03 01 000 Ce este poezia (igor karpov 64)

03 01 000
Ce este poezia?
"Proza este o vorbă în cea mai bună ordine, iar poezia este cel mai bun cuvânt în cea mai bună ordine".
Și ce? O altă comparație, și nu în favoarea prozei. Poezia, ca întotdeauna, este pe partea de sus. Dar, din anumite motive, proza ​​este citită mai des. Și cu mare plăcere. E ciudat, nu?






Puteți specula o grămadă de fraze despre relația dintre poezie și proză. "Poezia bună este mai bună decât proza ​​bună, iar poezia rea ​​este mai rău decât rău". Și media? A

Nu există poeme de mijloc. Cine a spus asta? Am spus asta. Dacă versurile sunt "medii" înseamnă rău.

Dar asta nu explică ce este poezia.
Poezia este sufletul, înghețat în cuvinte? Dar de ce "înghețat"? Sufletul este în permanență în mișcare, iar acest lucru este reflectat în versete. În poezie bună.

Poezia este un suflet într-o rochie de cuvinte

Sufletul cuvântului? Fraze frumoase, dar toate le lipsește ceva. Cu toate acestea, toate au două componente: sufletul și cuvântul. Pot poezia fără cuvinte? Nu, nu va exista poezie fără poezie. Pot poezia fără suflet? Pot fi poeme, dar poezia este puțin probabilă.

Sufletul și cuvântul, cooperarea lor - aceasta este baza poeziei. Și apoi puteți dezvolta subiectul, puteți veni cu definiții, comparați cu proza ​​și discutați despre o ceașcă de ceai.

03 01 001
Cum a făcut poezia. Versiunea.
Primele poeme au apărut în peșteri. Strămoșii noștri păroși sălbați au vorbit în monosilă și în mod concret. Un număr limitat de cuvinte au dat o mulțime de rime. Versetele au fost rostite de toți cei care chiar puteau pronunța un discurs mai mult sau mai puțin coerent. Dar a fost poezie? Nu, nu este. Era un simplu transfer de informații, deși în rimă. Rep.

Poezia începe să iasă numai odată cu apariția religiei, atunci când omenirea a avut loc pentru a comunica cu zeii sau Dumnezeu. Aceasta este, odată cu apariția idealului și a dezvoltării gândirii abstracte.

Și pentru asta trebuie să existe timp liber. Indivizii cărora li se dă posibilitatea să aibă mai puțină grijă de supraviețuirea lor și dependenți de triburi sunt necesari. Acest lucru a făcut posibil să lucrați mai puțin, ci să gândiți și să vă simțiți mai mult.

În societatea primitivă sentimentele dominante erau frică, furie și plictisitoare, hrăniți indiferența. S-au așezat și s-au temut de mult timp, au devenit brutali de foame, au umplut mamutul, sărbătoarea stomacului, până când au rănit ultimul os și s-au așezat și s-au temut de mult timp. Instinctul de auto-conservare este sufocant.
Invidia tribului vecin - ei au un mamut, dar noi nu. Ei au atacat, l-au luat pe mamut, i s-au îmbătat din nou la moarte. Romance. Vă puteți teme mai mult. Frica de a muri pe vânătoare se luptă cu teama de a muri de foame. Nu este timp să gândiți și nu este nimic de discutat. Sentimentele sunt primitive, în embrion.
Câteva vânători nereușite. Mammoth sa dovedit a fi mai complicat sau mai rapid decât era de așteptat de la el. Situația este criză. Dar aici este cineva cel mai foame sau cel mai superstițios. Sau poate că pur și simplu nu are o soție care să săpare toate rădăcinile și să prindă broaște. Nu contează. Și acum, plin de viclenie, îi spune colegilor săi că este necesar să-i mulțumească pe dumnezeul mamutului și totul va fi așa cum ar trebui să fie. Mammoth sare pe suliță. Ei bine, el nu a făcut-o el însuși, dar ei l-au mulțumit pe cel care a făcut ce, iar vânătoarea a avut succes. Eroul nostru devine o coaptă mamut întreg, urcă pe piedestal și înțelege ce-i place acolo. Pe piedestal, adică. Și scoateți-l de la piedestal, oh, așa cum nu doriți. El începe să inventeze povești convingătoare despre succese și eșecuri și își dă dreptul să vorbească cu zeii în numele colegilor săi. Comunicarea cu zeii consumă mult timp, iar vânătoarea pentru trib nu mai este suficientă. Compatrioții îl hrănesc, îl beau, îl spălau și îl călcau și îl îngrijeau în orice mod posibil. Dar, pe de altă parte, el însuși distrează tribul cu discursuri de foc și dansuri ritualice la tobă. El își face pâinea.

Pentru a-și da crezare discursurilor și nu se plictisește repede, trebuie să scrie noi cuvinte, fraze și metafore. Există un verset ritmic, însoțit de tobe și altele asemenea unui xilofon din oasele unui mamut. Influența cuvântului ritmic este mai mare decât cea a celui obișnuit, iar aici este și anturajul pieilor pictate, îmbrățișarea și săriturile. Impresionant. Și lângă ea - fetele sunt în extaz, care inspiră în continuare. Noi concepte, noi senzații, cuvinte noi. «Pâine și circuri». Există o dezvoltare a limbajului și nașterea poeziei.
Așa că sa născut poezia, sa născut și, în sfârșit, sa născut. Nu este zadarnic ca poezia să fie numită "limba zeilor". Pentru că a apărut în procesul de comunicare cu zeii.
Poate că de aici expresia "poezie înaltă" a dispărut. Asta ma făcut mereu inconfortabil și cam încurcat. "Poezia înaltă este concentrația lumii". Și scăzut? Descentralizarea lumii? Și cea mai mică este, prin urmare, cântarea haosului. "Suedezul, tunica rusească, tăieturi, tăițe ..." Prostii toate astea.

Nu există poezie "înaltă" și "scăzută". Există "poezie" și este "nu poezie", deși în versuri. Și pentru a le delimita este foarte dificil. Toată lumea se simte în felul lor. Verificând cu sufletul tău.

Este posibil să se dea o sută de argumente "pentru" și cât de multe "împotriva", fie că "poezia" este o anumită poezie. Dar toate aceste sute de argumente nu depășesc o opinie subiectivă simplă: "ca - nu-mi place", deranjează sufletul sau nu.







Acesta este cel mai înalt criteriu pentru evaluarea contemporanilor.
Cu descendenții altui. Din punct de vedere al copiilor, poezie - este că, acoperit cu slavă, sau acele versete care au influențat dezvoltarea în continuare a poeziei și restul culturii. Mai des, aceste "fie" coincid, uneori diferă ... Este necesar să se ia în considerare faptul că.

Pentru poeziile strămoșilor, societatea trăiește cu multă indulgență, față de cele moderne. Farmecul orbei de timp, romantismul antichităților ... Ce este ușor de iertat poetului antichității, contemporanul va fi pus la vina, va fi sculptat și chemat la comandă.

Opiniile contemporanilor și descendenților rareori coincid. Exemple de masă. Eclipsand Pușkin a strălucit benedictină, în mijlocul o mulțime de poeți din „Epoca de Argint“, numit cel mai bun motiv Sologub ... Ei bine, în cazul în care sunt ei acum, acești maeștri de regi Doom pentru o zi? Pa-pa.

Obiectivele de feedback despre poezie pot fi date nu de către critici și nu de cititori, ci de poeți înșiși. Este de dorit, contemporani. Ei pot da, dar din anumite motive nu o fac. Probabil sunt timizi. Acest lucru este împiedicat de un sentiment de rivalitate, apoi de invidie. Acest sprijin corporativ, apoi alte probleme. În mod surprinzător, în amintirea poetului despre versetele altor persoane, se poate găsi orice, dar obiectivitate. În plus, ei înșiși, poeți, sunt încrezători în obiectivitatea lor față de întregul 99,8%. Și convingeți în colegii ăștia. Și colegii de trib usor cedează credințelor.

(Fiica mea a făcut o remarcă: eu, spune el, înțeleg că "îmi place", dar de ce este "înfricoșător"?)

03 01 004
Și considerați obiectivul dvs. de opinie? Da, sigur. Cel mai obiectiv obiectiv al tuturor celor subiective. Dar opinia mea este obiectivă numai pentru mine. Și dacă vorbesc despre ceva impudent și categoric, este doar pentru mine. Toată lumea are opinia sa obiectivă și nu mă referă la mine.

Mai ales că opinia mea foarte obiectivă se poate schimba în timp. Au existat precedente.

Toată lumea are propria sa opinie, obiectivul. Și alții o vor numi "subiective".

03 01 006
- Ce este poezia în înțelegerea ta?
- În înțelegerea mea, poezia este totul.

Oricum, chiar și cele mai eminente poezii, poate fi doar un set rhymed de cuvinte. Dar chiar și în versurile cel mai "gri" puteți găsi ceea ce se numește poezie.

Poezia este o modalitate de existență a sufletului, o oportunitate de a împărtăși o altă bucurie sau de durere sau pur și simplu de a ridica pe lună.

Acest lucru este de înțeles. Dar de ce cuvântul? De ce nu muzica, nu pictura, ci un cuvânt? Da, nimic. Poezia, muzica, pictura sunt toate fenomenele aceleiași ordini. Toate acestea sunt creativitate.

Un poet și un poet sunt la fel ca un artist și un pictor, un compozitor și un compozitor de muzică pop. Când artistul desenează un "pătrat negru supermatic", atunci înțelegem că sufletul său este același - negru și pătrat. Când pictorul desenează același pătrat, este clar că sufletul nu are nimic de-a face cu el. Și vom spune că este pictat foarte bine: exact, calitativ și fără vărsări. Bine, să spunem.

Societatea are nevoie de pictori și pictori, iar eu nu fac apel la disprețuirea pictorului doar pentru că nu este artist. În plus, uneori, pictorul este mai necesar pentru artist. Și că binele pictor este mai bun decât artistul rău și nu este necesar să vorbești. Dar vorbim despre nivelul de creativitate. Artistului potențial creativ, imaginație și inspirație pentru alții ar trebui să fie un ordin de mărime mai mare decât cea a unui pictor, un poet - este mai mare decât cel stihoplota. Și, prin urmare, orice poet se transformă într-un verset în anumite perioade ale vieții, atunci când "nu funcționează".
Și poți pedepsi poetul citește poeziile acestei perioade nepotrivite :)

Dar poezia se poate ridica la nivelul poetului. "Timpul stelelor". Sau mergeți la categoria poeților pentru totdeauna. Totul este relativ.

Și mai mult, despre diferitele arte de acolo. Personal, am pus poezie peste toate celelalte arte "pure". Din simplul motiv că.

Cuvântul nu este doar o modalitate de a face schimb de informații, ci și cel mai puternic stimul, un mijloc de a afecta sufletul uman. Și mai complicat, mai interesant și mai misterios decât sufletul uman pe acest pământ, până acum nimic nu a fost inventat.

Minunea de fiecare zi este un miracol?

Totul ar fi bine dacă, în același timp, televizorul nu privea munca și renumele multor poeți, artiști și compozitori. Și mai întâi de toate, el a dezmințit poeții. Imaginea poate fi atârnată pe perete, indiferent de televizor, și se bucură de exclusivitate. Desigur, dacă alegeți între cumpărarea unei imagini și cumpărarea unui televizor, atunci toată lumea va alege mai întâi un televizor. Dar când caseta este deja acolo, de ce să nu răsfățați cei trei eroi din pădurea de pin. Problema de prestigiu pe o ordine individuală.
Pierderea muzicii este mai palpabilă. Standul shalala pe cutie nu este muzică. Acesta este sha-la-la. Indiferent ce, muzica serioasa necesita o dispozitie speciala si o camera speciala. Și, deși televiziunea încearcă, de asemenea, să popularizeze "clasicul", rezultatul este non-Vazhdetsk. Nu nivelul participării ascultătorului.
Teatru. Pierderile sunt minime. Nu exista miros de aripi - picioarele actritei au rămas. Actorii teatrali se recalifică în vedetele cinematografice și toată lumea este fericită. Și talente și fanii.

Poezia nu este concepută pentru masă, ci pentru percepția individuală. Poetul vorbește cititorului, dar nu și "clientului masiv" în imaginea unui stadion aglomerat sau a unei săli de concerte.

03 01 008
Ei bine, care sunt interesați de poezie? Viața este mai interesantă.

03 01 009
"Televiziunea nu permite oamenilor să gândească și să se simtă". Nu este adevărat. Televizorul în sine nu are nimic de-a face cu asta. Dar.

Un exces de informații primite la un moment dat blochează un comutator în creier. "Off" - și te uiți fără să vezi, ascult fără să auzi, ai rațiune fără să te gândești. Și din toate sentimentele - supărare și oboseală.

Suprasolicitările emoționale măresc pragul de sensibilitate și sunt necesare stimuli mai puternici pentru a trezi sufletul.

Există un blocaj la nivelul sufletului, insensibilitate.
Orice informație, inclusiv organismul, și nu organismul, ar trebui să fie dozată. Încercările persistente de a digera toate informațiile primite pot conduce o persoană nebună. Este bine că sistemele de protecție sunt incluse, iar oamenii uită complet tot ce este inutil.

Toate nemultumirile poeților teleyaschika similare cu strigătele de amant respins: „Și el are, dar, picioare strâmbe!“ Situația este sincer neplăcută. Dar, adică, este. Și cu asta trebuie să fii împăcat. Și, fie să se plece telebogu sau taci, și să nu deranjeze lamentarile lor altora.

03 01 010
Este posibil să scrieți un poem universal perfect pe care toată lumea ar dori-o, necondiționat? Probabil, este posibil. În primul rând, trebuie să unească emoții antagoniste: dragostea și ura, invidia și milă.

03 01 011
- Dar nu-mi place poezia.
- Și de ce?
- Nu-mi place și asta este.
Așa e. Și de ce, de fapt, ar trebui să-ți placă poezia? Sa spus deja asta

03 01 012
Și mai mult.
Pentru a vă place poezia, scrieți-o singură.

03 01 013
Și, de asemenea. Poeții sunt diferiți, au cititori diferiți, au talent, abilități și popularitate diferite. Și stilul este diferit. Cineva scrie "pentru tine", cineva este de vanzare. Cineva timp de un an are o poezie, iar cealaltă va fi gravată cu o poezie întreagă. Fiecare poet nu este ca celălalt. Dar toți poeții trebuie să adere la un principiu:

Poemele trebuie să fie scrise astfel încât să fie interesant să le recitesc. Dacă da, atunci ți-ai dat seama de talentul tău. Și cât de mult ai avut o problemă separată.


(- Deci, mai târziu, nu ar fi dureros de jenant pentru poemele scrise înainte :)
- Nu sunt de acord. De ce să-mi fie rușine de versurile scrise la zece? Cum m-am simțit, cum am reușit și am scris. Ai scris prost? - înseamnă, nu ar fi putut fi mai bine. Și de ce să-mi fie rușine?


03 01 014
Poezia este realitatea care ne este dată în imaginație.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: