3 moduri de a lucra cu subconștientul

Subconștientul uman este un depozit real de informații utile, un instrument puternic pentru o viață armonioasă și de succes. Dacă sunteți capabili să comunicați cu sinele vostru interior, atunci puteți obține întotdeauna un răspuns la întrebarea care vă interesează, găsiți o cale de ieșire din situația dificilă și urmați calm calea pe care ați intenționat-o.







Cu toate acestea, pentru a stabili o legătură cu subconștientul, învățați cum să opriți un flux nesfârșit de gânduri și să ajungeți în echilibru cu universul, va trebui să încercați. Aceasta este o lucrare serioasă asupra ta. Totuși, dacă faceți totul corect și treptat, atunci acest proces vă va oferi plăcere, aduce multe descoperiri noi, iar primele rezultate vor fi dezvăluite în viitorul foarte apropiat.

3 moduri de a lucra cu subconștientul

Deci, există o mulțime de moduri diferite de a lucra cu subconștientul. Puteți alege o opțiune, dar cea mai bună abordare este folosirea unei abordări cuprinzătoare. Cu toate acestea, indiferent de calea către autocunoaștere pe care o alegeți să vă conducă la obiectiv, trebuie să urmați un set de anumite principii.

Reguli de bază de lucru cu subconștientul

  1. Practica practicilor spirituale este cea mai bună în orele de dimineață sau imediat înainte de a adormi. În acel moment, creierul nostru este cât mai relaxat posibil, iar mintea subconștientă este deschisă acțiunii.
  2. Lucrul cu subconștientul ar trebui să fie singur.
  3. Pentru a practica meditația, alegeți haine confortabile care nu vă vor împiedica mișcările. Cel mai bine este dacă este fabricat din țesături de lumină naturală.
  4. Pentru a spori efectul, puteți activa o muzică relaxantă, meditativă. Perfect potrivită pentru lucrul cu înregistrarea subconștientă a sunetelor naturii (sunetul mării, picăturile de ploaie etc.).
  5. Aromele de iasomie, lavandă, tămâie sau salvie vă ajută și la armonie potrivită și vă vor permite să obțineți un efect maxim în lucrul asupra dumneavoastră. Puteți să le umpleți cu o sală pentru cursuri care utilizează uleiuri esențiale sau bastoane aromatice.

Regularitatea lecțiilor

O mare importanță este regularitatea clasei. Dezvoltarea de sine ar trebui să fie practicată în fiecare zi, fără zile libere. Acest lucru este necesar atât pentru realizările noi, cât și pentru consolidarea rezultatelor obținute. Ar trebui să începeți de la zece la cincisprezece minute, crescând treptat timpul. Nu există limite la această problemă.

Principalul lucru este că vă simțiți confortabil și nu prea exagerat, deoarece acest lucru poate avea efectul opus și poate descuraja interesul pentru cunoașterea de sine. Așadar, vă oferim atenția celor trei metode cele mai comune și mai eficiente de a lucra cu subconștientul.

3 moduri de a lucra cu subconștientul

Practicile de meditație reprezintă una din modalitățile cheie de a lucra cu subconștientul. Meditația este în esență o cale, care se mișcă de-a lungul căreia se poate ajunge la armonie și la conștiința de sine. Datorită practicilor de meditație, personalitatea umană se dezvoltă în toate sferele vieții și, cel mai important, în creșterea spirituală. Există diferite tipuri de meditații, dar ele sunt unite de un singur scop comun - de a realiza deconectarea gândurilor, nirvana, prin relaxare și contemplare.







Meditația "Acumularea energiei"

Această practică se realizează cel mai bine în pădure sau pe gazon. Relaxați-vă, simțiți unirea cu elementele, închideți pleoapele și spuneți următoarele: "Eu sunt una cu puterea universului! Am acumulat energia purtatoare de aur a Soarelui! Accept abundența! ".

Imaginați-vă cum lumina soarelui pătrunde în piele, umplând-o cu căldură și strălucire. Când senzația devine extremă, spuneți acest text: "Cred că de acum înainte a devenit mai puternică. Îmi voi transforma conștiința. Atrag fericirea, bogatia, dragostea! ".

Meditația cu ametist

Pentru acest exercițiu, va trebui să cumpărați un cristal natural de ametist. Întinde-te, relaxează-te și pune o piatră în nas. Respirați profund și în mod egal. Încercați să vă imaginați cât mai viu posibil cum răsadurile violete vin din piatră. Pe măsură ce aceste raze străpung "al treilea ochi", pe măsură ce strălucirea purpurie se răspândește în tot corpul. Simțiți încărcătura de energie. Simțiți fluxurile piercing de putere, bucurie, încântare și inspirație! Vedeți că deveniți, de asemenea, o sursă de strălucire purpurie, transformându-vă și trimițând razele sale vitale pentru tot ceea ce vă înconjoară.

concentrare

Metoda de concentrare este oarecum similară meditației, dar se bazează pe capacitatea de a vă concentra gândurile și sentimentele asupra unui anumit obiect. Astfel de activități ajută de asemenea la oprirea cuvântului-mixer care apare în capul nostru, la tonul subconștientului, la ascuțirea intuiției.

Concentrarea pe o flacără de lumânare

În practicile orientale, această ocupație se numește metoda de concentrare vizuală. Asadar, stati confortabil, aprindeti o lumina in fata voastra si in zece pana la cincisprezece minute urmariti flacara sa, concentrandu-va atentia asupra ei. Încearcă să nu te gândești la asta, gândurile cu siguranță vor predomina peste tine, dar nu le acordă atenție.

3 moduri de a lucra cu subconștientul

Concentrația pe respirație

Treptat, durata poate fi mărită la o jumătate de oră. Scopul principal al acestei practici este concentrarea completă asupra respirației, nu trebuie să vă distrageți de gânduri străine sau să cădeți într-un vis. Nu vă faceți griji dacă ceva vă distrage brusc atenția, trebuie doar să vă opriți, să întrerupeți ideea care a apărut în cap și să vă concentrați din nou pe inspirație și expirație.

autotraining

Aceasta este probabil cea mai comună modalitate de a influența subconștientul iubit de psihologi. Esența practicii este auto-hipnoza. Pentru a efectua auto-antrenament trebuie să vă relaxați complet. Conduceți confortabil și alternativ concentrați asupra tuturor grupurilor musculare (de la cap până la degetele de la picioare), prezentând modul în care acestea se relaxează, cum tensiunea și rigiditatea părăsesc corpul.

Apoi trebuie să vă relaxați creierul. Puteți recurge la acest lucru cu concentrare asupra respirației. Respirați cât mai profund posibil, luați în considerare inhalarea și expirarea. După cinci minute, puteți trece la următoarea etapă principală de auto-formare, și anume, să îndreptați sugestia.

Concentrați-vă pe diferite părți ale corpului. În primul rând, simți-ți capul și spune:

"Sunt complet calm. Creierul meu se odihnește. Mușchii feței sunt complet relaxați. "

Repetați acest text de mai multe ori. Apoi treceți la mâini și spuneți următoarele cuvinte:

"Sunt absolut calm. Mâinile mele sunt grele. Mâinile mele sunt pline de căldură.

După aceea, mergeți la extremitățile inferioare, simțind cât de cald încălzirea umple picioarele, cum devin grele și relaxate.

De asemenea, trageți treptat mușchii gâtului, abdomenului, spatelui etc. În încheierea auto-training-ului, spuneți astfel:

"Mă simt o răceală plăcută pe frunte. Toți muschii mei sunt relaxați. Simt valurile de căldură care îmi revarsă corpul, ameliorând tensiunea și greutatea. Sunt absolut calm. "

În acest caz, este foarte important ca cuvintele să corespundă cu sentimentele tale. Repetați-le până când simțiți un sentiment de confort, armonie, pace și liniște. După aceea, zâmbiți și deschideți-vă ochii.

Astfel, există mai multe metode eficiente de a lucra cu subconștientul. Fii răbdător, ajustați-vă la victorie și curând calitatea vieții voastre se va schimba în mod evident spre bine!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: