10 sovietici pentru jurnaliștii începători

10 sovietici pentru jurnaliștii începători

TSN jurnalistul Olga Koshelenko în cadrul rubricii # VNEEFIRANIVIDU împărtășește mai multe recomandări pentru tinerii jurnaliști. Sfatul ei principal este să începeți. Dar, în afară de dorințe, este necesară cunoașterea, talentul, erudiția și conștiința. Este vorba despre cum să mergem să lăsăm un jurnalist să nu colecteze toate conurile posibile în modul în care participă la materialul său cu cititorii MMR.







Poate că sfatul principal pentru începători ar fi: începe! Și totuși - câteva recomandări simple despre cum să mergeți pe acest traseu și să nu colectați toți conurile posibile.

Pentru noi în Școala superioară de presă și producție vin sute de tineri care visează la o carieră mediatică. Și asta e surprinzător - de multe ori ea, cariera la televizor, nu-i cea mai capabilă, promițătoare. Ei au, pe lângă capacitatea de a aduna cuvinte în propoziții și, la rândul lor, de texte, există și altceva.

1. Educație. în urmă cu 15 ani pentru a intra în Institutul de Jurnalism pentru mine a fost ca sentiment, ca și cum am tras cel mai bun dintre toate posibile bilete de loterie câștigătoare. Euforia a trecut mult mai puțin decât într-un an de antrenament în interiorul zidurilor fostei școli de partid superioare. Strict vorbind, zidurile nu au nimic de-a face cu: jurnalismul nu este o profesie, este o meserie. Veți avea nevoie de o educație de bază bună - știința politică, istoria, culturologia, sociologia, orice doriți - nu doar jurnalismul. Base te în liceu, și pentru a dispersa școală destul de potrivite ca a noastră: în șase luni vom da elementele de bază ale ambarcațiunilor, să învețe să scrie în limitele genului, a se vedea și să vorbească. Nu pierdeți timpul în zadar.

10 sovietici pentru jurnaliștii începători

2. Educația. Mă tem că nu-mi place atunci când un film este un erou-jurnalist: ca regulă, este un parvenit în urmărirea de senzație, care caută să intre în scenă și să raporteze că el a avut ceva se întâmplă în spatele lui ... Întotdeauna pare foarte nenatural, dar de multe ori - Este vital. Tinerii colegi cred, uneori, cu sinceritate că, în momentul Google, știți ceva de unul singur - nu neapărat. I-am întâlnit pe cei care nu știu de ce a început primul război mondial sau nu a urmărit clasicii cinematografiei mondiale. Acest lucru este important. Săriți adânc - cu cât cunoștințele dvs. vor fi mai solide în diferite zone, cu atât mai atractivă va arăta fațada.







3. Limba străină. Engleză cel puțin. Ei bine, dacă politicienii noștri vor vorbi destul de englezesc, granițele sunt deschise, iar cele mai bune surse sunt accesul liber. E adevărat, e ca un otchenash. Și da - nu este și educație, este un instrument, dar foarte important.

4. Asamblare psihologică. Pentru elevii mei din Școală, spun adesea pe jumătate în glumă - nu este pentru mine, este pentru psihanalist. Psihanalizatorul în cursuri și în special în clase practice, mărturisesc că uneori trebuie să fiu prea. Adevărul vieții constă în faptul că inteligența și talentul studenților înec în valuri de interne dezasamblat: complexe, terminale, lipsa de înțelegere a cine sunteți și de ce. Este înfricoșător să-ți pun o întrebare, nu-mi accept vocea, iar fața mea în cadru este în general păzită. Cu cât înțelegeți mai bine și vă acceptați, cu atât mai eficient vă puteți mișca în profesie și în general - în viață. În secret - unii studenți vin la școală chiar în spatele ei - prokachatsya intern. Încercăm să ajutăm aici, desigur, indirect.

Săriți adânc - cu cât cunoștințele dvs. vor fi mai solide în diferite zone, cu atât mai atractivă va arăta fațada.

10 sovietici pentru jurnaliștii începători

5. Cunoaște piața. Îmi amintesc, în cel de-al doilea an de la pensiune, am avut un mic televizor portabil. A se vedea, sau mai degrabă, pentru a asculta (imagine alb-negru a fost plutitoare fără milă) de știri a fost o necesitate internă, jurnaliștii am putut distinge voci. Am distins binele de cel rău, mi-am căutat stilul. La prima etapă este important pentru un jurnalist. Acum urmăresc știrile la televiziune în mod episod, dar încerc să diagnostichez piața din când în când.

7. Talentul. Și acest talent pe locul șapte? - întrebi. Da, în a șaptea. De fapt, jurnalisti cu adevarat talentati de 30 la suta. Bunii artizani in pret nu sunt mai putin decat creatori. Dar poți pompa creatorul tău interior. Un jurnalist talentat este un bun povestitor. Luați o regulă pentru a păstra un blog: scrie despre viață, despre ceea ce este cuplat, ce vrei să împărtășești. Descrieți viața astfel încât să doriți să ascultați, astfel încât ar fi interesant să se certe cu voi. Problema tinerilor este textele altcuiva, reci, indiferente, ca protocoalele de la locul unui accident.

10 sovietici pentru jurnaliștii începători







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: