12 Secretele de la angajații companiilor aeriene, despre care pasagerii nu știu

12 Secretele de la angajații companiilor aeriene, despre care pasagerii nu știu

Astăzi, AdMe.ru a găsit pentru dvs. 12 astfel de dezvăluiri pe Internet.

Nu toate defectele minore sunt eliminate imediat

12 Secretele de la angajații companiilor aeriene, despre care pasagerii nu știu

De ce avem nevoie de balustrade lângă ușa din interiorul avionului?

12 Secretele de la angajații companiilor aeriene, despre care pasagerii nu știu







Acestea sunt concepute în primul rând pentru însoțitorii de zbor în caz de panică la bord. Atunci când stewardesul pregătește ușa pentru evacuarea de urgență a pasagerilor, oamenii în panică pot să-l omoare accidental sau chiar să-l împingă din avion. Mergile vor ajuta stewardesa să nu mai cadă.

Căpitanul și copilotul primesc mese diferite

12 Secretele de la angajații companiilor aeriene, despre care pasagerii nu știu






Dacă brusc unul dintre ei devine otrăvit și nu poate zbura cu avionul, atunci un alt pilot își va prelua îndatoririle. Totuși, această regulă nu se aplică tuturor companiilor aeriene.

Lacatele nu protejează bagajele de deschidere

Agățarea încuietori pe bagaje cu fermoar este inutilă, deoarece este ușor să se deschidă cu un creion sau stilou obișnuit, ceea ce este uneori făcut. În acest caz, fulgerul poate deteriora.

De ce nu poți fuma cu adevărat în avion

12 Secretele de la angajații companiilor aeriene, despre care pasagerii nu știu

Se crede că interzicerea fumatului a fost introdusă pentru motive atât de evidente ca riscul de incendiu și de rău cauzat de fumatul pasiv. Dar primul motiv ridică unele îndoieli, deoarece fumatul a fost permis și fumele nu au apărut din cauza asta. De fapt, motivul principal al interdicției este economic. Aerul din avion circulă constant, trecând prin filtre, iar funinginea și gudronul conduc la uzura lor mai repede.

7 motive principale pentru pierderea bagajelor

  • Bagajul a decis să verifice în plus și ca urmare nu avea timp să-l încarce în avion.
  • Cineva din personal - cel mai adesea acest lucru se întâmplă noilor angajați - a încărcat valiza într-un cărucior greșit și, ca rezultat, a intrat într-un loc greșit.
  • Angajatul companiei aeriene a atașat greșit un autocolant greșit la bagajele sale.
  • Pasagerul nu a eliminat vechile autocolante și etichete din bagaje, ceea ce a dus la confuzie.
  • Valiza este blocată pe banda transportoare sau o trimite într-o direcție greșită - acest lucru se poate întâmpla în timpul zborurilor de legătură.
  • Valiza a căzut din căruță în drum spre avion, și nimeni nu a observat-o. Cu toate acestea, acest lucru se întâmplă rar.
  • Sistemul de recunoaștere a bagajelor nu a reușit sau eticheta a fost pierdută. Prin urmare, angajații sunt sfătuiți să lase numele și informațiile de contact într-un loc proeminent în exterior sau cel puțin în interiorul valizei.

12 Secretele de la angajații companiilor aeriene, despre care pasagerii nu știu







Trimiteți-le prietenilor: