10 întrebări către Erin Hunter - Pisici-războinici semn de stele

În următorul interviu, Victoria Holmes discută procesul creativ pentru a crea și dezvolta o serie de Cat-Warriors și o nouă serie numită Wanderers.

Întrebare: Îți plac excursii (se referă la călătoriile sale regulate în America de Nord pentru o întâlnire cu cititorii). În ce oraș doriți să vizitați în mod special? Raspuns: Imi plac tururile! Aceasta este o șansă de a se întâlni cu cititorii în persoană și de a auzi de la ei ce povești le place și nu foarte mult, ceea ce este de asemenea binevenit. Nu am suficient timp să inspectez fiecare oraș pe care-l vizitez. Dar Seattle este de neuitat, cu iazurile sale frumoase și verdeață plină de viață. Cel mai important lucru sunt oamenii pe care îi întâlnesc, fac ca fiecare loc să fie de neuitat pentru mine. Nu am fost acolo acolo unde aș simți că nu sunt binevenit.






Întrebare: Când scrieți cărți, se întâmplă să pierdeți firul narațiunii? Și tu confuzi cine a făcut ce și cine din trib? Răspuns: Oh ... da! Cititorii mei sunt martori la acest lucru. Și nu vor să nu-mi arate greșelile! Am mai multe dosare în care liste de nume, culoarea ochilor, relații, copii și evenimente trecute. Dar ei se pot confunda brusc în modul cel mai de neînțeles, apoi greșelile se strecoară! Vă asigur că încercarea meu cel mai bun ca pot, pentru a controla totul, pentru a evita erorile, și sincer recunoscător pentru cititorii care-mi spune dacă greșesc, pentru că atunci eu pot repara.

Întrebare: Care trib este favoritul tău și de ce? Răspuns: Îmi place scrisul din punctul de vedere al tribului ThunderClan. Dar aș vrea să fiu o pisică a Tribului Wind, pentru că am visat mereu că sunt netedă și că alerg repede. În plus, au încă vederi uimitoare frumoase care se deschid din deal.

Întrebare: Aveți un favorit printre pisici? Dacă da, atunci cine. Răspuns: Pisica, pe care am admirat-o cel mai mult, este Pepelitsa. Are o incredibilă forță de caracter, respect de sine și un simț uimitor de umor. Deși nu a reușit să devină un războinic. Sunt cel mai interesat să scriu caractere precum Blackberries și Vorobeshek ... Sunt întotdeauna în grosul lucrurilor și este imposibil să înțelegi (chiar și pentru mine) dacă sunt bune sau rele.






Întrebare: De ce ați ales urșii ca eroi pentru următoarea serie, Wanderers? Îți plac urșii mai mult decât pisicile? Răspuns: Am vrut să scriu o serie de cărți despre un animal complet diferit, nu ca despre pisici. Ursii sunt complet sălbatici, singuratici prin natură, rătăcind prin teritorii vaste. Ei nu sunt legați de comunități apropiate și ierarhice. Nu aș spune că îi iubesc mai mult decât pisicile, dar am un respect deosebit pentru puterea și sălbăticia pe care le veți întâlni în povestirile despre ele. Îmi iubesc toate animalele în mod egal, cu excepția câinilor, a cailor și a videlor, care sunt cele mai frumoase animale de pe pământ.

Întrebare: Aveți un loc preferat în care vă scrieți cărțile? Răspuns: Mărturisesc că sfârșesc adesea ziua, călcată pe canapea cu un laptop în poală, lângă câinele meu și MTV în fundal. Dar acesta nu este cel mai de succes exemplu pentru o postură corectă sau o concentrare!

Întrebare: Ce cărți pentru copii te-au influențat cel mai mult? De ce ai crescut? Răspuns: Am citit foarte mult, pentru că era dificil pentru un copil să aleagă o singură carte. Am citit o mulțime de Enid Blyton, un scriitor britanic de succes, care acum este considerat un pic de modă veche. Dar ea a descris fantasmele aventuri care i-au abundat cărțile. A reușit să facă față unui număr imens de personaje, fără să le confunde. Secretul acestui lucru aș vrea să știu! Recent, am - un fan înfocat al Jacqueline Wilson, un alt scriitor prolific care scrie cartea frumusete uimitoare despre copiii în viața de zi cu zi, de multe ori trăiesc în condiții dificile, dar rămâne optimist și fermecător.

Întrebare: Care este istoria creării Pisicilor Warrior? Răspuns: Editorul meu ma abordat cu o cerere de a scrie o carte despre pisici. Și numai prima poveste era gata. Despre un pisic pe nume Ryzhik, care a devenit un războinic în pădure, care a început după un gard în curte. Dar am realizat că puteți include aici mai multe locuri și personaje. Era ca un bulgăre de zăpadă. Și am început să introduc "teme umane", ceea ce însemna mult pentru mine. Cum ar fi - pentru a fi nou în echipa altcuiva, mă simt ca un străin. Încercările de a decide ce este bine și rău, ce să facă dacă legea spune un lucru și inima este diferită. Cred ca majoritatea cititorilor sunt familiarizati cu aceasta, toata lumea a experimentat un moment similar in viata. Și acum se pare că nu voi alerga niciodată! Și astfel, această serie a fost destinată să fie întruchipată în mai multe cărți decât părea la început!

Realizat de uCoz







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: