5 Puncte pentru a ști despre persoanele cu dtsp

5 Puncte pentru a ști despre persoanele cu dtsp

Iată câteva lucruri pe care vreau să le știți despre mine și despre paralizia cerebrală:

1. Este normal să fii curios

Nu mă deranjează dacă mă întrebați despre paralizia cerebrală (CP), chiar dacă sunteți complet necunoscut. Întrebările care de obicei se adresează: "Ce sa întâmplat cu piciorul tău?" Sau "De ce te duci așa?" Sunt foarte fericit să-mi petrec câteva minute pentru a-mi explica. Puneți întrebări.







Nu vă supărați pe copiii dvs. când se apropie de mine și pun întrebări. Copiii sunt în mod natural curioși. Nu vă supărați și nu sugerați că discuția cu mine este un subiect tabu, așa că creați un sentiment al inaccesibilității mele și, involuntar, poate provoca frică în copilul dumneavoastră. Copiii (și oamenii) se tem adesea de ceea ce nu știu. Când eram mic, mama mergea la școală, mergea la ore să vorbească despre paralizie cerebrală. Voia să explice celorlalți copii că nu era nimic în neregulă cu asta.

Nu ma insulta, fi sincer si voi fi fericit sa vorbesc cu tine.

2. Nu mă deranjează dacă oferiți ajutor, dar nu mă tratează ca și cum aș fi mai puțin decât o persoană







Vor fi momente când voi avea nevoie de ajutor. Este doar un fapt. Poate că am nevoie de mâna cuiva pentru a trece peste un obstacol sau o întindere alunecoasă pe stradă. Sau, probabil, cineva mă va ajuta să port ceva, când urc pe scări, atunci voi avea o mână liberă care să rămână pe balustradă. Nu vă fie frică să vă oferiți ajutor, dacă am nevoie de ea, atunci folosiți-vă cu bucurie oferta. Cu toate acestea, vă rugăm să nu decideți pentru mine ce pot și ce nu, permiteți-mi să decid acest lucru, am dreptul să fac acest lucru și știu capacitățile mele.

Este doar un fapt. Acest lucru trebuie să se întâmple. Asta nu mă deranjează, sunt obișnuit cu asta.

Recent, prietenul meu și cu mine am mers pe jos. Tocmai am început să ne întâlnim și să ne cunoaștem unul pe altul, inclusiv despre conștientizarea paraliziei cerebrale. Am fost nervos la început pentru că nu știam cum va reacționa urmând-mă. El a fost galant, totuși, el ma ajutat până la capăt. Dar am căzut și știu că sa simțit rău din cauza asta. Trebuia să-i explic că căderea e doar o parte din viața mea. Indiferent de faptul că mă ajută, probabil că voi continua să cad.

Cel mai bun lucru pe care îl poți face este să mă ajuți sus și sus.

4. Nu am toate răspunsurile

Chiar dacă trăiesc cu toată viața în CP, învăț încă ceva nou despre diagnosticul meu. Și pe măsură ce îmbătrânesc, voi face toate eforturile pe care le pot, astfel încât totul să rămână la fel de bun ca acum. Dar trăirea cu CPU este cu siguranță un proces de învățare.

5. Am și vise

Am spus acest lucru înainte: "Nu mă limitez la paralizie cerebrală. Cu siguranță vreau să îi influențez pe ceilalți cu CP, dar vreau să mă căsătoresc, să am o familie și să fiu scriitor publicat. N-am mai dat niciodată permisul CPU-ului să mă oprească, iar acum nu o voi lăsa niciodată. "

5 Puncte pentru a ști despre persoanele cu dtsp







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: