24 Rugăciunile lui Ioan Hrisostom, un templu în numele matronului binecuvântat al eparhiei Perm din Moscova Krasnokamsk

24 Rugăciunile lui Ioan Hrisostom, un templu în numele matronului binecuvântat al eparhiei Perm din Moscova Krasnokamsk

Sfântul Ioan Gură de Aur a vorbit despre împlinirea rugăciunii creștine - locul nu interferează deloc cu rugăciunea independentă, dacă există doar o stare de spirit adecvată. O persoană care are o iubire aprigă față de Dumnezeu nu poate fi împiedicată să vorbească în rugăciune cu Domnul. Oriunde există o persoană, peste tot poți să faci o rugăciune, pentru că pentru asta nu trebuie să cade în genunchi și să-ți întindeți mâinile spre cer - doar o rugăciune fierbinte în inima voastră. Ca o persoană orb nu văd lumina zilei și întotdeauna este în întuneric total, deci pentru un creștin adevărat o zi fără rugăciune, acea zi fără soare.







24 Rugăciunile lui Ioan Hrisostom, un templu în numele matronului binecuvântat al eparhiei Perm din Moscova Krasnokamsk

Sf. Ioan Hrisostom - rugăciune pentru fiecare oră

Sfântul Ioan Gură de Aur are 24 de rugăciuni puternice pentru fiecare ceas de zi și de noapte citit în biserică. Despre importanța sfântului ei, a spus aceasta: nu este nimic mai puternic decât rugăciunea, chiar și aproape nu există nimic egal în puterea ei. Când conversația cu un om inteligent, beneficiem, rugăciunea miraculos, care este o conversație cu Dumnezeu, ea nu este numai bun, dar, de asemenea, un mare beneficiu. Noi primim cerem în rugăciune sau nu - trebuie să ne dea totdeauna lui Dumnezeu, pentru că, uneori transmis, este, la fel de bun pentru noi, așa cum este primit, - tot ceea ce se întâmplă prin voia Domnului.

rugăciunea Sfântului Ioan Gură de Aur înainte de a citi Sfânta Scriptură

24 Rugăciunea lui Ioan Gură de Aur în funcție de numărul de ore ale zilei, pentru fiecare oră de molotovka proprie.

1. Doamne, nu-ți privi binecuvântările cerești.
2. Doamne, eliberați-mă de chinul veșnic.
3. Doamne, fie prin minte, fie prin gândire, în cuvânt sau în faptă de păcat, iartă-mă.
4. Doamne, eliberați-mă de orice ignoranță și uitare, lașitate și insensibilitate pietrificată.
5. Doamne, salvează-mă de orice ispită.
6. Doamne, luminează-mi inima, dacă pofta rea ​​stă.
7. Doamne, ca un om al păcatului, Tu, ca Dumnezeu, este bogat, ai milă de mine, văzând slăbiciunea sufletului meu.
8. Doamne, dăruiește-ți harul să mă ajuți, ca să-mi slăvesc numele sfânt. Isus
9. Doamne Isus Hristos, scrie-ți numele robului tău în abdomen și dă-mi sfârșitul binelui.
10. Doamne, Dumnezeul meu, am creat și am neglijat bunătatea faptelor Tale înaintea Ta, dar dă-mi, prin harul Tău, să pun fundamentul binelui.
11. Doamne, stropiți în inima mea roua harului Tău.






12. Doamne al cerului și al pământului, aduceți aminte de robul păcătos al Tău, cu pietre și necurate, în Împărăția Ta. Amin.
13. Doamne, acceptați-mă în pocăință.
14. Doamne, primește-mă, pocăință.
15. Doamne, nu mă lăsa.
16. Doamne, nu mă aduce în necaz.
17. Doamne, dă-mi o idee bună.
18. Doamne, dă-mi lacrimi și memorie, muritor și sensibilitate.
19. Doamne, dă-mi gândurile de a mărturisi păcatele mele.
20. Doamne, dă-mi umilință, castitate și ascultare.
21. Doamne, dă-mi răbdare, generozitate și blândețe.
22. Doamne, pune-mi in mine radacina binelui, frica ta in inima mea.
23. Doamne, ajută-mă să mă iubești de tot sufletul și mintea și să-ți creez în toată voia ta.
24. Doamne, ascunde-mă de omul unuia, de demoni, de patimi și de orice alt lucru incomod. Doamne, protejează-mă de oamenii răi, de demoni și de patimile și de toate celelalte fapte nedemnice.

Sf. Teofan Zăvorâtul, atașat o mare importanță pentru aceste rugăciuni și le-a recomandat multora dintre copiii săi spirituali ca bază pentru regula de rugăciune ca gândire neîncetată despre școală Dumnezeu. Iată câteva fragmente din scrisorile sale:

"Numirea de molii scurte - pentru a facilita colectarea de gânduri și sobrietate. Forța nu este în cuvinte, ci într-un sentiment al lui Dumnezeu. În curând se formează printre oamenii care lucrează peste rugăciune. Aceasta este ceea ce este o rugăciune inteligentă. Mintea, stând în inimă, îl vede pe Dumnezeu și îl mărturisește chemării Sale ... Sentimentul pentru Dumnezeu este o rugăciune fără sfârșit fără cuvinte ".

Ortodoxă Herald Rus-Front

Spune-le prietenilor:

Vom construi un templu împreună.

24 Rugăciunile lui Ioan Hrisostom, un templu în numele matronului binecuvântat al eparhiei Perm din Moscova Krasnokamsk

Cărămidă nominală

24 Rugăciunile lui Ioan Hrisostom, un templu în numele matronului binecuvântat al eparhiei Perm din Moscova Krasnokamsk

Cărămidă nominală - acesta este acuzația voastră pentru construirea templului în numele Sfintei binecuvântate Matrona a Moscovei în orașul Krasnokamsk și rugăciunea pentru rude și prieteni. Mai multe detalii despre imagine.

Vă cerem ajutorul!

24 Rugăciunile lui Ioan Hrisostom, un templu în numele matronului binecuvântat al eparhiei Perm din Moscova Krasnokamsk

Pe teritoriul viitoarei biserici, este în curs de desfășurare construcția școlii parohiale bisericești. Construcția se face pe donații de enoriași și filantropi. Vă invităm să participați la această cauză sfântă Dragi frați și surori! Sperăm pentru ajutorul lui Dumnezeu și sprijinul vostru! (Obligații pentru donații când faceți clic pe imagine)

Calendar ortodox

Protecția Doamnei Fecioare și a Fecioarei Maria.

Ap. de la Anania de 70 (I). Venerabilul. Romanul slavofilului (aproximativ 556). Savva din Vishera, Novgorod (1461). Domnin din Tesalonic (IV). Prmch. Mihail, staretul Zubiei, și cu el 36 de mucenici (780-790). Sărbătoarea în cinstea Chitonului Domnului și a Pilonului care dă viață (Cargo), Catedrala Sfinților Moldoveni. Sfințit Mucenic. Alexy al Presbyterului Stavrovsky (1918); Sfințit Mucenic. Mikhail Vologda Presbyter (1920); sschmchch. Alexandru Agafonikov, George Arhangelski, preoții Nikolai Kuligin, martir. John Artemov (1937) .Lyublinskoy, Pskov-mijlocire, Kasperovskaya, Brailovsky, Gerbovetskoy și mama lui Dumnezeu Bar.

Ansamblul cântecului spiritual "Wings"

24 Rugăciunile lui Ioan Hrisostom, un templu în numele matronului binecuvântat al eparhiei Perm din Moscova Krasnokamsk

Bine ați venit pe pagina ansamblului "Wings"







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: