3 Unelte eficiente și sfaturi utile cu privire la modul de spălare a spumei de montaj de pe mâini

Prietenul ei a înlocuit fereastra în apartament. Și cum se întâmplă uneori, muncitorii aveau o spumă de montaj - o fereastră era lăsată goală.

Prietenul meu a decis să termine totul. A cumpărat o pereche de rezervoare de spumă și să învețe de la vânzător, cum să le folosească, Jack curaj a încercat să arunce în aer din spuma în spațiul dintre deschidere și un pervaz.







Bineînțeles, ea nu a avut dreptate și, ca un "bonus", și-a murdărit hainele și mâinile în spumă.

Dacă hainele de acasă pot fi încă aruncate și uitate, atunci ce să facă cu mâinile lor? Am început să gândim împreună, decât să spălăm spuma de montaj din mâinile noastre.

Trădarea spumei

3 Unelte eficiente și sfaturi utile cu privire la modul de spălare a spumei de montaj de pe mâini

Spuma este un agent de etanșare pe bază de poliuretan. Sarcina sa - în interacțiunea cu oxigenul începe să se extindă, formând o structură poroasă.

Etanșantul are o bună izolare termică: datorită dilatării este foarte eficient să se "deschidă" fereastra în deschidere.

Fără o spumă de montaj, nu se poate face nici o reparație modernă. Constructorii experimentați știu că trebuie să evitați contactul dintre spumă și piele.

Dar uneori spuma ajunge încă pe piele și trebuie spălată. Modalități de a face acest lucru destul de puțin. Acest material de etanșare din spumă poliuretanică este gravat foarte bine în tot ceea ce are contact.

Cum se spală

3 Unelte eficiente și sfaturi utile cu privire la modul de spălare a spumei de montaj de pe mâini






Cea mai ușoară cale de a evita această problemă este folosirea mănușilor. Ei bine, și dacă nu sunt prezenți, în caz de poluare pentru spălarea spumei este necesar, în timp ce încă nu sa oprit. Puteți face acest lucru:

  • Un instrument special pentru clătirea pistolului de montare;
  • solvent;
  • acetonă.
Am pus unul dintre mijloace pe o cârpă tare și cu trei mâini cu grijă. După contactul cu astfel de lichide agresive, asigurați-vă că vă spălați mâinile cu săpun și hidratează-le cu o cremă hrănitoare.

Ce se întâmplă dacă etanșantul este deja înghețat în mâinile tale? Aceasta este o problemă reală, nu există instrumente speciale destinate îndepărtării spumei uscate.

Singurul lucru care rămâne rămâne să așteptați câteva zile, fără să uitați să vă spălați periodic mâinile cu săpun. După această perioadă, spuma uscată va începe să se coajă.

Metoda extremă

Dar nu am avut timp să așteptăm, seara trebuia să ne arătăm la o petrecere. Ce ar trebui să fac?

  1. Apa este încălzită și turnată într-un castron pentru manichiură.
  2. Mâinile cad în apă și sunt acolo până când sunt aburite complet.
  3. După aburire, apa din mâini este ștersă cu un șervețel.
  4. Pielea uscată și aburită este frecată frecvent cu cremă de grăsime.
  5. Luați o baie de piatră ponce și frecați locul unde spuma uscată a rămas.
  6. După îndepărtarea materialului de etanșare, pielea mâinilor este umezită cu o cremă hrănitoare.

Am făcut asta. Procesul de îndepărtare a spumei a durat câteva ore, așa că a trebuit să fiu răbdător. Pielea mâinilor a fost roșie și iritată, dar curată. O manichiură rapidă - și am fost pregătiți pentru evenimentul nostru de seară.

Ca să nu mai trebuie să repetați experiența noastră extremă, amintiți-vă:

  • Lucrul cu spumă de montaj este necesar numai în mănuși.
  • Dacă spuma ajunge încă pe pielea expusă, îndepărtați-o imediat cu acetonă sau cu un solvent.

În cazul în care ați pierdut momentul, spuma a înghețat pe mâini și ați decis să aplicați o metodă de curățare extremă, nu uitați următoarele.

Asigurați-vă că pentru a șterge procedura de etanșare ponce freca crema de piele: Daca nu, exista riscul, împreună cu resturile de spumă pentru a șterge pielea.

În ceea ce privește fereastra neterminată, îți voi spune secretul: fratele meu a dus-o ușor. De fapt, pentru cunoștința lor cu prietenul meu întâlnirea a început.

Vezi și:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: