16 Toltec Magic

Când eram ultimul în Mexic, Castaneda și La Gorda s-au stabilit pe unul dintre haciendele, unde au fost destul de norocoși să găsească unul dintre tiranii din orașele mici. Carlos sa plâns că nu reușiseră încă să găsească un adevărat monstru pentru perfecțiunea. "Din păcate", a spus el, "de multe ori trebuie să ne schimbăm locul de muncă, suntem expulzați de la unul dintre ei și, pe de altă parte, sunt create condiții prea ușoare pe care războinicul nu le place".







I-am spus că avem tirani în Rusia la fiecare pas, la fel ca în timpul Conquest, mai ales pentru magicieni. I-am spus despre taberele lui Stalin, unde disidenții au fost exilați, deși acum ceva sa schimbat. Castaneda a râs și a spus că, dacă ar exista un semn, ar vizita cu siguranță țara noastră.

I-am spus lui Carlos cât de populare sunt cărțile lui. Mulți dintre noi l-au vrut să fie Nagualul lor. Castaneda a spus că ucenicia sa continuă. Acum studiază cu o femeie și încă nu este gata să conducă partidul și să recruteze noi studenți.

În deșertul din Sonora, au apărut mai mulți Don Juan nou-născuți, oferindu-i serviciile pentru aventurierii care curăță acolo. I-am spus că lucrurile nu sunt mai bune în Rusia. Am văzut mulți oameni care susțin că urmăresc calea unui războinic, dar de fapt sunt implicați în afirmarea unui sentiment de semnificație proprie. Dimineața, toți muncitorii împreună cu Castaneda au fost condamnați să lucreze pe plantații și conversația noastră a trebuit amânată.

În timpul zilei a venit o mulțime de corespondenți, dar gazda nu le-a lăsat să intervieveze pe Castaneda. Unul dintre reporteri a strigat că doar ieri a văzut-o pe Castaneda în Los Angeles și vrea să vadă dacă Castaneda lucrează aici. Sărman, nu știa că a întâlnit dublul lui Castaneda, în care Carlos a vizitat alte orașe, sa întâlnit cu oameni și sa angajat în alte activități.

L-am întrebat pe Carlos care este chintesența întregii doctrine a magiei Toltec. El a răspuns că pentru el a fost un cântec de peyote, despre care i sa spus lui Mescalito. Apoi l-am rugat să spună acest cântec și să-mi spună despre experiența mea spirituală despre ea.

În așteptarea timpului favorabil al crepuscul de seară în locul Forței, el mi-a cântat această melodie, care a constat într-o repetare ritmică și prelungită a mai multor stanzuri. El a cântat pentru câteva ore, și am observat că acest cântec are proprietăți magice. Dacă te angajezi pe deplin în cântările ei, atunci începi să te afli într-o stare de transă. El și-a însoțit cântatul cu ritmul unui tambur surd, tamburul puterii pe care la găsit în visul său și apoi produs de acțiunea magică în această lume.







Castaneda a spus că în această melodie întreaga cale a magicianului este închisă, fiecare stanză înseamnă unul dintre pașii.

O persoană obișnuită nu are propriul său destin, el are destinul mediului în care trăiește - o familie, o țară, etc. Forțele care guvernează acolo acționează asupra lui, dar dacă el a decis să ia calea unui războinic, să accepte soarta unui războinic, trebuie să se deconecteze de la influențele inferioare și să se dea în întregime puterii puternice. Cu toate acestea, el nu poate face o dată, el este slab.

De aceea, războinicul trebuie să trăiască o viață impecabilă și să caute forță în orice acțiune, chiar și cea mai simplă, obișnuită. Pentru a face acest lucru, fiecare acțiune trebuie făcută total, holistic, cu o dedicație totală, fără să vă bâjbâi în propria viață, fără să vă slăbiți cu gânduri, că totul este plictisitor etc.

Ce faceți cu bună-credință, cu toată inima voastră, dând toată puterea voastră în ea; se dovedește bine, dă rezultate favorabile și te întărește. Astfel, veți fi mai puțin obosiți, dar dimpotrivă, veți fi plini de putere. Aceasta este o modalitate de acțiune magică.

Magicianul este întotdeauna complet sigur de ceea ce face. În timpul acțiunii, o persoană se realizează prin una dintre forțe. Este întotdeauna necesar să fii deschis la puterea superioară a lui Mescalito, conducându-l în toate treburile vieții. O afacere slabă, neînțeleasă închide o persoană de la Mescalito.

Este necesar să ne fixăm nu pe rezultatele acțiunii, care nu depind de noi, ci pe starea de deschidere, dedicarea deplină forței. Practica de zi cu zi a omului pe această cale trebuie să fie repetarea conștientă a cântecului peyote, cu un sentiment plin de ceea ce se spune în el, repetarea cu empatie, atunci nimic nu va fi imposibil pentru om.

Odată ce Don Juan mi-a arătat practica trecerii prin perete. Această practică este necesară pentru a înțelege că lumea nu este la fel cum am imaginat-o, că prin schimbarea percepției noastre, schimbăm lumea care este în jur. Era un zid de cărămidă mare din casa lui Silvio Manuel. Am intrat în starea de conștiință corespunzătoare și m-am aplecat pe peretele rece.

Don Juan a avertizat că principalul meu dușman este frica: speriată - și veți fi zdrobiți. Dintr-o dată, lumea a început să se schimbe, devenind mai transparentă, mai efemeră, obiectele păreau a fi o ceață groasă și densă. Don Juan a poruncit, am făcut un pas. Se părea că corpul se mișca ca într-o imagine înceată. Încet, foarte încet, m-am aruncat într-o ceață vâscoasă, corpul învăluind frigul. A făcut un miros, ca mirosul unui subsol vechi și umed. Timpul părea lent, am înotat printr-o ceață vâscoasă. Deodată, maneta a devenit mai transparentă, sa evaporat și a dispărut în cele din urmă.

Am simțit o stare de ușurare fără precedent, de parcă o povară grea a căzut din umeri. Înainte de mine am văzut un peisaj care părea o imagine surrealistă. Treptat, petele din această imagine au început să se transforme în obiecte familiare. Stăteam într-o sală spațioasă, în interiorul casei lui Silvio Manuel. Frica de teamă mi-a luat-o. Am început să ating mâna cu zidul din spatele meu. Când brusc a existat râs. Era Don Juan. "Unde este secretul asta?" L-am întrebat pe Castaneda: "Este în ceea ce am spus mai devreme despre Forță. Cu toate acestea, dacă o persoană o folosește în scopuri de mercenar, forța îl va zdrobi. "El a spus că mulți maghiari negri ai antichității au fost permanent imbaiați în pereți și numai forța care le-a depășit poate să depășească această cale.

I-am spus la revedere lui Carlos și i-am dorit succesul în visul lui. El a spus că el crede că împreună vom face un vis puternic. Ne vedem în Nagual.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: