5 momente de cult din cartea despre Harry Potter, pe care am dori să o vedem în film

Povestea băiatului care a trăit este cunoscută și iubită de milioane de copii și adulți din întreaga lume. Unii dintre ei au citit cărți și au vizionat filme, iar cineva este un fan al unei cărți sau al unui film.







Filmul nu poate fi numit nereușit, pentru că a fost grozav să credem că toate scenele din carte ar apărea pe ecran. Dar există câteva momente foarte epice și importante, fără a elimina ceea ce creatorii au făcut o mare greșeală.

Lupta dintre domnul Weasley și domnul Malfoy

5 momente de cult din cartea despre Harry Potter, pe care am dori să o vedem în film

Cel mai evident eșec al filmarilor este absența fantomelor lui Peeves. Acest poltergeist a fost prezent în aproape toate scenele care au avut loc cu protagoniști - a jucat toată lumea de la studenți, profesori și chiar de finisare celelalte fantome. Și cel mai rău este că în primele filme scenele cu acest personaj au fost împușcate, dar în ultima clipă au fost tăiate.

5 momente de cult din cartea despre Harry Potter, pe care am dori să o vedem în film






Big Brothers Weasley

Faptul că această carte nu apare mai mulți frați Weasley a fost clar de la bun început, ca timpul de ecran pur și simplu nu ar fi suficient pentru a spune și arată în detaliu toate istoria fraților. Dar aceste trei: Percy, Bill și Charlie Weasley, au avut un impact uriaș asupra universului Harry Potter. Și trebuia să vedem cum se îndrăgostesc, se luptă cu vârcolașii etc.

5 momente de cult din cartea despre Harry Potter, pe care am dori să o vedem în film

Un baston maro

În cartea după ce a învins Harry Voldemort, el nu a luat bagheta Elder cel mai puternic, și a adus-o la mormântul lui Dumbledore și Harry în film, el a rupt în jumătate și l-au aruncat de pe un pod în apă.

5 momente de cult din cartea despre Harry Potter, pe care am dori să o vedem în film

Moartea lui Voldemort

Cea mai mare deviere de la original, care a deranjat fanii, este bătălia finală dintre Voldemort și Harry. În film, vedem că bătălia are loc în afara școlii - Potter dezarmează inamicul și el se dizolvă pur și simplu în aer.

Dar, în carte, totul este mult mai interesant - până la Sala Mare a altor Devoratorii morții și vrăjitori se luptau unul cu celălalt, Voldemort a intrat în cameră și a văzut Harry l-au atacat, „Avada Kedavra,“ Harry a replicat simplu „Expelliarmus“ și un blestem de neiertat venulelor în întuneric Domnul și el a căzut la podea

5 momente de cult din cartea despre Harry Potter, pe care am dori să o vedem în film

Îi plăcea? Spune prietenilor:







Trimiteți-le prietenilor: