7 modalități de a depăși pesimismul și atitudinea negativă, secretele universului cu Olga Yakovleva

7 modalități de a depăși pesimismul și atitudinea negativă, secretele universului cu Olga Yakovleva
Viața noastră este aranjată astfel încât totul se schimbă în mod constant în ea - evenimente și circumstanțe, sentimente și emoții, oameni în mediul nostru ... Nu există nici un singur stat care să nu fi trecut nici o schimbare pentru o perioadă lungă de timp. Și chiar dacă peisajul dincolo de fereastra noastră este supus anotimpurilor, ce putem spune despre lumea noastră interioară, care uneori slăbește sub influența "furtunilor" vitale?







Sunt adesea întrebat: "Olga, ai fost întotdeauna un optimist în viață sau ai învățat asta de-a lungul anilor? Împărtășiți cum să depășiți pesimismul și atitudinile negative. "

Eu, ca mulți dintre voi, ați crescut într-o familie sovietică. Părinții tatălui meu locuiau lângă noi și ne-am văzut în fiecare zi. Îmi place, îmi amintesc că este în mod constant auzit de la bunicul său despre modul în care totul în această viață este rău, fără speranță și se încruntă și că totul, în afară de sine să dea vina. Eu, pentru a fi sincer, cu timpul a început să amuze. Am încetat să-i iau serios negativul și doar ascultam o altă poveste. Pe de altă parte, bunica mea, care a găsit întotdeauna momente pozitive chiar și în cele mai dificile circumstanțe, nu a renunțat niciodată și a trăit cumva cu bunicul ei toată viața ei. Se pare că tocmai a dezvoltat imunitatea. Privind la aceste două polarități încă din copilărie, am făcut concluzia mea despre viață și atitudinea mea față de ea, ceea ce este foarte clar exprimat într-un citat de George Thomas: „Oricine crede ca negativ, vede dificultatea în fiecare oportunitate. Oricine se gândește pozitiv, vede în orice dificultate ocazia.

Fiecare dintre noi are de ales.

În fiecare secundă alegem cine trebuie să fie într-o anumită perioadă de timp - un optimist sau un pissimist. Mai intai gandurile, apoi emotiile si numai atunci reactiile corespunzatoare, iar din aceasta viata se transforma in noi sau in persoana, sau ... stii ce :-)

Fiecare dintre noi decide independent - să învețe cum să gestioneze aceste procese sau să lase lucrurile să meargă singuri, continuând să învinovățească oamenii, circumstanțele și să se supărească vieții.

Vestea bună este că orice persoană, simțind apariția unor note negative în starea și perspectiva sa, poate preveni consecințele neplăcute - efectuând o serie de acțiuni. Astăzi le împărtășesc cu voi - nu numai că m-au ajutat, nu numai pentru mine, pentru toți rudele și prietenii mei, ci și pentru mii de oameni din întreaga lume. Amintiți-vă de ele și, dacă pasivitatea și pesimismul se apropie, atunci veți ști cum să acționați ...

7 modalități de a depăși pesimismul și atitudinea negativă, secretele universului cu Olga Yakovleva
1. Începeți meditația sau faceți yoga.

Oamenii de stiinta de la Universitatea din Wisconsin au stabilit ca meditatia creste activitatea cortexului cerebral, responsabila de un sentiment de bucurie si fericire. Meditația face mintea calmă și constantă, puteți obține rapid din starea de stres, să se bucure de viață și să nu pierdeți timp prețios „otrăvite“, gânduri negative, sentimente și emoții. În același mod ca și curățați casa, asigurați-vă că confort și umple o atmosferă pozitivă, cu ajutorul meditației vă purifica templul sufletului vostru si umple-l cu o energie nouă lumină. Puteți începe cu meditații zilnice de 10 minute și vă îmbunătățiți mai mult abilitățile.

De asemenea, yoga este considerat unul dintre cele mai bune remedii pentru depresie. Practicând yoga, o persoană învață să se recunoască, natura adevărată, își reînvățește propriul corp și se apropie de sine. Yoga dezvoltă intuiția, conferă pacea minții și, cel mai important, conștientizarea. Tot ceea ce faci are un nou sens, numai tu devii stăpânul destinului tău și câștigi o putere interioară care poate face miracole și îți îmbunătățește viața spre bine.







2. Amintiți-vă că nimeni nu este perfect și comparați-vă cu voi înșivă, nu cu ceilalți.

Te-ai comportat vreodată cu prietenii sau cu colegii? mașină de cineva mai bun, cineva - plat frumos, ceilalți copii sunt studenți excelente, iar cifra ... Și mai subțire există motive pentru decepțiile în propriul lor succes și importanța este mai mult și mai mult. Numai unde să aducem aceste gânduri?

7 modalități de a depăși pesimismul și atitudinea negativă, secretele universului cu Olga Yakovleva
3. Începeți să-i ajutați pe alții, chiar și în lucruri mici.

Revenind bine, ne descurcăm bine. Binele făcut și ajutorul oferit oamenilor se vor întoarce la tine la momentul potrivit. Nu este întâmplător faptul că se crede că ajutându-i pe alții, ne ajutăm în primul rând pe noi înșine. Dacă sunteți coapte cu rushes pentru a ajuta alte persoane, atunci du-te cu îndrăzneală la ea. Lăsați intenția de ajutor să fie ușoară și absolut sinceră. Amintiți-vă că nimic din această lume nu trece fără urmă. Astăzi ați ajutat și mâine vă va ajuta.

4. Revizuiți mediul înconjurător, deoarece mediul dvs. = realitatea dvs.

În mediul nostru include tot: informațiile pe care le obține, casa noastră, alimente, natura, lucrurile preferate, relațiile cu finanțele și chiar cu ei înșiși ... Dar, în primul rând - cei cu care ne asociem. Fă-o, astfel încât partea ta a devenit mai mulți oameni care împărtășesc unitatea pentru a reuși, au o perspectivă pozitivă asupra vieții, sugerează unde să meargă, împingându pentru a atinge obiectivele mari, împărtăși experiențele lor și să ofere sprijin. Și, deși este dificil să vă revizuiți și să vă schimbați mediul obișnuit, este un pas necesar pentru a realiza armonie interioară și exterioară. Lăsați pe fiecare rudă negativă (pe care nu ați ales-o) să aveți doi prieteni pozitivi. În curând veți observa cum va deveni neutră pentru dvs. negativ.

7 modalități de a depăși pesimismul și atitudinea negativă, secretele universului cu Olga Yakovleva
5. Faceți-vă ceva plăcut și neplanificat.

Cumpărați un buchet de flori și decorați-vă casa, inhalați parfumul și zâmbetul. Sau dați-vă un mijloc de îngrijire a corpului, ceea ce ați dorit de mult, dar credeți că nu vă puteți permite. Sau chiar rochia pe fereastră, trecând prin zâmbetul zilnic. Dacă sunteți obosiți și alergați, răsfățați-vă cu leneș. Faceți ceea ce doriți mult timp, dar amânați din lipsă de timp. Cântați sufletul și în duș. Mergeți la teatru, faceți o plimbare în parc, începeți să coaseți, să desenați, să citiți din nou clasicul, să revizuiți filmul preferat ... Răsfățați-vă! Permiteți-vă plăcerile mici, umpleți-le cu viața și apoi veți avea mai multe emoții, bună dispoziție și satisfacție. Și să vă amintiți: dacă nu vă stricați, atunci nimeni nu vă pătează!

6. Nu asumați rezultatul unui eveniment în avans.

Unii oameni sunt atrași de viitor, alții sunt înspăimântați, mai ales atunci când nu există suficiente informații despre el. Și în momente de incertitudine începem să ne asumăm în mod nejustificat cel mai rău. Conștiința noastră este aranjată în așa fel încât, în condițiile unei lipse de informații, mulți oameni încep să își construiască realitatea în loc să o caute și, de regulă, în culori sumbre. De ce se întâmplă acest lucru? Este vorba de sensibilitate sporită, resentimente și diverse temeri, care sunt motivele acestei intimidări.

Dar ați știut că în 90% dintre cazuri, ceea ce oamenii sunt îngrijorați nu se va întâmpla niciodată? Încercați să învățați cum să vă controlați subconștientul, care ne place să ne sperie. Dați-i o atitudine pozitivă: "Totul va fi bine", "Vom câștiga!", Și nu invers. Încercați să învățați cum să vă bucurați de viață, percepând totul ca un joc.

7 modalități de a depăși pesimismul și atitudinea negativă, secretele universului cu Olga Yakovleva
7. Schimbați conștient "filmul" dvs.

Învață să pierzi într-un mod pozitiv situațiile de viață neplăcute. Dacă sa întâmplat ceva în timpul zilei, nu este cum v-ați dori, puteți relua scenariul din ultima zi. Dacă aveți o stare de spirit negativă, aveți câteva "poze" foarte pozitive în stoc, scoateți aceste "imagini" din subconștient și, adormind, bucurați-vă de ele.

Ce vă va ajuta să vă schimbați mai repede filmul? Muzică preferată, conversație prietenoasă? Fa-o chiar acum și confirmați-vă cu stilul vieții voastre. Astfel, cu ajutorul gândurilor voastre veți programa viitorul.

Amintiți-vă - nu fără motiv, dejecția este considerată una dintre cele mai mari păcate, pentru că încet, dar sigur, zi de zi vă lipsește de forța interioară și de energie. Învață să transformi această stare și vei fi mereu pregătită, chiar dacă totul merge prost în viața ta așa cum ți-ai dori. Găsiți oameni care vă vor ajuta mereu, vor primi sfaturi de la experți mondiali care împărtășesc cu dvs. strategii de viață dovedite care ajută în astfel de situații. dar principalul lucru - niciodată în tine nu te îndoi. Sunteți unici și unici și aveți toate resursele necesare pentru a obține tot ceea ce visezi. Deci, momentele tale de slăbiciune să fie doar câteva minute, iar restul timpului va fi pozitiv, luminos și productiv!

și echipa Academiei de Experți







Trimiteți-le prietenilor: