite evenimente și creează povestiri extraordinare despre viața noastră. Așadar, amintirile unui porc, de exemplu, se pot intersecta cu amintirile unui copil și apoi toate acestea se reunesc într-un efect suprarealist pe fundalul unui peisaj fantastic.

5 Miracolele reale ale creierului, descrise în cartea






Humpty Dumpty și Barmaglot

- Ma numesc Alice, dar ...
- E un nume destul de prost, spuse Humpty Dumpty nerăbdător. - Ce înseamnă?
"Numele ar trebui să însemne ceva?" Întrebă Alice îndoielnic.
- Bineînțeles că ar trebui, spuse Humpty Dumpty, zâmbind, numele meu înseamnă forma mea și, de asemenea, că această formă este bună și frumoasă. Și cu un nume ca tine, poți fi aproape orice formă.
În aventurile lui Alice în Lumea Privită de Sticlă, aceste investigații continuă, inclusiv câteva atacuri pline de umor asupra naturii discursului.

Începe în primul capitol, când Alice citește o poezie numită "Barmaglot". A fost un bug. Frații transpirațiilor au fost / au murdărit în același fel ... "- așa începe poezia.

Neurologii care studiază mecanica de vorbire, acum folosesc în mod regulat așa-numitele „Jabberwocky de aprovizionare“, în scanarea creierului pentru a arăta că, în procesul de sens și gramatica sunt responsabile pentru procesarea unui complet diferit zona a creierului.

Apoi Alice cunoaște Shaltai-Boltai, iar conversația lor explorează natura cuvintelor în sine.

Poate un fraze din două cuvinte, care, în conformitate cu Humpty Dumpty, isi arata „vedere frumoasă“, pentru a fi mai bun decât o serie de alte sunete aleatorii?

Aceasta este o întrebare filosofică foarte veche care a apărut chiar și în timpul lui Platon. Anterior, experții au crezut că acest lucru este imposibil: la urma urmei, cuvintele sunt complet arbitrare și nu poate exista niciun înțeles "înnăscut" în sunete. Cu toate acestea, astăzi se pare că Humpty Dumpty avea dreptate.

Luați cuvintele "Kiki" și "Buba". Dacă oamenii pun sarcina de a asocia aceste cuvinte cu unele obiecte, majoritatea oamenilor vor alege "lovituri" pentru a se referi la obiecte ascuțite și "bubo" pentru a denumi obiecte de formă rotundă. Acest "simbolism sunet" este astăzi un domeniu popular de cercetare, deși cauza sa nu este pe deplin înțeleasă. Există o teorie care afirmă că asociațiile de mai sus apar datorită formei pe care o formează buzele atunci când spun aceste cuvinte.

Orice ar fi fost, înseamnă că, uneori, vă puteți cu mare probabilitate de a ghici sensul cuvintelor străine. Și totuși, aceasta poate afecta pseudonimele care dau oamenilor porecle care la fel ca în cazul Humpty Dumpty, oglindă aspect.

5 Miracolele reale ale creierului, descrise în cartea

Regina albă și călătoria mentală prin timp

"Aproximativ de la mijlocul anilor 2000, neurologii au inceput sa inteleaga ca memoria nu este intr-adevar legata de trecut. Scopul său - să ne ajute să acționeze în mod corespunzător în viitor „- spune Eleanor Maguire de la University College din Londra, care folosește de multe ori Regina Albă pentru a ilustra ideea lui:“ Trebuie să te proiecta în viitor pentru a determina cel mai bun plan de acțiune ".

O posibilitate de a face acest lucru astfel: ne imaginăm viitorul prin schimbul de amintirile noastre, iar apoi le asamblează în așa fel încât a existat un singur script nou.

Astfel, memoria și previziunea folosesc aceeași "călătorie mentală în timp" în aceleași zone ale creierului. Maguire, de exemplu, a studiat persoanele cu un hipocampus deteriorat. Asemenea daune înseamnă că oamenii nu-și pot aminti trecutul, dar a descoperit că asemenea persoane sunt foarte scurte.

"Le-am rugat să-și imagineze că s-ar întâlni cu un prieten în acest weekend și că nu au putut face acest lucru", spune ea. Aproximativ același lucru sa întâmplat atunci când li sa cerut să-și imagineze un viitor vizita la coasta: „Ei știu că vor exista nisip și mare, dar înainte de ochiul mintea lor imaginea de coastă pur și simplu nu apare“

Cu alte cuvinte, acești oameni, spre deosebire de Regina Albă, sunt în permanență blocați în prezent.

5 Miracolele reale ale creierului, descrise în cartea

Este posibil să ne gândim la lucruri imposibile?

"Nu are rost să încerci", a spus Alice. "Nu poți să crezi în lucruri imposibile."
- Îndrăznesc să spun că tocmai ai avut puțină practică, spuse Regina. - Când eram la vârsta ta, am făcut întotdeauna o jumătate de oră pe zi. Și uneori, înainte de micul dejun, am crezut în șase lucruri imposibil deodată.
Continuând studiile despre imaginația umană, Regina laudă meritele gândirii la imposibilul.

Am vorbit cu Alison Gopnik de la Universitatea din California, care a citit "Alice" când avea 3 ani și acum cu ajutorul ei încearcă să înțeleagă cum funcționează imaginația noastră.

Ea, de exemplu, a descoperit că copiii care se joacă și pretind, practicând "credința în imposibil", dezvoltă ulterior abilități cognitive excelente.

Ei înțeleg mai bine ipotezele ipotetice și au cu siguranță tendința de a dezvolta o "teorie a minții" mai avansate, care le oferă o înțelegere mai profundă a motivelor și intențiilor celorlalți.

"O mare parte din ceea ce fac ei, pretinzând că sunt în cursul jocului, este, în esență, o avansare a ipotezei și aducerea acestei ipoteze la o concluzie logică. Interesant este ca Carroll a facut si ceva asemanator, il puteti vedea cu aceeasi capacitate de a lua o anumita conditie si sa o conduce la o concluzie nebuna ", spune ea.

Aventurile lui Alice sunt pline de tot felul de întâlniri suprarealiste. Travis Prue de la Universitatea din Tilburg, Olanda, a explorat modul în care literatura suprarealistă și absurdă, precum lucrările lui Carroll, afectează conștiința noastră.

El a descoperit că, dacă povestirile care apar într-o lume ciudată și absurdă nu ne justifică așteptările, ele ne fac să creștem mai flexibil și mai rapid creierul nostru. Am crescut abilitățile creative și acceptăm repede idei noi.

Astfel, dacă aveți nevoie de ceva pentru a vă stimula mintea, cea mai bună soluție pentru aceasta poate fi o seară cu "Alice".

"Nu am nici o îndoială că acest lucru stimulează stările mentale care sporesc abilitățile cognitive și ne obligă să creăm noi conexiuni", spune Pru.

Alison Gopnik constată că unii halucinogene vă pot ajuta să ajungeți în domeniul asociației libere, dar citirea este cu siguranță o modalitate mai sigură de a vă întoarce din timp și de a privi lumea dintr-un unghi diferit.

După cum scrie Carroll: "În ultima vreme au existat atât de multe lucruri ciudate încât Alice a început să creadă că foarte puține lucruri erau cu adevărat imposibile".

Desigur, cititorii săi vor fi de acord cu asta.

Îți place postul? Sprijin Factum, faceți clic pe:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: