5 modalități eficiente de a învăța polonez într-o perioadă scurtă de timp în Polonia

Studierea oricărei limbi străine nu este un lucru ușor. Ce se întâmplă dacă persoana merge în Polonia în câteva luni și dorește să se rotească cu ușurință în mediul polonez?







Înainte de a continua, vă voi spune câteva cuvinte despre mine.

Mă rotesc liber în mediul polonez și am contact permanent cu polonezii.

Personal, am încercat multe moduri de a mă simți confortabil printre polonezi.

Mai jos sunt căile:

1. Găsiți un tutore sau faceți o autoevaluare.

Desigur, cel mai bine este să angajezi un tutore bun care să te corecteze, să te antreneze în orice domeniu. Dar, dacă nu există o astfel de posibilitate, puteți utiliza manualul de auto-instrucțiuni. Efectul nu este cu siguranță același, dar mai bine decât absolut nimic de făcut în domeniul studierii limbii poloneze.

Pot să recomand unul dintre cei care nu sunt răi de auto-ajutorare - bussu.com.

Cu toate acestea, vreau să avertizez în prealabil că acest tutorial este plătit și motivul pentru care am încetat să îl folosesc este retragerea automată a banilor din card fără știrea dvs. Asta înseamnă că ați trecut prin curs, de exemplu, cursul, dar încă Op și din contul dvs. cu o lună înainte ca banii să fi fost abandonați, pe care nu vă veți întoarce. Prin urmare, vă recomandăm să utilizați versiunea gratuită.







Personal am folosit modalități diferite de a învăța limba poloneză. Am luat cursuri, am avut un tutore, am făcut tutoriale în paralel și am folosit toate metodele următoare.

2. Urmărim filme și seriale în poloneză

4. Być jak Kazimierz Deyna

5. Kochaj i tancz

Gosia Andrzejewicz - Otwórz Oczy

Enej - Skrzydlate ręce

Ascultăm melodiile poloneze în conformitate cu următorul principiu: faceți clic pe vk.com în înregistrările noastre audio pentru o melodie, vedem versurile piesei. Citim textul, traducem cuvinte care nu sunt de înțeles. Apoi, puteți asculta deja urechea. Beneficiile acestui lucru sunt mai mult decât doar ascultarea unei melodii.

4. Am citit cărți poloneze

Datorită citirii cărților poloneze, vă puteți adapta cu ușurință la mediul polonez. În cărți există cuvinte necunoscute, plus datorită acestei metode veți fi mai în măsură să vorbiți în poloneză. Cărțile educaționale de pe Internet sunt plictisitoare. Pentru un efect excelent, vă sugerăm să cumpărați cărți poloneze în magazinele poloneze (care au o astfel de oportunitate).

Jane Austen «Opactwo Nortbanger»

Nicholas Sparks «Ślub»

Ewa Foley «Închideți»

Citiți foarte atent, subliniați cuvinte necunoscute, învățați cuvinte noi de 10 cuvinte pe zi și efectul nu vă va face să așteptați mult. Într-o lună puteți observa că înțelegeți totul în limba poloneză, vorbiți mai bine și folosiți cuvinte noi.

5. Bineînțeles practica

5 modalități eficiente de a învăța polonez într-o perioadă scurtă de timp în Polonia







Trimiteți-le prietenilor: