5 sovietici cum să se protejeze pe ei înșiși și pe cei dragi

În fiecare zi întâlnim mii de situații care ne testează pentru putere. Folosim carduri bancare, lăsăm mașina pe stradă, cumpărăm, folosim internetul, luăm copiii noștri la grădinițe și școli. Încercăm să ne protejăm fiecare pas, dar uneori există situații neprevăzute, când o călătorie obișnuită la magazin se poate transforma într-o adevărată catastrofă. Voi vorbi despre cinci situații diferite care vor ajuta la evitarea problemelor și pregătirea pentru viață în noul oraș.







  1. Nu lăsați nimic în mașină.
    5 sovietici cum să se protejeze pe ei înșiși și pe cei dragi

Într-un sens literal, NICIODATĂ. Chiar și o geantă cu lucruri murdare. Unul dintre prietenii mei a părăsit mașina în apropierea centrului comercial, sa dus la magazin alimentar. Parcarea este păzită, este lumină exterioară, două în după-amiaza. În mașină era un sac de sport pe bancheta din spate, în care nu era nimic important. Când un prieten se întoarse din magazin, paharul era spart, nu era sac. Dar cel mai interesant lucru este că sub scaunul din față era un pachet cu o sumă destul de mare de bani, pe care răpitorii nu l-au observat. În total, totul a fost stricat de starea de spirit și de reparația sticlei, dar nu este plăcută în acest sens.

5 sovietici cum să se protejeze pe ei înșiși și pe cei dragi






Despre acest lucru au fost scrise o mulțime de texte, avertismente și multe povestiri, deoarece geolocațiile au găsit adulți și copii. De ce, întrebi. De fapt, niciodată nu știți ce este în fruntea unui străin. Un post inofensiv pe Facebook sau Instagram poate duce la consecințe complet neașteptate.

  1. Asigurați drumul copilului dumneavoastră la o grădiniță sau la o școală

Uneori este important să aduci copilul aproape la ușile clasei. Cu mulți ani în urmă, când eram încă o fetiță și am mers la clasa a treia, aproape că am răpit colegul meu de clasă. Am studiat la o școală privată, a fost un gardian, un gard. Bunicul și-a petrecut prietena în curte, a sărutat-o ​​și a ajuns la 10 metri la poarta școlii. De îndată ce a fost singură, un om sa arătat la ea și a spus că dorește să-i dea cărțile bunicului ei. La care fetița a răspuns că bunicul tocmai plecase. Omul a convins-o pe prietenul meu că nu a putut să predea cărțile în alte vremuri și mi-a cerut să merg la casa lui, lângă școală, să le iau. Fata a fost salvată de un bărbat ocazional care își părăsește apartamentul la ultimul etaj și se înspăimânta de un maniac. Accidentul obișnuit de zi cu zi, ca și în filme.

  1. Monitorizați cardul bancar
  1. Nu depozitați toți banii și documentele în portofel

5 sovietici cum să se protejeze pe ei înșiși și pe cei dragi
Punga este obiectul cel mai iubit al răpitorului. Desigur, pentru că există întotdeauna bani și documente importante, care apoi pot fi returnate pentru o recompensă decentă. Nu depozitați obiecte valoroase și cantități mari în portofel. Puneți-i în buzunarul de închidere al pungii sau puneți bani în mai multe buzunare. Chiar dacă furați o pungă, nu veți fi așa de rău pentru el.

Situații în care puteți găsi, bineînțeles, mult mai mult de cinci. Dar familia și prietenii mei s-au confruntat cu aceste cinci. Sper că acest lucru vă va ajuta să vă protejați pe dvs. și pe familia dvs. de rău și nedreptate







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: