44 Corpurile de fixare ale barei de protecție frontale (repararea) - partea 1

Bună ziua, abonați.

Continuam sa conduc BZ-ul meu. Și - așa că am continuat despre modificările pe pozachekhykhodnyh.

Decizia de retragere a fost făcută din cauza decalajului și colțului proeminent al barei de protecție.







Am luat instrumentul și m-am dus să-l scot. Eliminat din memorie, după ce a fost examinat modul în care a fost făcut aici - www.cruzetalk.com/forum/1...ll-warning-lots-pics.html.

Poate că atunci când brațul este plin de tot și ușor, dar l-am luat de pe la 30 de minute este procesul de îndepărtare a legăturii de a stipula ceva cu care se confruntă. Primul este atunci când am încercat să ridice bara de protecție pentru a-l scoate din dispozitivul de blocare, el nu a vrut să facă asta, a trebuit să pună mâna prin arc căptușeala rotiță și împinge o dată în sus locul, și apoi a sărit. Odată cu atașamente eliminate, desfăcu toate capacele barei de protecție de protecție din plastic refuzat să apară prin eliminarea tuturor protecție șuruburi, nimic nu sa schimbat, așa cum se dovedește trebuie să deșurubați 4 șuruburi care prind bara de protecție la un fund unic amplificator mobil, după ce el a fost în mâinile mele .







Acest lucru nu mai este în mâinile sale, dar încă)

chips-uri protivotumanok unbuckled (de altfel din partea stângă, în plus față de chips-uri de pe lampa există unele nu înțeleg modul în care tocmai a dat seama că am uitat să se fixeze se pare)). Deci, (cip) este introdus într-un conector de plastic care nu este clar în cazul în care se întâmplă). Examinarea ulterioară a început - de ce diferența este prezent. De altfel fotografiere Am fost șocat că bara de protecție deja filmat și de fixare rupt. Masters rukozhopy clătite.

Se pare că a existat o mică lovitură la stânga în bara de protecție, nu văd nici un alt motiv







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: