19 Tehnician de protecție psihologică împotriva manipulării

19 Tehnician de protecție psihologică împotriva manipulării

Atunci când se utilizează următoarele metode de protecție psihologică împotriva acțiunilor invazive și manipulative, trebuie respectate următoarele condiții:

  • Formule clare de vorbire.
  • Intonații alese corect.
  • Completitudinea răspunsului, care se realizează prin menținerea pauzelor înainte de a răspunde și a încetinirii răspunsului, întoarcerea răspunsului în spațiu.

Luați în considerare următoarele câteva modalități eficiente de a bloca încercările de manipulare nedorite sau inadecvate.







Recepție 1. Tehnica de rafinament infinit. Este folosit atunci când un partener în comunicare solicită emoțional ceva sau într-un fel acuză într-un fel. În acest caz, aflați cât mai mult posibil și mai precis tot ceea ce i se întâmplă, fără a intra în discuții, explicații sau justificări. Partenerul dvs. poate crește presiunea, determinându-vă să rezistați, dar trebuie să perseverați în poziția unei persoane care dorește să afle opinia altui.

Capacitatea de a ridica o întrebare care necesită un răspuns semnificativ și detaliat activează propriile eforturi intelectuale. Pentru a pune o întrebare sau pentru a răspunde la o întrebare pe fond, trebuie să ne gândim, prin urmare, că o parte din taxa energetică este transferată de la fluxul emoțional la cel rațional. În plus, timpul câștigat de partener pentru a se gândi la răspuns este câștigat. Astfel, punând o întrebare clarificatoare, avem timp și energie pentru a nu lăsa sentimentele să ne copleșească.

Recepție 2. Tehnologia consimțământului extern sau Ghidarea de ceață. Această tehnică este deosebit de eficientă împotriva criticilor nedrepte sau a rudeness-ului absolut. O persoană de încredere externă este de acord, deși nu își poate schimba poziția. De exemplu:

"Ce gând neașteptat! Trebuie să mă gândesc. „;
"Mă voi gândi cum să țin cont de acest lucru în munca mea";
"Voi gândi dacă acest lucru are legătură cu mine";
„Poate. "

Mai întâi spuneți-le exact ce le vor spune.
Atunci spune-le ce le vei spune.
Atunci spune-le ce le-ai spus.

Recepție 4. Tehnologia Profesor englez. Partenerul își exprimă corect îndoielile cu privire la faptul că îndeplinirea cerințelor cuiva nu încalcă cu adevărat drepturile sale personale:

"George, ai putea să vorbești puțin mai încet și cu fraze mai scurte, ca să mă pot traduce mai exact?"

- Mă tem că nu. Vedeți, vorbind expresii lungi și lungi face parte din personalitatea mea "

Răspunsuri posibile:

"Acesta este subiectul credințelor mele";

"Dacă fac acest lucru, nu voi mai fi eu";

"Nu este de acord cu ideea mea despre mine".

Recepție 5. Calme și relaxare. Efectiva psiho-protecție necesită o anumită răceală și alienare psihologică. Furia, frica, mânia, surpriza, bucuria trebuie oprite înainte de a se întreprinde acțiuni concrete asupra psiho-protecției. Dacă aceste emoții pe deplin pentru a opri este dificil, este necesar să se complice și să transforme - mânie și ură traduse în sarcasm, frică și surpriză - în vigilență, bucurie -. În ironia, etc. Dacă te enervezi, sau furios - ai pierdut.







Recepție 6. Căutați și conectați factori suplimentari care pot afecta situația. Există mereu potențiale forțe situaționale care lucrează pentru noi - fie timp, oameni, stereotipuri sociale, unele evenimente paralele. Tot ceea ce manipulatorul a exclus dintr-o situație, "ajustarea" la ea însăși poate fi realizată. Cineva a planificat comunicarea acasă? - Transferați-l pe stradă! Încerci să acționezi singur? - Ridicați subiectul în companie! Modificați câmpul de situație astfel încât acesta să devină un străin pentru manipulator și să creeze beneficii suplimentare pentru dvs.

Recepție 7. Pregătire preliminară într-un domeniu străin. Periodic, merită să exersați comportamentul atipic pentru dvs. - pentru a vă rupe rolul obișnuit și imaginea de personalitate. Pe de o parte, acest lucru crește gradul de libertate a comportamentului, pe de altă parte vă face mai puțin previzibil.

Recepția 10. Capacitatea de a schimba relația. Trebuie amintit faptul că orice situație interpersonală este reversibilă: este întotdeauna posibil să pas înapoi de la orice situație interpersonală și spune, controale și manipuleaza (. Fie sef, soț (s), politici, și așa mai departe), „Eu pot continua să trăiască fără dragostea ta, prietenie, locația, relele tratamente, chiar dacă această viață va fi dificil pentru mine -., atâta timp cât nu mai faci A și B nu începe "

Recepție 11. Evitați acțiunile provocate fără grijă. Dacă cineva insistă că ceva a fost făcut "imediat", nu trebuie să fiți de acord cu acest lucru imediat. Mai întâi, faceți timp să vă gândiți la situație și să obțineți mai multe informații. Este, de asemenea, necesar să insistăm pe explicații inteligibile. Explicațiile slabe sunt semne de înșelăciune sau lipsă de cunoștințe de la un interlocutor presupus informat.

Recepție 12. Percepția critică a cerințelor situației. Abordarea critică a oricărei cerințe situaționale, oricât de banale ar părea: relațiile și regulile de rol ar trebui să fie întotdeauna înțelese, dar nu întotdeauna acceptate. Ritualuri de grup, slogane, îndatoriri și obligații - toate acestea pentru un motiv oarecare cineva are nevoie. Cerințele care decurg din situație sunt departe de a fi întotdeauna obligatorii.

Recepția 14. Nu există o "plăcere" instantanee. Nu există nici un fel de iubire, încredere sau prietenie bruscă și necondiționată din partea străinilor. Prietenia și încrederea continuă să evolueze de-a lungul timpului și, de obicei, includ schimbul, copingul și complicitatea - p. lucrări preliminare pe ambele părți. Prin urmare, prietenia "bruscă iubire" și "brusc apărută" este probabil contextul situațional pe care manipulatorul îl creează pentru un impact mai reușit pentru dvs.


Primirea 15. Separarea de la toată lumea. Este necesar să se evite "situațiile totale" atunci când oamenii se întorc și îndreaptă spre "toată lumea", nu către dvs. personal. În astfel de situații, foarte puține controale și libertăți personale, așa că imediat este necesar să se stabilească limitele autonomiei lor și, în caz contrar, să se pregătească modalități psihologice și fizice de retragere.

Primirea 16. Greselile tale sunt problema ta. Se străduiesc să recunoască imediat simptomele "sentimentelor de vinovăție" provocate de cineva și să nu acționeze niciodată pe baza vinovăției. Erori sunt inevitabile, dar acestea sunt greșelile tale. Prin urmare, nu trebuie să vă grăbiți să corectați erorile în modul în care nu vă planificați.

Recepția 17. În fiecare situație există ceva nou. Fii atent la ceea ce faci într-o "situație tipică". Nu poți lăsa obiceiul și actuala procedură standard pentru a face să vă acționeze fără gândire - pentru că fiecare „situație tipică“ succesivă este întotdeauna ușor diferit, iar acțiunile șabloanelor puteți folosi întotdeauna datorită previzibilitatea lor ridicate.

Primiți 18. Nu vă asociați cu comportamentul trecut. Când cineva menționează "fiabilitatea" dvs. - este întotdeauna util să fiți în alertă. La urma urmei, nu este absolut necesar să se mențină o corespondență între acțiunile dvs. în momente diferite - și tu și situația se pot schimba. Prin urmare, statutul de "fiabil" este întotdeauna oarecum fals, deoarece prevede anumite acțiuni și reacții care nu depind de situație, ci de starea de "fiabilitate". Este mult mai preferabil stadiul "adecvării situației".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: