7 (44) iulie 2018 un profesor modern ar trebui să fie o persoană creativă! Ziarul parlamentar de ziar

7 (44) Iulie 2013 profesorul modern ar trebui să fie o persoană creativă! Ziarul parlamentar de ziar

- Am vrut cu adevărat o muncă creativă. Și nu regret că m-am întors la școală. Orice instituție de învățământ este un organism viu care necesită o atenție constantă și constantă din partea capului. Trebuie să fii atent la fiecare profesor, să lăudați în timp sau să acordați atenție problemei. O poveste separată este studenții noștri. De asemenea, acestea necesită atenție, sunt gata să-și demonstreze talentele și abilitățile, doar multe dintre ele au nevoie de sprijinul profesorului, de capacitatea profesorului de a dezvălui aceste talente, de a le elibera la libertate. Și câte probleme economice trebuie adresate regizorului! Multe din primele luni de lucru au fost noi pentru mine, dar sunt sigur că dacă o persoană este pozitivă, dacă are un scop, atunci nici un obstacol nu poate fi insurmontabil. Mai ales când în apropiere există asistenți minunați. Avem o echipă pedagogică excelentă, putem visa doar despre astfel de cadre. Și am fost foarte norocos cu deputații mei. Sunt oameni creativi, cu intenție, pentru care lucrul cu copiii este o plăcere și sensul vieții ...







- Oksana Valerievna, schimbarea statutului este un proces complicat. Ați trecut-o cu succes. Ce sa schimbat în curriculum după ce școala a devenit cunoscută ca o sală de gimnastică?







- Dacă vorbim despre aspectul tehnic al cazului, schimbarea statutului implică schimbări în carta instituției de învățământ, obținerea acreditării și schimbări drastice în procesul educațional. Am îndeplinit toate cerințele impuse de lege, am primit acreditări, am făcut ajustări ale cartei și curriculum-ului. Dar trebuie să înțelegem că în spatele tuturor acestor lucruri se află munca enormă a profesorilor noștri. Noi, de fapt, am trecut printr-un examen serios asupra dreptului de a fi astăzi singura instituție de învățământ superior municipală din oraș.

- În gimnaziul dvs. există o echipă pedagogică puternică ...

- Și studenții nu rămân în urma profesorilor?

- Elevii noștri sunt o comunitate foarte activă. Aceștia iau parte la mișcarea de voluntariat, au o mulțime de probleme și nu se tem să o vorbească. În acest an, paisprezece dintre studenții noștri au devenit câștigători ai diferitelor competiții. Printre aceștia se numără și câștigătorii unor olimpiade în limba rusă și studii sociale. Un elev din clasa a XI-a, Nastya Karmazina, a devenit câștigătorul concursului regional "De ce vreau să lucrez în cadrul procuraturii?". Yulia Yarusova a ocupat locul 3 la concursul regional "Tineri ghizi". Gimnaziul a ajuns la finalul concursului "Pasărea", a ocupat locul trei în jocul "Eaglet", au câștigat premii în competițiile "Viva, Rusia!", "Ochii de Enchantment", "Nightlingale Trills" ...

- Și ce, în opinia dumneavoastră, ar trebui să fie un profesor modern?

- Cum rezolvă problema dvs. școala?

- Oksana Valeryevna, foarte curând, primii vor veni la școala ta. Mulți dintre ei profesori de clase primare deja știu bine ...

- Da, și este foarte bine, pentru că oferă profesorului posibilitatea de a evalua pregătirea clasei în avans. Faptul este că profesorii noștri conduc cursuri în timpul anului școlar pentru pregătirea copiilor din clasa întâi. Clasele se desfășoară în două discipline - rusă și matematică - o dată pe săptămână, în zilele de sâmbătă. Cei care doresc să participe la cursuri pregătitoare sunt mai mult decât suficienți. Părinții sunt bucuroși să ne aducă studenți viitori. Profesorii au ocazia să se familiarizeze cu copiii, să comunice într-o atmosferă informală, să evalueze nivelul de instruire pentru toți. În plus, copiii încă comunică cu un psiholog, acesta este un punct important care ajută la începerea unui nou an școlar cu pregătire deplină și găsirea unei abordări individuale pentru fiecare student.







Trimiteți-le prietenilor: