6 Cele mai impresionante canale carstice din lume - micul meu colt confortabil

Cartarele de carst sunt una dintre cele mai incredibile forme de relief. Ele se formează datorită mișcării solului în carstiere, adică solubil în apă, roci. Atunci când apele subterane se dizolvă și curăță straturile de rocă, pământul se scufundă - și apare o pâlnie. Adâncimea unora nu depășește un metru, alții merg subteran cu zeci și sute de metri.

6 Cele mai impresionante canale carstice din lume - micul meu colt confortabil







Lacul roșu este un lac carstice care a umplut o pâlnie adâncă de 530 de metri în sudul Croației. Acesta a fost format din prăbușirea arcului unei peșteri subterane mari. Există o teorie că acest lac este legat de fluxurile subterane cu toate celelalte lacuri și râuri din regiunea sa.

6 Cele mai impresionante canale carstice din lume - micul meu colt confortabil
Adâncimea totală a pâlniei este de aproximativ 530 de metri, iar volumul său este de aproximativ 25-30 de milioane de metri cubi. Astfel, aceasta este una dintre cele mai mari pârai carstice din lume.
6 Cele mai impresionante canale carstice din lume - micul meu colt confortabil

Bimma din Oman este o pâlnie relativ mică, de aproximativ 30 de metri adâncime, dar fundul ei este umplut cu apă limpede. Desigur, imediat a devenit un magnet pentru turiști.

6 Cele mai impresionante canale carstice din lume - micul meu colt confortabil
Adâncimea sondei Bimma este de aproximativ 20 de metri. Sub apă există un tunel de 500 de metri care leagă pâlnia de mare și se amestecă apa proaspătă cu pâlnia de mare.
6 Cele mai impresionante canale carstice din lume - micul meu colt confortabil

Darvaz, numit și "Porțile Iadului" - o pâlnie de 70 de metri în diametru și adânc, situată în Turkmenistan. Geologii sovietici au dat foc la o groapă cu gaz natural în 1971, sperând că ar fi ars în câteva zile. Flacăra nu sa abătut până acum.

6 Cele mai impresionante canale carstice din lume - micul meu colt confortabil






Diametrul craterului este de aproximativ 60 de metri, adâncimea este de aproximativ 20 de metri. Gazul vine de sub pământ, împărțind în sute de lanterne diferite. În unele torțe limbile flacării ajung la 10-15 metri înălțime.
6 Cele mai impresionante canale carstice din lume - micul meu colt confortabil
6 Cele mai impresionante canale carstice din lume - micul meu colt confortabil
Sima Humboldt este o pâlnie în Venezuela de aproximativ 320 de metri adâncime, cu pereți aproape verticali. Numit după omul de știință și călătorul german Alexander von Humboldt. Pădurea devine bogată nu numai în jurul pâlniei, ci și în interiorul ei.
6 Cele mai impresionante canale carstice din lume - micul meu colt confortabil
Eșecul formei aproape circulară cade la o adâncime de 314 metri, iar volumul pâlniei este de 18 milioane de metri cubi. Marginea superioară a băii este de 352 metri lățime, iar fundul ajunge la 502 de metri. Datorită zidurilor verticale, există un ecosistem unic, unic pe fundul pâlniei, cu astfel de specii de plante și animale care nu se găsesc nicăieri pe Pământ.
6 Cele mai impresionante canale carstice din lume - micul meu colt confortabil
Xiaozha Tianken, este Pitul Ceresc, cea mai adâncă pâlnie carstice din lume - 660 de metri în adâncime și 530 latime. Una dintre cele mai populare locuri de turism din China. El este sfătuit să viziteze în anotimpurile ploilor abundente, pentru că apoi de la marginile pâlniei se strecoară niște cascade frumoase.
6 Cele mai impresionante canale carstice din lume - micul meu colt confortabil
Pentru scale: Heavenly Pit și Boeing 747.
6 Cele mai impresionante canale carstice din lume - micul meu colt confortabil

O gaură albastră mare este o pâlnie de carastă subacvatică de formă circulară aproape perfectă, adâncă 120 de metri și diametru de 300 de metri. A fost descoperită de faimosul cercetător Jacques-Yves Cousteau, care a inclus-o pe lista celor mai bune zece locuri pentru scufundări.

6 Cele mai impresionante canale carstice din lume - micul meu colt confortabil
Această formațiune geologică a fost inițial un sistem de peșteri calcaroase formate în ultima perioadă glaciară. Nivelul mării a fost apoi mult mai mic, dar când oceanul sa ridicat și peștera peșterii inundate sa prăbușit, sa format o pâlnie carstice.







Trimiteți-le prietenilor: