4 moduri de a nu mai lua lucrurile la inima!

4 modalități de a nu mai lua lucrurile la inimă!

Cu ceva timp în urmă, am avut o perioadă dificilă: ultima etapă a cancerului la mama mea, problemele mele de sănătate proprii, deschiderea unei noi afaceri - acestea sunt cele trei lucruri care îmi vin în minte atunci când mă gândesc la ele.







A fost un moment tensionat și, privind înapoi, văd că eram într-o stare proastă de cele mai multe ori. Uneori eram iritat cu colegii. Soțul și fiii noștri nu l-au luat personal.

Dar sora soțului meu, dimpotrivă, a acceptat. Știu asta nu de la ea, ci pentru că ma plâns de o altă rudă care a făcut necazul să mă instruiască.

În ciuda faptului că nu am vrut să spun nimic rău, iar rudă a auzit doar o parte a povestirii, i-am ascultat criticile, deși cu răbdare. Acest lucru ma făcut să-mi dau seama că am fost scufundat în problemele mele și nu am observat că sora soțului meu mi-a luat comportamentul în contul ei.

Așa cum probabil ați ghicit, și eu sunt o natură excesiv de sensibilă: pot să spun că sunt îngrijorător și că oamenii îmi răspund în mod firav și critic despre mine, că sunt ofensat de remarci caustice care mă irită cu glume în direcția mea.

Cum ai reacționa dacă cineva, în mod intenționat sau neintenționat, ți-a subestimat, te-a umilit sau te-a respins?






Te-ai jigni? Înapoi? Te-ai transformat în embrionul?

Sau nu ar fi ei atenți, ca și cum acest lucru nu vă privește?

Dacă alegeți din urmă, atunci știți secretul: viața este mult mai plăcută, dacă nu luați lucrurile la inimă. Dar dacă simțiți că deveniți temperat, atunci înainte de a vă declara război sau a linge răniți, încercați să scăpați de acest obicei prin următoarele patru metode.

№1. În primul rând, mergeți mai departe. Adu-ți atenția la altceva cât de repede posibil. Gândurile și sentimentele negative alimentează gânduri și sentimente negative. Vă imaginați o situație insultătoare atunci când spălați vase, parcurgeți în mintea voastră un dialog neplăcut, când faceți duș, concentrați atenția asupra abaterilor, vinovăției, insultelor ... STOP! Concentrați-vă pe o altă sarcină sau proiect: cântați, desenați, scrieți, lucrați! Acționați pentru a opri inacțiunea. Transformarea atenției la ceva productiv vă va distrage atenția de la ceea ce a spus sau a făcut cineva. Anxietatea va fi înlocuită de liniște.

Amintiți-vă că trebuie să mergeți înainte, altfel sentimentele negative se vor intensifica.

Ține minte că lumea nu se învârte în jurul tău.

№3. Fii curajos și vorbește. Dacă atitudinea sau comportamentul proastă al cineva vă deranjează, anunțați-l. Pur și simplu nu au putut înțelege ce vă provoacă inconveniente. Dacă nu vă apreciază onestitatea, trebuie să vă susțineți și să nu tolerați tratamentul degradant.
Amintiți-vă, trebuie să aveți încredere în dvs. și să vă ocupați de situație sincer.

№4. Lasă-l. Dacă dintr-un anumit motiv cineva continuă să vă hărțuiască, nu trebuie să luați lovitura ultimei sale izbucniri. Dacă o conversație deschisă nu vă ajută, nu vă stânjeniți și nu vă temeți să o terminați, doar prin retragere.

Amintiți-vă, este imposibil să controlați comportamentul celorlalți, dar puteți controla propriul.

Traducerea a fost efectuată de specialiștii agenției de traducere iTrex. Utilizarea gratuită a acestor informații în scopuri necomerciale este permisă.

Alte articole interesante și infografice:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: