10 sfaturi de la o femeie divorțată pentru cei care doresc să salveze o căsătorie


10 sfaturi de la o femeie divorțată pentru cei care doresc să salveze o căsătorie

O femeie ortodoxă care a supraviețuit două divorțe în viața ei, avertizează împotriva greșelilor și dă sfaturi fetelor care doresc să creeze și să păstreze o familie puternică.

Noi oferim cititorilor noștri această experiență unică, cu atât mai valoros că a fost plătit cel mai mare preț - timp, suferința și vatra familiei stins (și cititorii ar fi util să știe ce au sacrificat de dragul femeii în familie):







Dar articolul despre care vorbesc nu are privirea unei femei. Și după ce am citit-o, am decis să scriu ce am învățat în ultimii 10 ani. Acum sunt într-o a treia căsătorie și oamenii tind să fie jenat să învețe despre acest lucru și ca și cum ei se așteaptă să-mi fie rușine și de acest lucru. Ambele divorțuri au fost una dintre cele mai dificile perioade din viața mea, dar ceea ce îmi este rușine să recunosc este că nu am învățat nimic în această perioadă.

Pentru actualul meu soț, aceasta nu este, de asemenea, prima căsătorie, așa că acum suntem cel puțin în ceea ce privește cum să ne comportăm cu partenerul dvs. și ce mai bine să nu facem. Nu mă înțelegeți gresit, căsnicia mea nu este perfectă, dar sunt greșeli din trecut care mă ajută astăzi să decid cum să se comporte cu soțul meu. Am învățat multe și acum am ceva.

Deci, îți ofer versiunea ta de sfaturi pentru a crea o uniune fericită - de la o femeie care are o experiență sumbră de divorț în spatele ei.

Respectă-ți soțul

Observați, nu spun: "Respectați-vă soțul când îl merită". Un om are nevoie cel mai mult de respect, iar respectul soției sale este cel mai dorit. Aceasta este o capcană pe care o întâlnim cu toții: respectul trebuie câștigat. Da, dorim ca soții noștri să se comporte astfel încât atitudinea noastră să fie meritată, dar adevărul este că soțul dvs. este o persoană obișnuită. Și va greși. Dar aceasta este persoana pe care ați ales să o faceți viața împreună, el sa angajat să conducă întreaga familie cu el - și deja pentru aceasta este demn de respect.

Utilizați acest sfat și veți vedea: respectul, în ciuda oricărui lucru, vă va impulsiona soțul / soția să merite o astfel de atitudine în fiecare zi.

Acest lucru nu înseamnă că trebuie să pretinzi că a luat decizia corectă atunci când nu este. Astfel de lucruri pot și ar trebui discutate, dar o puteți face cu respect. Va schimba totul pentru soțul tău.

Aveți grijă de inima voastră

Iarba nu este mai verde cu un vecin. Nu credeți că minciuna că soțul dvs. este mai subțire, câștigă mai mult, are o mașină sau un apartament mai scump, vă va face o femeie mai fericită. Lumea din jurul nostru este foarte diversă, iar cei din jurul nostru ne vor aminti întotdeauna că nu suntem proprietarii celor mai bune, dar asta nu este adevărat. Trăiește viața care ți se dă și fii recunoscător pentru asta.







Mi-am dat seama că avem toate dificultăți și se întâmplă că vreau să devin proprietarul unei case mai spațioase, dar metrul pătrat suplimentar nu aduce satisfacție - aduce relații cu oamenii. Aveți grijă de inima voastră de la toți cei care vor încerca să vă convingă că dumneavoastră sau soțul / soția nu sunteți suficient de buni. Există întotdeauna ceva mai mult, mai rapid, mai înalt, mai puternic - dar chiar dacă o vei obține, nu vei fi fericit până nu vei învăța să fii mulțumit de ceea ce ai acum.

Dumnezeu, soț, copii - în această ordine

Când ajungem în avion, însoțitorii de zbor ne explică regulile de siguranță înainte de decolare. Și când vă spun cum să utilizați masca de oxigen, ei vă reamintesc că mai întâi trebuie să-l puneți pe tine și apoi pe copil. Este chiar pentru că ei cred că suntem mai importanți decât copiii?

Bineînțeles că nu. Dar nu vă puteți ajuta copilul dacă nu respirați. Această regulă funcționează și în familie și în părinți. Nu veți putea să vă ridicați copilul corect dacă căsătoria dvs. se prăbușește. Am încercat să fac asta - nu funcționează. De asemenea, în mod inevitabil, va veni ziua când copiii vor crește și își vor părăsi casa pentru a-și trăi viața și a-și îndeplini visele. Dacă nu ați investit într-o relație cu soțul / soția, ambii vor rămâne într-un cuib pustiu și cu o inimă goală.

Nimeni nu este perfect. Cu toții ne-am înșelat. Dacă iertător devine un obicei - de a ierta totul, de la erori majore și finisare punctele caracteristice de zi cu zi (în fiecare zi am iert pe soțul ei că el aruncă prosopul ud pe raft baie, mai degrabă decât să-l atârnă pe un cârlig) - furia ta nu va crească.

Vorbeste mai mult

Aveam obiceiul să nu vorbesc despre cum mă simt. Am jucat jocul standard "Trebuie să știți de ce sunt supărat" și nu a fost corect. Bărbații nu sunt la fel de sensibili ca femeile și nu știu întotdeauna că se comportă indiferent. Învăț încă și uneori soțul meu trebuie să "scoată" din mine adevărul, dar încerc să-mi amintesc că trebuie să vorbesc despre cum simt.

Planificați datele regulate

Probabil ați auzit deja despre asta, dar este foarte important. Nu te mai opri niciodată cu soțul. Chiar dacă nu vă puteți permite cina într-un restaurant și mergeți la filme (rareori o facem), trebuie să vă petreceți timp singuri cu ceilalți în mod regulat. Nu vorbiți despre bugetul familiei, programul și copiii. Eu și Franky adesea visăm împreună despre viitorul nostru sau ne planificăm vacanța de vis. Așadar, legătura noastră emoțională este menținută și învățăm ceva nou unul față de celălalt, deși împreună timp de patru ani.

Nu spuneți niciodată un cuvânt cu litera "P"

Și dacă o veți pronunța, pronunțați-o în serios. Pur și simplu pune, amenințarea cu divorțul este necinstit. Am făcut atât de multe ori în căsnicia mea anterioară. Nu sunt mândru de asta, dar am învățat să nu fac din nou această greșeală. Da, am fost ofensat și am încercat mai mult să jignesc în schimb, dar niciodată nu m-am ajutat să mă simt mai bine.

Aflați limba lui de dragoste

Fiecare dintre noi are o limbă de iubire. Modul în care îl percepeți este adesea diferit de modul în care se întâmplă soțului dvs. Are nevoie să-l înveți și să-l sprijini sau preferă daruri materiale? Indiferent de limbajul său de dragoste, învățați-l și folosiți-l.

Niciodată nu vorbești rău despre el

Nu mi-a fost ușor să dau această lecție. Chiar dacă căsătoria dvs. trece acum prin dificultăți și aveți nevoie de sfaturi, este mai bine să contactați un psiholog. Un psiholog de familie este o modalitate foarte bună de a rezolva o problemă. Și amintiți-vă că membrii familiei și prietenilor dvs. nu pot fi obiectivi și nu vă pot da întotdeauna sfaturi înțelepte. Ei știu doar despre o parte a conflictului și sunt adesea dispuși negativ față de un alt membru al familiei. Apelul la astfel de persoane este puțin probabil să vă ajute. Protejați-vă soțul de cei care vă sunt aproape și căutați ajutorul de la cei care pot lua o poziție neutră. Știri importante, doamnelor, - mama ta nu poate fi obiectivă!

Alegeți-vă să iubiți

În căsătorie, se întâmplă ca într-o zi să te poți trezi și să simți că nu te mai iubești. Cu toate acestea, alegeți să iubiți. Există o perioadă în care soțul tău nu te mai atrage. Alegeți-vă să iubiți. Amintiți-vă? "În boală și în sănătate, în durere și în bucurie". Jurămintele nu spun "dacă se întâmplă probleme". Se spune "în întristare și în bucurie". Asta înseamnă că vremurile grele trebuie să vină. Problemele din viață sunt inevitabile, se întâmplă tuturor. Prin urmare, alegeți să-l iubiți - el este demn de ea. "

Articolul lui Karen Lodato a fost tradus de Ekaterina Surkova special pentru Matroni.Ru.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: