10 moduri de a scăpa de dependență prin jocul wow, șanțul șamanului

Cati dintre voi v-ati gandit vreodata despre faptul ca este timpul sa incepeti cu acest Warcraft si sa incepeti sa traiti o viata reala? Și cât de mulți au experimentat în propriul tău piele problemele asociate jocului tău excesiv de hobby? Spune-mi sincer, te-ai gândit vreodată la modul în care jocul ți-a schimbat viața? Da, cred că fiecare dintre voi este gata să răspundă cu voce tare. Că te joci în mod moderat, că nimeni nu-ți deranjează hobby-ul, că totul e bine pentru tine, doar pentru alții - e rău. Dar mă interesează ce gândești când citești asta. Vrei să schimbi ceva în trecut sau în prezent? Sau este totul bine cu tine?







Știi, după ce am intrat acasă ieri, pentru prima oară într-o lungă perioadă de timp nu m-am grăbit la computer. Și a luat topirea, femeia iubită, a ieșit din casă, a intrat în mașină și sa dus la lac. În ciuda timpului de raid. În ciuda faptului că sunt în prima echipă și chiar dacă găsesc un înlocuitor, progresul nu va mai fi același. În ciuda faptului că toate meu esență de download rupt WoW, conectați-vă la șaman, și spune în Ventry: „Bună ziua, unde mergem azi?“ Dar eu nu am făcut-o, și sa dus la baie. Într-un loc retras în afara orașului, unde în acel moment nu era suflet. Iar când sa întors, sa uitat la filmul recent descarcat (pe televizor!) Și la o anumită vârstă a căzut în timp să doarmă. Adevărat, el încă mai dormea ​​la locul de muncă 🙂 Și ce ar trebui să fac? Sonsuetudo est altera natura.

Dar, de fapt, nu vreau să conving pe cineva sau să vă fac să vă reconsiderați părerile despre viață. Nu, nu în nici un fel. Toată lumea are dreptul la propria lor părere, la convingerile și hobby-urile lor. A spune că, uneori, infatuarea devine sensul vieții, și eu nu o voi face. Știți cu toții. Dar eu însumi vreau să mă relaxez puțin din Warcraft și să o fac în timp ce continuă să se joace. Și, în același timp, dați câteva sfaturi pentru dvs. și pentru cei care tocmai au descoperit acest joc și încă nu au dat seama cum își pot schimba viața.
  1. Relaxați-vă de al doilea "eu". Orice joc on-line, este în primul rând o societate cu propriile reguli și, bineînțeles, cu propria populație. Redând-ți cunoștințele: plăcut și nu foarte. Dar cea mai importantă este reputația, pentru care trebuie să urmăriți și să nu permiteți eșecuri și pierderi aspre. Curând personajul tău devine o continuare a "ta" -ului tău. Încercați să creați unul nou. Mai bine pe un alt server. Relaxați-vă de al doilea "eu".
  2. Lăsați brazilia pentru o vreme. Mai devreme sau mai târziu găsiți o breaslă. Această comunitate îngustă cu rotația ei, reguli mai stricte și o anumită perioadă de timp (raid-time). De obicei breslele urmăresc un scop, luptă pentru progres și uneori concurează între ele. Lasă-l pentru o vreme. Crede-mă, nimeni nu se va pierde fără tine, și dacă ești cu adevărat indispensabil, te vor lua înapoi cu bucurie. Deși puteți face fără / gquit. Același personaj sau nu jucați pentru un timp.
  3. Fa ceva diametral opus. Dacă sunteți avid PVE-Sher, atunci faceți ceva radical nou. De exemplu, deschideți un PVP. Petreceți ceva timp pe BG sau Arena. Lurk în spatele tufișuri în Stranglethorn Vale, așteptați pentru Noob 38 și ucide-l cu plăcere. În general, faceți ceva diametral opus pentru o perioadă destul de lungă.
  4. Încercați-vă în comerț. Având în vedere economia în Warcraft, nu veți putea să vă ocupați mai târziu de economia mondială, iar cunoștințele dobândite acolo pot fi folosite în viața reală. Faceți-o profesional, încercați să faceți o avere, să explorați piața, să faceți profit. Puneți-vă un bar, de exemplu, la 100.000 de aur, fără a părăsi licitația și a ajunge la ea.
  5. Spuneți Nu! Aruncați referința de timp. Aflați să părăsiți jocul atunci când este convenabil sau necesar pentru dvs., nu pentru frații dvs. în brațe. Nu lăsați jocul să vă controleze și să găsiți întotdeauna o modalitate de a face acest lucru cu demnitate. Spuneți "Nu" chiar acum!
  6. Finalizați afacerea. Faceți toate lucrurile pe care le puteți lăsa mai târziu înainte de a vă așezați să jucați. Apoi poate fi prea târziu, chiar dacă tocmai veniți să faceți o zi de zi. Amintiți-vă că timpul în care curge mult mai încet decât timpul din afara ferestrei. Nu este necesar să se acumuleze afaceri neterminate și, prin urmare, să se creeze probleme pentru sine.
  7. Dedicați jocului cu adevărat timp liber. Când nu trebuie să mergi nicăieri. Când nu aveți și nu aveți planuri specifice. Și dacă vă irită și membrii gospodăriei, încercați să jucați în absența lor. Și dacă acest lucru nu este posibil, atunci sunteți de acord să o faceți atunci când puteți face fără dvs. De exemplu, în momentul difuzării seriilor TV preferate.
  8. Planificați-o. Planificați ceea ce doriți să faceți în joc. Să fie uciderea a 6 șefi din 12 în cetate sau 100 de kilograme de minereu de titan sau de 2 ori pe zi pentru fiecare dintre cele zece zeci. Principalul lucru, pune-ți limita de realizări și părăsi jocul după ce sunt terminate.
  9. Nu pierde timpul. Nu pierdeți timpul în zadar. De exemplu, în timp ce așteaptă să adune toate cele 25 de raid breasla ta poate face ceva util sau chiar inutil, sau pur si simplu stau pe canapea și, de asemenea, cu altcineva 😉 Lăsați pe un canal separat în ventrile, inclusiv coloana și vă rugăm să apelați când toată lumea este gata. Între timp, faceți altceva.
  10. Încercați să înțelegeți nevoile celorlalți. Și cel mai important, amintiți-vă, acesta este hobby-ul dvs., aveți tot dreptul să fiți angajat în el, și nu altceva. Dar ceea ce vă pare absolut natural poate uneori să îi irită pe alții. Încercați să înțelegeți nevoile lor și să vă prefaceți că le-ați răsfățat. Apoi, mai târziu, va fi mult mai ușor pentru tine să mergeți cap-la-cap cu jocul.






Și, în general, nu uitați că în plus față de calculator există multe alte modalități de petrecere a timpului liber. Și nu este doar o canapea cu un TV prost. Sau citiți benzi desenate de Warcraft. De fapt, o mulțime de hobby-uri, doar unii dintre voi nu văd nimic, în afară de bere, cu prietenii, fotbalul sau jocurile pe calculator. Încercați să mergeți la cinema. Chiar dacă nu aveți pe nimeni cu cine, este mai bine să găsiți pe cineva. Sau du-te la disco. Sau doar umblați prin pădure, respirați aerul proaspăt, lăsați-vă să vă relaxați ochii de la ecranul LCD "sigur" plat. În lume există o sută de hobby-uri și nu am făcut cea mai proastă alegere, dedicându-ne o parte din noi înșine MMORPG-ului. Dar nu vă concentrați doar pe realizările virtuale, acestea sunt de la tine, în orice caz, nu va scăpa!







Trimiteți-le prietenilor: