4 moduri de a vă face blogul mai eficient

În fiecare săptămână merg la o cafenea, mă așez acolo mai confortabil pe canapea și încep să-mi dezasamblez cutia poștală.

4 moduri de a vă face blogul mai eficient

În acest timp, aproximativ o sută de scrisori către o mulțime de bloguri occidentale despre marketing, afaceri și vânzări se acumulează în cutia mea poștală. Și după un timp, am început să observ unele caracteristici ale blogurilor occidentale, care sunt mult mai puțin frecvente în RuNet.







Aceste caracteristici vă vor ajuta să creșteți numărul de abonați din blog și să creați o relație mai puternică cu cititorii:

1. Pagina principală - pagina de abonare

Ce arata pagina principala a blogului mediu? Este doar o listă cu ultimele articole. Și, deși acest lucru poate fi exact ceea ce vizitatorul așteaptă de pe pagina principală, nu ne ajută să generăm abonați suplimentari.

Unul dintre jetoanele neobișnuite: transformarea paginii principale a blogului în împrumuturi reale pentru colectarea informațiilor de contact.

Iată primul exemplu al paginii principale a unui blog personal:

4 moduri de a vă face blogul mai eficient

Butonul verde din partea de jos este numit "Citiți blogul" și este deja în lista de articole.

Iată un alt exemplu:

4 moduri de a vă face blogul mai eficient

Iată un alt exemplu care nu arată prea bine (deoarece se face prin plugin și nu prin mâini):

4 moduri de a vă face blogul mai eficient

Dacă credeți că acest lucru este tot, și nu există nimic în această pagină - nu este. Dacă faceți clic pe săgeata din partea de jos sau doar derulați în jos pagina, veți vedea cea mai comună listă de articole. Și parcurgerea în sus nu va funcționa, această parte a paginii va dispărea pur și simplu.







2. Lizibilitatea foarte bună a articolelor

Când am început să fac bloguri, eu, ca majoritatea bloggerilor novici, am uitat să-i dau timp. Dar blogurile populare urmează acest lucru foarte atent.

Pe lângă dimensiunea însăși, devine populară folosirea fonturilor care nu sunt acceptate de browserele implicite. Acest lucru vă ajută, de asemenea, să faceți mai multă citire, deoarece nu toate fonturile standard au acest lucru bun.

3. Un apel la acțiune la sfârșitul fiecărui articol

Prin urmare, dacă doriți să primiți numărul maxim de abonați, în plus față de fereastra pop-up cu oferta de abonament, trebuie să adăugați un apel la acțiune la sfârșitul fiecărui articol.

Ar putea să arate astfel:

4 moduri de a vă face blogul mai eficient

Este scris ceva în spiritul "Ți-a plăcut ce citești? Apoi, alăturați-vă și obțineți o carte electronică gratuită ", dar mai frumoasă.

4 moduri de a vă face blogul mai eficient

Dar, cel mai important, la ce vreau să mă concentrez: nu vă fie frică să faceți un bloc cu un apel la acțiune mare.

Personal, întotdeauna am crezut că apelul la acțiune ar trebui întotdeauna compact, de exemplu ca în imaginile de mai sus. Care a fost surpriza mea când am descoperit că chiar și un bloc uriaș pe tot ecranul laptopului meu absolut nu interferează:

4 moduri de a vă face blogul mai eficient

Aproape această pagină este un abonament. Dar strans comprimat.

Dacă aveți mai multe produse sau corespondență, atunci ar trebui să selectați apelurile la acțiune pentru subiectul articolului. De exemplu, dacă aveți 2 produse: dietă și exerciții fizice, atunci puteți oferi un abonament la cursul de formare pentru articolul de antrenament. Și la articolul din rețete - pe o dietă. Acest lucru va ajuta la creșterea conversiei.

Să ne uităm la exemple:

4 moduri de a vă face blogul mai eficient

Un alt exemplu:

4 moduri de a vă face blogul mai eficient

4 moduri de a vă face blogul mai eficient

concluzie

Pentru a personaliza creditarea pe blogul principal, este suficient să afișați o pagină statică în locul unei liste de articole. Acest lucru se poate face accesând "Setări" → "Citire".

Adăugați un apel la acțiune din nou în WordPress pe care îl puteți face accesând "Aspect" → "Widget-uri". Dacă tema dvs. acceptă adăugarea unui widget la sfârșitul articolului, acesta este ceea ce avem nevoie. Adăugăm un widget text prin glisare și scriem apelul în el.

Pentru a schimba dimensiunea fontului și alți parametri ai acestuia, este mai ușor să întrebați o persoană cu cunoștințe la liber profesionist. Personal, am facut-o eu pentru 15 minute, pentru ca am lucrat ca programator inainte :)

Îți place ce citești? Nu ratați următorul articol:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: