10 pași pentru a evalua atractivitatea magazinului pentru clienți

Articole în total 3072

Noi subiecte de forum

Total 2451

Intrări noi în blog

Noi locuri de muncă

Total 2753

Evenimente viitoare

  • Training online "Strategia și tactica vânzărilor mari" de la 3900rub.
  • Practica mentologilor din St. Petersburg Prima vizită - gratuită.
  • Comunicare eficientă de afaceri 25700 freca.
  • Organizarea activităților de achiziții publice 27700 fre.
  • Cum îți împiedică capul afacerea? Cost: 1000 de ruble. Când vă înregistrați pentru un cod promoțional, este acordat un privilegiu. Puteți obține un cod promoțional: la oricare dintre evenimentele noastre, contactați organizatorul.

toate







Cel mai apropiat Webinar

Cum să vinzi fără vânzare, uitându-te la tranzacție prin ochii clienților

toate

Urmați-ne

Etichete personalizate

10 pași pentru a evalua atractivitatea magazinului pentru clienți

În criza curții - vânzările sunt în scădere, concurența se exacerbează, cele mai puternice supraviețuiesc. Magazinele găsesc din ce în ce mai greu să lupte pentru client, deoarece nu numai unul trebuie să lupte, ci și cu magazine online. În această situație, ar fi mai corect să evaluați în mod obiectiv compania dvs., să vă întăriți punctele forte și să neteziți pe cei slabi. Dar pentru asta trebuie să vă despărțiți de rutina zilnică și să vă uitați la afacerea dvs. Pentru ca evaluarea să fie cât mai completă și mai obiectivă, trebuie să te uiți la munca magazinului prin ochii clientului. Numai atunci puteți înțelege dacă vizitatorii fac achiziții confortabile de la tine, sau are un efect negativ de factori care nu sunt observate de către personalul și managerii de look „zamylenny“.







Treaba mea ca consultant în promovarea vânzărilor începe întotdeauna cu o evaluare a situației actuale. Pentru mine, am creat o listă de verificare, prin care puteți obține o evaluare aproximativă, independentă și mai mult sau mai puțin obiectivă a activității. Lista mea de verificare este compusă din 10 pași simpli:

  1. Depozitați aspectul
  2. Vedere generală a podelei de tranzacționare
  3. Reprezentarea produselor
  4. Personal - aspect și comportament
  5. Salut, identificând nevoile
  6. Oferta de produse
  7. Lucrul cu obiecții
  8. Alte oferte și servicii
  9. Nivel general de servicii în magazin
  10. Impresia generală a vizitei

Voi lua în considerare toți acești pași într-o serie de articole, pe care sper că le va interesa nu numai pentru a stoca managerii, ci și pentru angajatul însuși, care se va putea evalua din afară.

01. Aspectul magazinului

Vechiul proverb rus spune: "Se întâlnesc pe haine și se văd în minte". În ciuda prescripției acestei înțelepciuni populare vechi, relevanța ei față de criză crește doar. În cazul în care magazinul exterior nu face o impresie favorabilă, atunci cel mai probabil, cumpărătorul va căuta bunurile necesare într-un alt loc, avantajul acum cumpărătorul are posibilitatea de a alege. Treptat dispare vechile magazine de tip sovietic, cum ar fi "Housewares", "Products" și "Sport", în locul lor vin magazine de rețea cu vitrine și semne luminoase și moderne atractive. Nu este un secret că este mai plăcut ca un cumpărător să facă cumpărături într-un magazin în care este curat, ușor, frumos să fie. Un astfel de magazin este asociat cu calitate, prestigiu, confort.

Și ce arată magazinul tău? Să ne uităm la el prin ochii clientului.

  • Teritoriul din fața magazinului este curat, în timpul iernii este curățat de zăpadă. Cred că totul este evident aici. Cu toate acestea, de multe ori, în special lângă intrarea în magazin, există gunoi - țigări, pachete de țigări, sticle, gunoi de uz casnic. Această problemă este deosebit de acută în magazinele situate pe primele etaje ale clădirilor cu mai multe etaje. În timpul meu, pentru a rezolva această problemă, i-am plătit de două ori pe funcționarul local pentru a curăța teritoriul din fața magazinului de două ori pe zi.

Acest gunoi aici nu ar fi fost dacă ar fi existat o urnă la intrare

Semnul care necesită o reparație reduce considerabil imaginea magazinului

Este puțin probabil ca managementul magazinului să o considere prestigiu dacă permite acest semn







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: