4 Componenta dragoste

Dragostea nu este un sentiment pe care îl simțim pentru o altă persoană. Pentru cealaltă persoană simțim întotdeauna schița inconștientului nostru. Temerile noastre, dependențele și atașamentele, aspirațiile și speranțele.







Dragostea nu este chiar acte, deși este întotdeauna mai ușor pentru ei să recunoască modul în care oamenii din mediul dumneavoastră vă tratează.

A iubi este un verb. Dar nu o acțiune simplă. Acesta este un complex întreg, compus din mai multe componente. Astăzi vom lua în considerare primul, care este încheiat în acțiunea "CUNOSCUT".

4 Componenta dragoste

Ne uităm întotdeauna la cealaltă persoană, partenerul nostru prin noi înșine, prin arhitectura noastră internă, prin prisma experienței noastre și a viziunii asupra lumii. Prin imaginea lumii pe care am avut-o înainte de a ne întâlni această persoană.

Dar aici s-au unit două destine. A început o reacție chimică.

Simțim o înălțare emoțională, fluturi în abdomen, fericire totală ... Cu toții știm foarte bine că îndrăgostirea nu este dragoste. Acesta este doar un mecanism care declanșează procesul pentru a continua genul. Nu contează cât de cinică poate suna. Dragostea este doar o creștere a hormonilor. Dar ea ne dă sentimentul că am întâlnit un bărbat căruia i sa căutat toată viața. Credem cu pioșenie că aici este în sfârșit același erou / prințesă care ne va da ceea ce căutăm toată viața noastră și ne va accepta fără condiții. Aceasta este abordarea unui copil care caută o mamă bună pentru ea însăși.

Când suntem în euforie de a ne îndrăgosti, nu vedem cu adevărat o persoană adevărată alături de noi. Nu îl vedem așa cum este. Idealizăm-o. Dar nu știm. Îți poți iubi pe cine nu știi? - Nu. Chiar și tu! Da, da! Până când nu vă recunoașteți, va fi dificil să acceptați și să vă iubiți pe voi înșivă.

Să te iubești, fără să știi cine ești, e imposibil.

Dar înapoi la întâlnire. La zbor. Pentru hormoni.

Relațiile au început deja. Încă nu știm persoana. Și în relațiile pe care le comportăm conform modelului pe care l-am văzut în propria noastră familie, pe care am învățat-o din cartea noastră preferată sau ne-am inventat și am crezut-asta este ceea ce chiar am nevoie. În acest caz, nu construim o relație cu persoana reală. Trăim într-o iluzie în care această persoană trebuie să îndeplinească anumite funcții. Și dacă nu le îndeplinește, protestăm - așa să fie!







Mai mult decât atât, în iluzie putem trăi un an și doi ... Și apoi o poveste reală a clientului este orientativă:

- Știți, am trăit împreună cu soțul meu timp de 11 ani. Și nu ne iubim unii pe alții. Probabil că trebuie să obținem un divorț.

- Da, o situație interesantă. Și ce crede soțul tău despre asta?

Fața clientului reflectă o uimire extremă. Era o confuzie și o tăcere în aer. Și apoi:

- Nu știu. Nu am vorbit niciodată cu el despre acest subiect.

Despre ce este vorba? Că nu ne străduim deloc să ascultăm, să auzim, să înțelegem și să recunoaștem partenerul nostru. Trăim într-o iluzie ... și speranța că într-o bună zi va veni aceeași dragoste care ne va da lumina înțelegerii, ne va conduce prin mâna prințului, vom cimenta relația și vom trăi în sfârșit fericit.

Dragostea este întotdeauna acțiune. Real. Zilnic. Se imploră, bineînțeles, cuvântul de lucru ... dar apoi, aparent, imaginea fericirii totale în dragoste va dispărea complet. Și poate aceasta va fi o altă eliberare de la iluzii?)

4 Componenta dragoste

Deci, procesul cunoașterii.

Cunoașteți partenerul dvs. este necesar. La urma urmei, dacă nu cunoști adevărata persoană care adoarme și se trezește lângă tine, îți place doar o fantomă despre cum ar trebui să existe în lumea ta ... imaginea omului ideal. - Mămica perfectă. Desigur, aceasta este dragostea cea mai rece, deoarece oferă inspirație și credință în acceptarea adevărată și dezinteresul pur. Dar cu atât mai dureros va fi revenirea în lumea realității.

Tânărul maximalism țipete în tine: "Întreaga lume mi-a fost cunoscută și văd oamenii prin toate acestea și ceea ce poate să-mi spună noul meu partener, am fost împreună de-a lungul anilor împreună". Dar trece. Și primul pas în renunțarea la poziția "Știu totul" va fi dorința voastră de a privi înăuntrul tău. Și acesta va fi primul pas să te iubești.

Când pas cu pas, se va deschide un alt straturi și adâncime, plonjați și plonjați în fund lor, începe să înțeleagă că - un vast ocean, un spațiu imens, întregul univers al locuitorilor și a legilor pe care interactioneaza toate elementele necunoscute ... Apoi îți dai seama , ca o altă persoană - un sistem nu mai puțin semnificativ și poate chiar mai interesant. Și veți rămâne deschisi să cunoașteți acest om. Veți învăța fără etichete agățate, fără a da mărci, fără a pune bariere și plafoane. Și va continua să fie interesant pentru tine. Nu un an, nu două ... toată viața mea.

Interesul reciproc, după cum știm, generează pasiune, păstrând astfel relația, le duce la un nou nivel.

Cred ca am reusit sa raspundem la intrebarea, de ce in relatie este important sa-i cunoastem pe partenerul tau pentru a iubi realul.

Mâine vom vorbi despre a doua componentă indispensabilă a iubirii.

În același timp, învățați și aveți grijă de voi înșivă)

4 Componenta dragoste







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: