10 Lucruri pe care oamenii bogați nu le fac

10 Lucruri pe care oamenii bogați nu le fac
Acum câțiva ani, cu prietenul meu am făcut cumpărături într-un supermarket din Moscova. Printre altele, această fată frumoasă, de altfel, lucrează ca asistent al unui oligarh rus, pune-l într-un ambalaj coș încă de apă în sticle mici, pentru unele preț greu reale, ceva de genul echivalentul a patru dolari fiecare.







"Veți bea apă atât de scumpă", am fost surprinsă

-Nu. Eu o voi fi. spălați - mi-a explicat ea - este o apă franceză specială pentru spălare.

"Este pentru tine?" Am întrebat.

"Nu înțelegeți nimic", a fost răspunsul la mine, "această apă este atât de plăcut proaspătă persoanei ..."

Am transformat una din sticle în mână - nu era nimic special în compoziție - era același H2O, nici măcar minerală.

- Și tu nu ai încercat să speli cu apă obișnuită? - Am întrebat. "E foarte drăguță să-i împrospătezi fața ..."

Data viitoare când vezi o vânzare gunoaie, cum ar fi: apa potabilă pentru pisici, câini și alte animale de companie, E-deschizător de conserve cu comandă numerică, puncte creion de fixare pentru persoanele care sunt folosite pentru a transporta un creion după ureche și o sută, mii, zeci de mii de invenții similare, nu vă întrebați: cu ce fel de nebuni au venit? Ei vin oameni inteligenți pentru a face bani pentru nebuni, pentru noi.

Acești oameni lucrează zi și noapte pentru a vă face altceva inutil, inutil sau necesar, dar la un preț nebun, speculativ. De ce? Deoarece cei mai mulți oameni să se simtă confortabil, este necesar să se consume și să consume la nesfârșit, se simt și absorb energia cheltuite croitor cambodgian, coaserea brand-ul Dolce Gabanovskie pant sau energie constructori de nave norvegiene, intricate iaht. Totul este un târg de vanitate și o cursă de șobolani. Uită-te în jur și vei vedea că ești înconjurat de o grămadă de lucruri inutile sau dreptul, dar nu merita ceea ce au plătit.

Și dacă da, de ce să plătiți mai mult? Deschide ochii. Uită-te în jurul tău. Și vei înțelege că ești înșelat.

Lucrurile pot fi rele și de bună calitate. Toate celelalte - de la crafty: aceste elemente de brand-name, modele noi, exclusive și de lux. De exemplu, luați vinul. Diferența dintre vinurile ieftine și cele scumpe vine la zeci de mii de dolari. Dar, cu testarea orb, nici un expert nu va putea aprecia cât de scump este un vin scump. Deoarece nu există o diferență semnificativă între cele două. Deci, un pont, despre care vei regreta mai tarziu. Îmi amintesc cum Mihail Hodorkovski a cumpărat în restaurant o sticlă de franceză pentru 150.000 de dolari.

Singura recompensă pe care am primit-o a fost invidia și neînțelegerea în ochii chelnerilor. De fapt, de dragul de el și a cumpărat lucruri atunci când nu bea vin, iar banii nu se bucură de gustul și invidia altora și sentimentul de auto-valoare. Cu toate acestea, Michael cu mare plăcere, probabil, ar schimba astăzi acele amintiri pentru un nou sacou de păianjen și kirzachi.

Sau vom lua mașina. Toate mașinile moderne, cu excepția avort spontan a industriei auto din Rusia, cu mai mult sau mai puțin același nivel de confort și viteză vă va duce de la punctul A la punctul B. Acestea sunt toate la fel de probabil pentru a rupe în jos, și, în mod surprinzător, mașini scumpe lasa-ma jos mult mai mult decât omologii lor mai ieftine . Îmi amintesc cum nu am reușit să-mi aduc BMW-ul, pentru că, așa cum sa dovedit, era timpul să schimbi uleiul din motor. În același timp, mașinile japoneze au mers fără a schimba petrolul timp de 5-10 ani și le-am schimbat mai repede decât au încercat cel puțin o gură de ulei proaspăt.

Prin urmare, nu are nici un sens să cumpărați mașini scumpe sau să decorați cu ieftin tot felul de spoturi, spoilere, discuri și panglici pe volan. În limba engleză, aceste "kendyuh" sunt numite "un membru al unei persoane sărace".

Deci, spun ei, atunci când vrei să arăți bogat, la acel moment. după cum toată lumea înțelege că nu aveți altceva decât complexuri ale sărăciei voastre.







Cum sa întâmplat apoi m-am discuta cu unul dintre cei mai mari producători de apă potabilă și minerală din Rusia, iar acum nimeni nu mă poate convinge că există o mare diferență între apă de la robinet și cel pe care le cumpărați în magazine.

Mi-a spus că este neprofitabil să forați puțuri, să obțineți și să purificați apa, să o certificați, să o transportați și să o păstrați. Totul se face mult mai ușor. Apa simplă de la robinet trece prin filtre, adaugă comprimate de sare sau vitamine la gust, se potrivește și trimite spre vânzare. În timpul iernii, când cererea scade, închide robinetul și nu există probleme cu stocarea. Vara, macara se deschide iar banii se strecoară în buzunar. Din nefericire, comerțul cu apă potabilă este atât de profitabil încât fără bani și (sau) conexiuni grave este posibil să intrăm în ea chiar dacă este posibil, dar este extrem de dificil.

Și ce jaf în lumina zilei se întâmplă în industria cosmetică! Oamenii inteligenți, înșelăciosi înșală femeile sărace, fără apărare și prostie.

Recent, vorbind cu prietenul său, șeful companiei de cosmetice, am fost rugat să explice diferența dintre zi si crema de noapte pentru față, pentru că el a primit o dojană de la soția sa la domiciliu, pentru că a cumpărat o cremă în loc de o alta. El mi-a spus: "Și cine știe, dintr-un butoi le turnăm pe toți. În preț, probabil ... Ziua este mai scumpă decât seara. "

Și ce puteți spune despre beneficiile lor atunci? Am întrebat.

Iar hreanul știe asta, - a răspuns el, - eu îl folosesc eu după ce am bătut, din lipsă de alții. Harm nu este încă prezent și ce altceva este necesar pentru piele? "

Aș putea da mai multe exemple, dar dacă nu înțelegeți acest lucru, nu veți înțelege. Iată 10 semne prin care se poate distinge un poseur de un om bogat, pentru că un om bogat nu va avea niciodată:

1. Cumpărați băuturi alcoolice scumpe - la urma urmei, fiecare vodcă după primul pahar este aceeași.

2. Folosiți unelte scumpe scumpe - cele ieftine sunt aceleași, dar în toaletă tot nu se vede nimeni, decât vă radeți.

3. Îmbrăcați pantalonii Calvin Klein și șosetele Hugo Boss. Un om bogat are lucruri mai importante de îngrijorat, fie că are pantaloni la modă.

4. Călătorește prima clasă într-un avion pe propria cheltuială. Alegerea ziarelor și a cafelei nu merită astfel de plăți excedentare, iar în caz de dezastru toată lumea va avea o coadă de înmatriculare și o mărime de bagaje.

5. Ride pe masini scumpe. Mi-am ales pentru mine ca o masina ieftina cu un sofer este mai draguta pentru mine, unde trebuie sa stau la volan. (Și dacă bați pe cineva, atunci nu trebuie să stai și să bei cât de mult îți dorește inima)

6. Oamenii bogați nu locuiesc în case mari cu vedere la mare. Costurile de încălzire, de securitate, grădinari și alți agenți care nu sunt în valoare de ea, și mai puțin ochi va spiona pe tine și să olar despre în armele pentru tortură sexuale și vibratoare, raportarea cu privire la perversiuni dvs. în tabloide.

7. Oamenii bogați nu vor mânca la restaurant. Este scump, de multe ori fără gust și simplu capricii umană se face simțită: cum poți fi sigur că chelnerita nu este infectat cu HIV, iar unele Tyler Derdan nu te-au aruncat în supă de broască țestoasă.

8. Oamenii bogați nu vor închiria apartamente prezidențiale în hoteluri. În primul rând, este prost - să dormi pe acele paturi unde sute de oameni dormeau în fața ta. În al doilea rând, când dormi, nu este atât de important pentru tine, există un tablou pe peretele tău al picturii originale de către un artist necunoscut sau o reproducere simplă.

9. Oamenii bogați nu vor plăti pentru parcare. Este doar nedrept. Tărâmul ne aparține tuturor prin drept și în mod egal. Prin urmare, am să găsesc parcare gratuită la distanță și să merg pe jos sau să las șoferul să aștepte în mașină sau să călătorească în jurul zonei. Și lasă-mă să cheltui mai mult pe combustibil decât să dau acești bani companiei de parcare.

10. Și ultima eroare din viața oamenilor bogați. Ei nu poartă ceasuri scumpe. Ambele ceasuri ieftine și scumpe rulează la aceeași viteză și timp pentru ambele este același. Prin urmare, după cum arată studiile, alegerea funcționalității și a prețurilor, oamenii bogați aleg Citizen.

Aceste zece reguli, cu câteva excepții, sunt universale pentru toți oamenii bogați. Deoarece oamenii bogați au aceleași obiceiuri și obiceiuri, cum ar fi vânătorii sau pescarii. Dacă acesta din urmă este același comportament vă permite să obțineți cu succes trofeele, atunci oamenii bogați, cu obiceiuri și obiceiuri similare, ajută la îmbogățirea.

Trimiteți un link la acest articol

Căutați pe site

Îți sugerez serios să mă gândesc la o expresie atât de uscată și comună, precum "rădăcinile omului", "rădăcinile mele". Ce înseamnă asta? Este doar originea omului, doar trecutul său iremediabil, care nu are nimic de-a face cu prezentul, ziua de azi? Oricine gândește în mod coerent, înțelegând relația cauză-efect, nu va fi niciodată de acord cu acest lucru. Trecutul dictează prezentul și viitorul. "Rădăcinile" unei persoane sunt toata totalitatea care deține o persoană în țara lor natală și o hrănește. La urma urmei, aceasta este o funcție evidentă a rădăcinilor - de a ține și hrăni. Nu este nimic pe care cosmopolitanii îl numesc "câmpul rotativ", comparându-l cu o plantă care a ieșit din rădăcini ...

Șoarecii chiar îți plac brânza. Dar ei nu știu cum să facă brânză. Dacă șoarecii sunt puși într-un butoi de brânză, vor mânca mai întâi toată brânza, apoi vor începe să se atace unul pe celălalt și în final totul se va odihni într-un spațiu gol și închis. Dacă nu ar exista oameni pe Pământ, șoarecii nu ar gusta niciodată brânză. Pur și simplu nu ar fi apărut, pentru că apariția brânzei este un lanț complex de CONSUMUL RATIONAL.

Cu trei cuvinte, fascismul este ideea unei bestialități radicale. Dar, din moment ce aceste trei cuvinte sunt ca niște cuvinte pline de jurământ, și jurământul nu face parte din planurile noastre, va trebui să le desfășurăm. În baza profundă a mișcării fasciste se află abandonarea radicală a "himerilor conștiinței" - idei înalte, imateriale asociate cu imagini sacre și idei sacre. Refuzul este în favoarea materialelor și materialelor grosiere, tangente dense. Și datorită acestui "raft superior" al conștiinței este umplut cu obiecte zoologice, care acum "îndeplinesc îndatoririle" valorilor superioare și idealurilor spirituale.

Este imposibil să se realizeze justiția publică, fără a oferi justiție în raport cu fiecare persoană.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: