8 podcast-uri grozave pentru dezvoltatorii php - un blog corporativ al centrului de înaltă tehnologie

Pentru a fi în căutare în industria IT, trebuie să învețe în mod constant. Tehnologiile se dezvoltă la viteze incredibile. Instrumentele cu care îndepliniți în prezent sarcinile care vi se atribuie pot deveni depășite fără speranță după un an sau doi. Dacă te uiți la tendința de apariție a cadrelor noi, atunci este timpul ca un cap să-l apuce.







Există multe surse care pot fi utilizate pentru dezvoltarea profesională: cărți, scenarii, documentare, seminarii web, conferințe etc. În acest articol, voi vorbi despre o modalitate mai puțin obișnuită de a obține cunoștințe - podcasturi.

8 podcast-uri grozave pentru dezvoltatorii php - un blog al Centrului de înaltă tehnologie

Iată ce spune Wikipedia despre podcast-uri:

Popularitatea podcast-urilor din Rusia, în opinia mea, este mult mai scăzută decât cea din SUA sau Europa. Există câteva motive evidente pentru acest lucru. Primul este că există foarte puține podcasturi de calitate despre dezvoltarea în limba rusă. Și al doilea, mai evident, se datorează faptului că toate podcasturile bune sunt în limba engleză. Și dacă citirea cu engleza în majoritatea dezvoltatorilor din țara noastră este mai mult sau mai puțin bună, atunci cu percepția limbii engleze după ureche, problemele sunt mult mai mari.







Și acum voi lista canalele mele preferate:

The Changelog

Acesta este un podcast foarte cool, numărul de emisiuni care se apropie de două sute. Astfel de ficat lung este o mare raritate în domeniul podcasting-ului.

Podcast-ul discută o varietate de teme diferite în domeniul IT, care vă permite să vă extindeți serios orizonturile.

Stack radio complet

Podcastul, în opinia mea, este similar cu The Changelog, dar tema este mai limitată. Scopul principal este dezvoltarea web.

Gazda podcast-ului Adam Wathan este un dezvoltator php și, prin urmare, multe versiuni sunt dedicate php-ului nostru preferat.

Podcastul Laravel

După cum puteți vedea din titlu, acest podcast despre framework-ul Laravel. Îmi place foarte mult acest cadru, adăugând astfel un podcast în listă, a fost mai mult decât o răsplată logică a evenimentelor.

Podcast-ul discută tot ce are legătură cu acest cadru.

Masa rotundă PHP

Podcast despre tot ce are legătură cu php.

Formatul podcast-ului implică mai mulți invitați din lumea php.

În plus față de php, subiectele apropiate de dezvoltarea de subiecte în această limbă sunt discutate (de exemplu, conferințe).

Show-ul de cinci minute

Un podcast de cinci minute despre dezvoltarea web-ului și tot ce este legat de el. Datorită formatului său, vă ajută perfect să vă petreceți cinci minute gratis cu beneficii.

/ dev / hell /

Excelent podcast în limba rusă. Așa cum recunoaște liderul, podcastul se referă în primul rând la sistemele distribuite. Dar, în opinia mea, ei discută o mulțime de subiecte interesante în afară de "distribuție".

Un legendar podcast în limba rusă despre IT și tot ceea ce este legat de ele. În plus, DevZen este foarte bun pentru dezvoltarea generală. Cel mai recent, numărul de probleme a depășit 500 și în curând podcastul va fi de 10 ani (10, Karl!). Despre podcast, este suficient să spunem că printre cele mai importante sunt legendarul Umputun și Bobuk (dacă nu ați văzut metoda de determinare a termenilor proiectului Bobuk-Bacek, atunci este timpul să faceți acest lucru).

Plăcut și utile!







Trimiteți-le prietenilor: